POSLEDNÍ ČLÁNKYTakový protest, jaký odstartoval na náměstí Přemysla Otakara II, nikdo v Českých Budějovicích neočekával. Do města se sjelo tvrdé jádro české krajní pravice, aby zde rozpoutalo jeden z největších protiromských pogromů v moderních dějinách státu. Bylo od první minuty jasné, že se České Budějovice zapíší na seznam měst, ve kterých násilné demonstrace přerůstají v pouliční války.

 
Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, 29. 6. 2013
 

Velmi málo známé uskupení Čeští lvi, které údajně bojuje „za vlastenecké ideály, čisté jako bílý sníh“ a nebojí se v bojích za svobodu prolít vlastní krev, vyslalo své mladé zástupce povstat před Samsonovu kašnu. Mladí neonacisté v rukou drželi štíty s vyobrazeným bílým lvem omotaným modrým hadem, dvě zvířata zachycená v boji na život a na smrt.

Značky oblečení Combat 44, Lonsdale, Pit Bull, Victory or Valhala, Thor Steinar a jiné dávaly jasně najevo příslušnost účastníků. Mnozí účastníci demonstrace měli na sobě černá trička s nápisem A.C.A.B., což je zkratka pro anglický výraz „All cops are bastards“, která v překladu do češtiny znamenají „Všichni policajti jsou bastardi“.

Dav přijel vyjádřit nespokojenost s incidentem, ke kterému došlo v reakci na strkanici dětí předškolního věku na dětském hřišti. „Dětská šarvátka následně vyvolala verbální útoky mezi přítomnými ženami a konflikt přerostl do vzájemného napadání. Policisté byli na místě do několika minut,“ uvedl Jiří Matzner v první zprávě určené pro veřejnost na portálu policie.cz.

Neonacisté hned na úvod kritizovali pozdní zásah policie. Údajně trvalo několik desítek minut, než se na místě incidentu objevila první policejní hlídka, ačkoliv policejní stanice se nacházela sotva dvě minuty od místa šarvátky. Dav na to skandoval: „Černé svině! Černé svině!“

Výraz „černé svině“ později šéf jihočeské policie Radomír Heřman označil za nadávku, kterou neonacisté označují policisty, nikoliv Romy, a proto prý nebyl žádný důvod k rozpuštění shromáždění už na náměstí Přemysla Otakara II. Tím si vysloužil nemalou kritiku od neziskových organizací jako je Amnesty International či Český helsinský výbor, které zastávají stanovisko, že neonacisté pod pojmem „černé svině“ mysleli romskou menšinu.

Projev pokračoval tvrzením, že policie nemá zasahovat jen proti rasismu vůči menšinám, ale také proti rasismu vůči většinám. Dav pokračoval provoláváním: „Stop černému rasismu!“ a „Bílá liga, bílá síla!“

 

 

Neonacistická propaganda pokračovala cíleným útokem na prohlubující se finanční krizi v českých rodinách. Zatímco slušný manželský pár z majoritní společnosti musí chodit do práce a sotva se uživí, Romům prý stačí mít osm děti a pobírat dávky ve výši devadesát tisíc měsíčně. Vycházeli pravděpodobně z tvrzení starosty Dubí u Teplic Petra Pípala, který jako první upozornil na dvě rodiny, které na dávkách pobíraly dohromady 92 tisíc. Rodiny se staraly o čtyři nemohoucí a pobíraly na ně opatrovnický příspěvek. Za tento výrok se dostal do křížku nejen s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vahňovou, ale i s policií.

Zmínily se i případy romské kriminality, kdy jednoho mladíka okradl Rom a údajně mu řekl: „Zkus to nahlásit, ty bílá svině.“ Dav na to odpověděl: „Černá svině! Jdeme na ně!“

Nejradikálnější projev měl Šlégr. Ze začátku kritizoval zákony, které zvýhodňují Romy vůči majoritě. Kvůli špatným zákonům je policie nucena zasahovat proti „slušným občanům“ a chránit „násilnické Romy“. Policisté by si měli uvědomit, že i oni jsou součástí českého národa a až český národ vyhyne, oni vyhynou s ním.

Prvním krokem musí být stržení mediální pásky lži z očí národa. Média dlouhodobě nepíší pravdu, události překrucují a vytrhávají z kontextu, například aby se veřejnost nedozvěděla, jak v Duchcově policie zaútočila proti ženám a dětem, přestože se pochod držel vyznačené trasy.

Vyzval přítomné, aby se tentokrát vůči policii bránili jinak než pěstmi a klacky. Aby si sedli na zem a drželi se za ruce jeden druhého. „Nebojte se vodních děl, nesmíme ustoupit policejním útočníkům. Pokud mezi nás začnou házet pyrotechniku, je to sice ohlušující, ale pokud na ty granáty nebudeme sahat, způsobí nám maximálně malé škrábance. Dnes budeme bojovat rozumem proti tyranii,“ pokračoval ve svém projevu Šlégr.

„Svobodu slova zaručuje ústava, proto policie a soudy jednají protiústavně. A já budu rád, když mě někteří z vás za tento proslov přijdou k soudu podpořit. Nebojte se, skončím-li v podmínce, nebo ve vězení, povstane další český lev, který bude říkat pravdu. Všichni v sobě musíme najít hrdého českého lva a pomoci národu v boji!“

„V jednotě je síla! V jednotě je síla! V jednotě je síla!“

„Jdeme na ně! Jdeme na ně!“

Demonstranti si nasadili černé masky přes obličej a s občasně zdviženými pravicemi vykročili Krajinskou ulicí na nepovolený pochod směrem na sídliště Máj.

Volba lidskosti