Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

„Anonymous“ dělají problémy

Na začátku Arabského jara čelila Libye kybernetickým útokům ze strany hackerské skupiny „Anonymous“. Stoupenci Muammara Kaddáfího velmi rychle pochopili, že skupina „Anonymous“ stojí za podněcováním revolučních nálad v zemi a že internet se stal jejich silnou zbraní v manipulaci s obyvatelstvem.

Zpravodajský deník Mathaba, který je spřízněný s režimem Muammara Kaddáfího, přinesl článek, který analyzuje získaná fakta o skupině „Anonymous“ a snaží se dopátrat, za kým skupina stojí a jaké jsou její cíle.

Protože jsou Anonymous anonymní, může v pozadí událostí stát jak Hilary Clintonová z USA, tak hlavní sponzor Twitteru, tak přátelé Zuckenberga či izraelský MOSSAD, ale s největší pravděpodobností se jedná o skupinu nevyzrálých dětí bez životního cíle.

Poohlédneme-li se po minulosti „Anonymous“, zjistíme, že jejich velká angažovanost začala až s únikem diplomatických depeší na serveru WikiLeaks. Kybernetickými útoky na společnosti MasterCard, Visa a PayPal chtěli vyjádřit podporu zakladateli stránek Julianu Assangovi, ale ten se od nich distancoval. „Anonymous“ pravděpodobně bojují proti cenzuře a zdá se jisté,  že nejsou skupinou sponzorovanou Sorosem, nejznámějším a nejkontroverznějším finančním spekulantem na světě. V jejich chování lze vypozorovat také anarchistické sklony.

Na konci března vyřadili z provozu webové stránky www.algathafi.org s proslovem afrického revolucionáře Muammara Kaddáfího. Stránky měly hosting u amerického poskytovatele internetu. Obsah stránek nebyl aktualizovaný skoro rok a proto je divné, že byly vyřazeny z provozu teprve letos v březnu. Proč je „Anonymous“ zcenzurovali, když bojují proti cenzuře? Jejich pohnutky vedoucí k cenzuře stránek byly uveřejněny v článku Website algathafi.org Closed After Anonymous Threats.

Webové stránky algathafi.org obsahují informace, které nikomu nemohou vadit. Ba právě naopak, obsahují informace, jak řešit problémy v krizových situacích. Navíc je na nich publikována řeč Muammara Kaddáfího z Valného shromáždění OSN ze září 2009. Dá se tedy předpokládat, že „Anonymous“ na web zaútočili s cílem znepřístupnit veřejnosti tento proslov, který se jim těsně před vypuknutím revoluce nehodil do karet. Možná to bylo ale úplně jinak.

Zpravodajské oddělení Mathaby dospělo k následujícím závěrům:

1. „Anonymous“ nikdy nečetli stránky algathafi.org a přesto je vyřadili z provozu
2. „Anonymous“ nestojí na straně lidí, ačkoliv se teď angažují v akcích proti NATO.
3. „Anonymous“ jsou amatéři.

Deník Mathaba dále připomíná, že revoluce probíhá bez ideového zakladatele. Nelze provádět revoluci pod rouškou anonymity a zároveň nepředstavit lidem ideologii či nějaký manifest.

Navíc slogan „Anonymous“ je dětský a nic neříkající: „My jsme Anonymous. My jsme legie. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Čekejte nás.“ Slogan pravděpodobně má za cíl dodat svým přívržencům pocit důležitosti a všemocnosti, čímž se zakryje skutečnost, že jsou vlastně zbabělí a nemají žádné životní cíle.

Revoluci samozřejmě lze provádět s utajovaným ideovým zakladatelem, ale musí být lidem předložena ideologie. Stejně tak můžete provádět revoluci bez skrývání ideového zakladatele, ale stále zde musí být ona ideologie. Nelze nemít vůdce a nemít ideologii. To není revoluce. To je spíš morální bankrot.

V České republice působí například recesistická skupina Řád ozubeného kola, jejíž členové se stejně jako členové skupiny „Anonymous“ skrývají za masky. Pozadí této skupiny je jasnější než pozadí „Anonymous“,  založili je pravicoví extrémisté krátce poté, co byla rozpuštěná Dělnická strana. Deník iDnes o nich dnes publikoval článek   Extremisté v Krupce testovali, co jim projde pod maskou ozubeného Řádu.

Evropský rozhled v současné době připravuje článek o právě probíhající kybernetické válce v Libyi, kde kromě skupiny „Anonymous“ vstupují do hry mnohem nebezpečnější kybernetičtí džihádisté a Motýli ze Španělska. Pokud by například hackeři provedli vydařený útok na libyjské rafinérie, mělo by to nedozírné následky pro italskou ekonomiku, která je závislá na ropě z Libye.

Odkazy:

The Problem With Anonymous