POSLEDNÍ ČLÁNKYDnes vydala politická strana TOP 09 tiskovou zprávu, ve které se píše:

Pro TOP 09 je situace na Šumavě, která vede až k otevřeným roztržkám, nadále nepřijatelná. TOP 09 se proto dnes ráno dohodla s účastníky blokády na Šumavě, že své protesty ukončí a jejich zástupci zasednou ke kulatému stolu. TOP 09 se rovněž dohodla s členy vědecké obce, a to průřezově ve vztahu k různosti názorů na řešení kůrovcové kalamity, že se stanou partnery tohoto kulatého stolu.

Účastníci blokády na svých FB stránkách prohlašují, že informace o zastavení blokády je nepravdivá. Podle nich blokáda skončí pouze za předpokladu, že se na Šumavě přestane kácet. Hnutí DUHA přesto na sociální síti Twitter dohodu potvrzuje a přikládá na ni odkaz.

V tiskové zprávě TOP 09 se dále píše, že je potřeba kácení okamžitě zastavit a vrátit se k jednacímu stolu. Ze strany vedení parku došlo již třikrát k porušení zákona a toto selhání by mělo vést k vyvození zodpovědnosti zejména na pozici ředitele národního parku.

„Jelikož jsme se jednou rozhodli vytvořit z části území Šumavy národní park, musí zde platit pravidla národního parku. Stejně tak jako není možné přistupovat k hospodářským lesům jako k lesům v národním parku, není možné se v národním parku chovat jako v hospodářském lese. Musíme začít věci pojmenovávat jasnými pojmy. Otázka Šumavy není rozhodována pouze zájmovými skupinami, jako jsou turisté, lesníci, podnikatelé či místní obce. Šumava je pokladem a odpovědností celého českého státu a všech jeho obyvatel,“ říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Ve středu ráno, tj. 3.8.2011, vyjdou z Modravy k Ptačímu potoku blokádníci v reflexních vestách, aby na sebe upozornili den před tím, než se bude v Senátu projednávat petice Zachraňme Šumavu. Sraz mají již dnes v 19 hodin na Modravě a akce potrvá celý zítřejší den.

Účastníci blokády se shromažďují na FB události nazvané jako STOVKA NÁM TO VYHRAJE aneb Tvůj den pro Šumavu.  Podle organizátorů akce stačí sto lidí na to, aby zasahující policisté přestali situaci u Ptačího potoka zvládat.

Volba lidskosti