POSLEDNÍ ČLÁNKYKdo se zastane neoprávněně vězněných a týraných izraelskou vládní mašinérií? Izrael porušuje lidská práva a nedodržuje mezinárodní konvence. S palestinským národem zachází jako s někým méněcenným. Je to právě Khader Adnan, postgraduální student, kdo byl 17. prosince 2011 neoprávněně zadržen izraelskými ozbrojenými silami. Je to jeden z mnoha nezákonně vězněných. Kdy v této oblasti světa skončí nezákonné a nelidské chování Izraele?

 

Zdravotní stav Khadra Adnana je podle izraelských úředníků v normě

Krátce po svém zadržení zahájil Khader Adnan protestní hladovku. Je tomu již 55 dní… Všechna média na celém světě informují o osudu tohoto nešťastníka. Pouze česká média mlčí a dělají, jako kdyby palestinský problém neexistoval.

Izraelské okupační síly umístily zadrženého Adnana na samotku a zakázaly mu rodinné návštěvy po dobu tří měsíců, protože svým protestem poukázal na porušování lidských práv izraelskými úřady. Přes veškerý zákaz úřadů se ale Adnan nakonec se svou manželkou stejně setkal.

Stalo se tak před třemi dny, 7. února 2012. Těhotná manželka Randa spolu se svými dvěma dcerami navštívila nemocnici, ve které Khader leží. Zdravotní stav zadržovaného Palestince je podle ní přímo žalostný. Jeho kůže je výrazně scvrklá a pokrytá vředy. Tyto vředy má její manžel také v dutině ústní. Manžel byl navíc přivázán k posteli, možná aby nemohl utéct z hlídaného pokoje. Po celou dobu rodinné návštěvy byli v pokoji přítomni vojáci se samopaly.

Po necelých dvou měsících bez příjmu jídla se Khader Adnan ocitl v přímém ohrožení života. Při dlouhodobém hladovění mu hrozí například selhání srdeční činnosti a vnitřních orgánů.  Khader Adnan už zhubl 35 kilo. Ztrácí vlasy a vousy. Kolem úst má starší i novější rány, snad proto, že od doby svého zatčení mu nebylo dovoleno se osprchovat a převléct. Ztrácí sílu a zvrací krev.

Do nemocnice byl převezen 30. prosince 2011 a od té doby je v ní držen v naprosté izolaci. Na samotku byl umístěn, protože odmítal jakékoli ošetření od izraelských lékařů. Umístili ho do místnosti, která je podle slov Khadra plná švábů a špíny.

Navzdory velmi špatnému zdravotnímu stavu mu soudkyně Dalya Kaufmanová prodloužila vazbu o další 4 měsíce. Podle izraelských úřadů je totiž zdravotně v naprostém pořádku a jeho věznění tak může pokračovat, přestože se ve skutečnosti nachází na hranici mezi životem a smrtí.

Soud zároveň odmítal zahájit soudní líčení v nemocnici a Adnan byl tak pravidelně převážen z nemocnice do vězení a zase zpět. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu jsou pro něj takové přesuny života ohrožující.

Zadržovanému Palestinci je upíráno právo na nezávislého lékaře. 8. února 2012 ke Khadrovi přišli Lékaři za lidská práva. Chtěli ho vyšetřit. Hlídkující vojáci však odmítli odejít, a tak se žádné vyšetřování nekonalo.

 

Administrativní zadržení

Izraelské úřady opět nedodržují mezinárodní pravidla a normy při zadržování osob. V případě Khadra Adnana se jedná o obvyklou izraelskou praxi „administrativního zadržení“ – úřady se z nějakého důvodu domnívají, že byste mohli něco udělat, a tak vás bez důkazů jednoduše zavřou na libovolně dlouhou dobu.

V současnosti je v izraelských věznicích administrativně zadržováno 315 Palestinců. Většina z nich se nedopustila žádného provinění. Jsou protiprávně zadržováni bez důkazů a jediného obvinění. Během jejich zadržování jsou porušována lidská práva.

Takto se chová demokratický stát? Je demokratické zadržovat osoby bez důkazů a posléze s nimi zacházet v rozporu s Ženevskými konvencemi? Jak je možné, že lidé bez jediného obvinění končí ve vězení i na několik měsíců?

Izraelské orgány se přece jen snaží něčím ospravedlnit. Říkají, že je vůdcem džihádu na Západním břehu. Jenom to říkají, nemají žádné důkazy. Khadrova manželka taková nařčení odmítá. Khader Adnan je postgraduální student nemající nic společného s džihádem.

Přesto je každý den podrobován tříhodinovému vyslýchání. Khader vypověděl, že během výslechů má ruce svázané za zády a vyšetřovatelé ho tahají za vousy tak, aby ho to co nejvíce bolelo. Jiný vyšetřovatel si s jeho vousy vytíral boty, což bylo pro něj hodně ponižující.

Včera, 9. února 2012, se proběhl odvolací soud. Na líčení přišel s pouty na rukou i na nohou a vypadal celkově zesláble. Pouta mu posléze sundali. Líčení bylo neveřejné, prý to nařizuje izraelský zákon. Rozhodnutí soudu bylo odsunuto na neurčito. Takže Khader Adnan bude nadále administrativně zadržován, i když nikomu nic neprovedl.

 

 

Celosvětové protesty na podporu Khadra Adnana

Po celém světě se zvedla vlna protestů proti postupu izraelských soudů a orgánů státní moci.

Začátkem února tohoto roku se k hladovce přidali další palestinští vězni. Na Twitteru vznikla hnutí za propuštění Khadra z vězení. Stejně tak se po celém světě konají demonstrace. Protestuje se v Hebronu, před věznicí Ofer, ale i v americkém Chicagu. Vznikla také petice za propuštění postgraduálního studenta z vězení.

Pokud se svět neozve, zemře jeden mladý člověk. Bude tak další obětí izraelského apartheidu. Izraelská armáda odůvodňuje zadržování Khadra Adnana jako nutnost k zajištění regionální bezpečnosti. Kolik lidí musí ještě zemřít, aby Izrael ukojil svou nenávist k utlačovaným Palestincům?

Pokud Evropská unie, Spojené státy americké a další velmoci neřeknou dost, bude nadále Izrael nezákonně zadržovat nevinné.

Poznámka: Článek jsem publikoval také na svém blogu.

Volba lidskosti