POSLEDNÍ ČLÁNKYVčera se na Černém mostě konala první zastávka Czech Lion Tour, kterou pořádá uskupení Čeští lvi, vzniklé odštěpením se od Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Shromáždění bylo narušeno početnou přesilou antifašistů a antirasistů, kteří projevy Českých lvů přehlušili pískáním na píšťalky, křičením a skandováním.

 

 

Čeští lvi uvádějí, že v České republice zahájili rasovou svatou válku, známou pod zkratkou Rahowa (z ang. Racial Holy War). Naplánovali více jak desítku shromáždění a následných průvodů napříč celou republikou, v reakci na „úspěšné“ nepokoje v Duchcově a Českých Budějovicích, kterými byli pořadateli.

Jedním z pořadatelů shromáždění je Pavel Sládek Matějný, který v Duchcově odklonil průvod mimo povolenou trasu. Zároveň je místopředsedou Demokratické strany pracujících, která vzniká odštěpením se od DSSS. Strana se ostře vymezuje proti multikulturalismu. Dalším pořadatelem je Jan Rummel, bývalý člen Dělnické mládeže Sever, nyní aktivní v uskupení Čeští lvi.

Shromáždění Českých lvů nedodrželo zákonnou lhůtu pro nahlášení, bylo proto zpočátku nepovolené. Aby se předešlo scénáři z Českých Budějovic, dostali Čeští lvi narychlo vystavené dodatečné povolení od magistrátu.

Z následných projevů si ale posluchač nic neodnesl, protože byly narušeny hlasitými pokřiky „No passaran!“, pískáním a skandováním na místo dorazivších protidemonstrantů.

Antikonfliktnímu týmu se nepodařilo účastníky protiakce uklidnit, nepomohla jim ani psychologická poučka, že „budou-li projevy narušovat, ocitnou se v médiích jako ti zlí, zatímco pravicoví extrémisté budou vybarveni jako ti dobří“.

Protidemonstranti drželi v rukou transparenty s nápisy: „Tohle není řešení!“„Žádné výroky cikáni do plynu nebo zpátky do Indie“. Knězi donesli transparenty „Nenávist ničí vlastní duši“„Ne nenávisti“. O transparenty s českým zněním se pokusili i zahraniční aktivisté, jejichž plakát hlásal „Žádný prostor neonazismu“.

Po skončení demonstrace se Čeští lvi vydali do nedaleké hospody a jejich odpůrci odjeli metrem do centra Prahy.

 

Volba lidskosti