- Evropský rozhled - http://www.evropsky-rozhled.eu -

Demofest v černobílých barvách

Na Václavském náměstí se koncem dubna konalo protestní shromáždění proti vládě Petra Nečase, které pořádající iniciativy nazvaly Demofest. V mnoha informačních stáncích se mohl každý například dozvědět, jak probíhají záchranné akce akademiků v Národním parku Šumava sužovaném kůrovcem a hlavně jeho vlastní správou, nebo si zájemci mohli nakoupit čokolády ve stánku s fair trade. V neposlední řadě každý mohl diskutovat o nejpalčivějších problémech aktivismu v České republice během krátkých nevyčerpávajících desetiminutových debat.

 

Mainstream hlásil: „Protivládní demonstrace mnoho lidí nepřilákala“, „Místo davu protestujících jen hrstka nespokojených…“ On by ten samotný Demofest klidně i přilákal více lidí, jen kdyby tito dva pánové na fotografii výše hned na úvod nespustili techno, z kterého se lidem dělalo těžce nevolno… Jenže to vám v mainstreamu neřeknou.

 

Extrémisté se v pracovní verzi Ministerstva vnitra dočetli, že jsou extrémisté, o čemž nikdo z nich do té doby neměl ani ponětí. A tak šli spolu diskutovat o tom, proč jsou vlastně za ty extrémisty považováni. Nejméně se za extrémistu považoval propalestinský aktivista, který usiluje o ukončení války mezi Izraelem a Palestinou, což sotva může být extrémistické, když o to samotné usiluje celý zbytek světa – ehm, tedy až na Českou republiku a Izrael.

Ministerstvo vnitra definuje extremismus následovně:

„Pojmem extremismus jsou označovány vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z ústavních, zákonných norem, vyznačují se prvky netolerance, a útočí proti základním demokratickým ústavním principům, jak jsou definovány v českém ústavním pořádku.“

 

Karolína Kloubová a Lukáš Matoška diskutují nad tím, jak se z Majálesu stal sprostý byznys, který je zároveň enormně sexistický vůči studentkám. U studentské volby královny Majálesu by se měl brát v potaz i její intelekt.

 

Teprve až hudební skupině N. V. Ú. se podařilo na Václavák přilákat zástupy lidí. N. V. Ú. neboli Nepřichází v úvahu je česká punková skupina z Hradce Králové, která se poslední dobou ukázala nejen na Demofestu, ale i v parku Parukářka na Million Marihuana March 2013.

 

Roztančení fanoušci hudební skupiny N. V. Ú. Zdá se, že stejná sestava fanoušků doprovází kapelu na každém kroku.

 

Reportéři České televize, kteří se ve své reportáži zaměřili spíše na počty účastníků demonstrace a hudební produkci, než aby informovali o tom, že pořádající iniciativy se necítí být extrémistické a protizákonné, no a také že studentky nechtějí být voleny za královny Majálesu jen z hlediska fyzické krásy, ale že by za krásu rády považovaly i vlastní intelekt. Tak jsme si ty reportéry vyfotili na památku a světe div se, oni se na památku moc fotit nechtěli.