POSLEDNÍ ČLÁNKYČeská pirátská strana dnes na Karlově mostě uspořádala protestní happening Den tripodů, během kterého aktivisté vyjádřili nesouhlas se zákazem používat stativy během focení na Karlově mostě a používat pořízené fotografie pro komerční účely.

Protestní happening byl reakcí na článek Fotka na Karlově mostě vás může přijít draho. Na Facebook nepatří, který vyšel v deníku Metro 18. června 2012:

 

„Určitá skupina lidí má mafiánské praktiky ohledně fotografování na Karlově mostě. Turisté jim nevadí, ale kdybych chtěl zhotovit kvalitní výtvarnou fotografii, tak mám smůlu. Přiběhne ochranka a vyžene vás,“ popisuje svou zkušenost čtenář deníku Metro J. M. Podle Sdružení výtvarníků Karlova mostu, které za historický unikát spoluzodpovídá, nesmí na místě fotografové využívat stativ. „Ve chvíli, kdy nemá fotograf povolení od radnice Prahy 1, nemůže se stativem na místě fotit už jen proto, že zabírá veřejný prostor, a je vykázán z místa,“ vysvětluje právní zástupkyně sdružení Vladimíra Krupičková. 

 

Kdybychom byli komerční deník, za tuto fotografii by nám hrozila pokuta. Ale kdoví, jestli nebude vadit i její přítomnost v nekomerčním deníku.

 

Na Karlově mostě se sešlo asi dvacet aktivistů se stativy a osm policistů, kteří dohlíželi na klidný průběh happeningu.

„Nelíbí se nám problémy spojené s komerčním focením na veřejném prostranství,“ uvedl Ondřej Profant. „ Je zde vyhláška, která zakazuje komerční využití veřejného prostranství, navíc památky. Já bych tuto vyhlášku chápal, kdyby byla napsaná pro velké komerční projekty jako je natáčení filmu, kdy se spolu s natáčením platí zábor, což je omezení veřejného prostoru – a asi tak byla i napsaná. Situace je však úplně jiná, pokud je napsaná obecně pro komerční využití. Když vyfotím fotku a prodám jí, je to teoreticky špatně. A s tím absolutně nesouhlasím.“

Mikuláš Ferjenčík pro Evropský rozhled nastínil i další kroky, které podniknou proti omezení fotografování na mostě. Pravděpodobně se pokusí vstoupit do Sdružení výtvarníků Karlova mostu a vyžádají si od Městského úřadu pro Prahu 1 smlouvu mezi radnicí a sdružením na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. „Snažíme se zabránit privatizaci veřejného prostoru,“ uvedl místopředseda České pirátské strany.

„Co je komu do toho, co uděláme s našimi vlastními fotkami? Ty si klidně můžeš cokoliv vyfotit a tu fotku pak prodat za milion, pokud se nedotkneš něčího osobnostního práva, kde je jeho obličej. Můžeš si tu fotku střelit za libovolně vysokou cenu. A může to být na Karlově mostě, může to být v lese, může to být kdekoliv,“ řekl na závěr jeden z účastníků happeningu.

Volba lidskosti