POSLEDNÍ ČLÁNKYBeautiful Blonde With Cellphone © AtanasisStát se to může každému – chvilka nepozornosti při práci s internetovým bankovnictvím a dobijete někomu cizímu kredit na mobilním telefonu. Prostě omylem zmáčknete jinou klávesu, než jste mysleli, že mačkáte, nebo si prostě nepamatujete vlastní telefonní číslo. Zvlášť zrakově postižení a důchodci vědí, jaké nástrahy na ně dokáže moderní doba nalíčit. Je to ta samá doba, která bezohledně předpokládá, že všichni jsou v každém okamžiku svého života dokonalí. Jenže lidé občas nejsou dokonalí a když udělají přehmat, potřebují ho napravit. Dnes si ukážeme, jak se dostat ke kreditu, který jste zaslali na cizí číslo.

Každého jistě napadne požádat dotyčného, kterému jste dobili kredit, jestli by nebyl tak slušný a peníze vám nevrátil. Tento způsob řešení je ale krajně nevhodný. Málokdo si to uvědomuje, ale v minulosti (a s omezením i dnes) se takto dalo docela šikovně krást. Poslali jste někomu „omylem“ kredit, zavolali mu, jestli by nebyl tak slušný a peníze vám nevrátil, a když to udělal, poslali jste ještě požadavek svému operátorovi, aby vám kredit vrátil. Oběť pak přišla o kredit hned dvakrát, byť jí byl dobit jen jednou!

Jak tedy postupovat, když někomu omylem dobijete mobil? V prvé řadě zavolejte na informační oddělení svého operátora a poptejte se na přesný postup. Obvykle vás přesměrují na webové stránky nebo na některou z poboček, kde doložíte, že jste dotyčnému skutečně kredit dobili. Poté vám kredit bude během několika dní vrácen. U O2 vás odkážou na webové stránky, kde vyplníte dotazník s reklamací, přiložíte printscreen z internetového bankovnictví, který dostatečně dokazuje, že transakce proběhla, dopíšete, které číslo mělo být dobito a které bylo omylem dobito (čísla si musí být velmi podobná) a za několik dní vám kredit navýší.

Na závěr už zbývá jen zopakovat, že taková hloupost se může stát opravdu každému z nás. Není ale třeba zoufat, protože operátoři už s těmito přehmaty počítají a umí je za nás i napravit.

Volba lidskosti