POSLEDNÍ ČLÁNKYSympatizanti krajní pravice vyvolali v Duchcově pouliční válku, když se pokusili narušit přátelské shromáždění duchcovského majoritního obyvatelstva s místními Romy Čikhatar het / Z bahna ven. Střet vyvolala skupina maskovaných extrémistů, která se odklonila od nahlášené trasy pochodu a zaútočila na policisty a novináře kameny a klacky. Policie odpověděla slzným plynem, vodním dělem a pyrotechnikou. Na místě zůstalo několik zraněných.

Sledujte události z obou táborů minutu po minutě pohledem reportérky Evropského rozhledu.

 

 

 
Čikhatar het / Z bahna ven

7:30
Rychlíkem do Duchcova míří mladý Rom, který se svou přítelkyní má naplánovaný celodenní výlet po okolí. O akci DSSS nic netuší, nabádám ho, aby výlet odložil na jiný den. Spontánně vzpomíná na události v Krupce, kterých byl přítomen. Lituje, že Romové tehdy zmlátili třináctiletého Patrika.

9:30
Na nádraží mě poznal romský aktivista Jožko a zařizuje mi odvoz autem do Nádražní ulice, kde se koná shromáždění občanského sdružení Konexe nazvané Čikhatar het / Z bahna ven. Policisté už od rána kontrolují přijíždějící auta do města.

9:45
Místní Romové mi přidělují čtyřčlennou ochranku. Na místě už jsou anarchisté z Prahy.

10:00
Skupina asi 15 aktivistů položila květiny u pomníku genmjr. Antonína Sochora. Sochor byl československý voják, nositel Řádu Bílého lva, nositel řádu Hrdina Sovětského svazu a dalších sedmi řádů a čtrnácti vyznamenání z pěti různých států. Bojoval proti nacismu a hodil do rybníka nacistického starostu města Kutscheru-Hasslingera. Poté utekl do polského exilu a odtud se dostal až do Sovětského svazu.

11:00 – 13:00
Na místo shromáždění se sjíždí zástupci ústeckého krajského sdružení České pirátské strany, včetně předsedy Ivana Bartoše. Ústečtí Piráti se dlouhodobě aktivně podílejí na mírnění protiromských nálad. Míra Brož z občanského sdružení Konexe býval v minulosti jedním z nich.

Mezi přítomnými jsou dále vidět zástupci zpravodajského portálu Romea.cz, Socialistické Solidarity, ProAltu, Nové antikapitalistické levice, dokumentarista České televize a jiní. Za zmínku jistě stojí, že místní Romy přijel z Prahy podpořit i nevidomý mladík.

11:30
Začíná dětský den. Děti vodovými barvami malují své první obrázky na přistavěném pódiu. Připraven je i hudební program. Řada dětí má pomalované tváře.

Stavíme s Českou pirátskou stranou a Socialistickou Solidaritou stan, na kterém později visí transparenty s nápisy Romská hrdost a Černí bílí, spojme síly. Na plotě jsou přichyceny transparenty s nápisy: Nenávist není řešení; Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v letech. Dále je na plotě umístěná fialová a černá vlajka Pirátů, vlajka anarchistů a Antifašistické akce. Situaci dokreslují nápisy: Všichni jsme nepřizpůsobiví; Stop anticiganismu; Rasismus není názor, rasismus je zločin.

 

 

12:30
Poklidným shromážděním na křižovatce ulic Bratří Čapků a Nádražní projíždí policejní vůz s vodním dělem. Míří na náměstí Legií na protiromskou demonstraci.

12:45
Z Nádražní ulice odjíždí vůz České televize. Dost možná to má souvislost se skandálem, který na místě vyvolala ochranka redaktorky veřejnoprávní televize. Podle členky České pirátské strany lidi z ochranky vypadali jako neonacisté, měli i nevhodné tetování na pažích, vše dokládá bohatou fotodokumentací. Antikonfliktní tým jim doporučuje, aby z místa odešli.

 

 

13:00
Na místo protiromské demonstrace dorazil první účastník, je vidět přes policejní pásky z Riegerovy ulice, kterou má zamluvenou shromáždění Čikhatar het / Z bahna ven. Stojí před chátrající budovou, cedulka na domě je přikryta červenou látkou. Poskytuje rozhovor dvěma novinářům. Poté si lehne na zem a nechává se fotit.

13:05
Řada místních Romů má na sobě oranžové reflexní vesty s nápisem Veřejná služba. Slouží jako prostředníci mezi antikonfliktním týmem a Romy. Byli vybráni náhodně večer před protesty v Duchcově.

 

 

13:15
Na ulici Bratří Čapků se objevují křídou napsané nápisy: Chci si kreslit na ulici a ne koukat na tvůj fašounský ksicht.

V Nádražní ulici má proslov římskokatolický kněz o rasové nenávisti a zvráceném neonacismu. Přidal se i europoslanec Jaromír Kohlíček, nastalá situace jim v Evropském parlamentu není lhostejná.

S Piráty a anarchisty stavíme v Riegerově ulici druhou hudební scénu.

13:30
Začíná hudební část odpoledne. Zpívá a na kytaru hraje písničkář Jan Čermák. Na harmoniku zahrál předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Kdyby se to samé stalo v Drážďanech, na podporu Romů by do ulic vyšly tisíce lidí, protože by tam šly i staré babky,“ komentoval Ivan Bartoš zhruba čtvrt tisícovou účast shromáždění na podporu místních Romů. Na pódiu se vystřídali i romští zpěváci. Největší úspěch sklidili hiphopeři z Ghetta – De La Negra, české hvězdy undergroundového rapu.

13:45
Na rohu Nádražní ulice a ulice Studniční vypukl první konflikt s místními obyvateli. Dostávám se na místo dění až v průběhu. Stará paní nepříčetně křičí na antikonfliktní tým, jak je možné, že dovolili v Nádražní ulici postavit pódium. Mladá slečna je proti pódiu také, ale dodává, že DSSS z místních nikdo nevolí. Když zjistili, že si je novináři fotí, nasměrovali svůj hněv na fotografy. „Už nás mají vyfocené,“ provolává další starší paní, která se schovávala na rohu domu za stromem. Později se přiznává redaktor Deníku Referendum, že si před jejich dům do Studniční ulice šel s přáteli natrénovat vystoupení.

14:00
Na místě se pohybuje řada tajných policistů, od účastníků shromáždění je odlišují jen vysílačky a mikrofony na tričkách.

14:20
Míra Brož ze sdružení Konexe se v ulici Bratří Čapků dohaduje s antikonfliktním týmem. Policisté se rozhodli zrušit hudební produkci v Riegerově ulici, je příliš blízko náměstí Legií, kde za půl hodiny začne shromáždění krajní pravice. Navíc mají obavy, že by hudební produkce mohla rušit projev Tomáše Vandase a vyprovokovat konflikt.

Míra Brož se za každou cenu snaží produkci zachovat, členovi antikonfliktního týmu dokonce vyčte, že jej viděl na jiném shromáždění, kde toleroval neonacisty, kteří otevřeně skandovali: „Cikáni do plynu!“

Do Riegerovy ulice se už sbíhají lidé, kteří chtějí produkci podpořit, na místo přijíždí několik policejních vozů. Anarchisté se dostávají do prvních potyček s policií, mladá slečna je požádána o předložení občanského průkazu. Spor propuká v hádku.

Situaci na poslední chvíli uklidní místní Romové z veřejné služby. Míra Brož je Romy obviněn, že chce záměrně vyvolat konflikt, o který ale Romové nestojí. Anarchisté ještě okamžik vzdorují, chvíli se tančí a hraje velmi nahlas hudba, pak aparaturu uklidí.

15:25
Na rohu Studniční a Nádražní ulice se shromažďují lidé, všechny ulice uzavírají policisté. Blíží se plánovaný pochod neonacistů. Skupina Romů vyzývá, aby lidé nechodili tak blízko, protože budou lítat kameny. Někteří poslechnou, jiní, zejména anarchisté, chtějí být u toho.

 
Fotografie ze shromáždění Z bahna ven:

 


 

 
Krajní pravice vyvolala pouliční válku

16:00
Obě skupiny jsou od sebe dostatečně vzdáleny. Skrz okýnka policejních vozů je v dálce vidět průvod stovek neonacistů, kteří drží české státní vlajky. Velmi dobře je ale slyšet jejich pokřik: „Radikálně, sociálně, nacionálně!“ Policie monitoruje situaci i z vrtulníku.

16:03
Policejní těžkooděnci znenadání přestávají rozhraní ulice Studniční a náměstí Legií blokovat, hromadně utíkají Studniční ulicí směrem k Husově ulici. V Dvořákově ulici se začínají ozývat rány, policie nasadila na demonstranty pyrotechniku a slzný plyn.

Zraněn byl novinář a fotograf Stanislav Krupař z Reflexu, který v roce 2011 vyhrál 17. ročník soutěže Czech Free Photo se snímkem z nepokojů na Šluknovsku. Na demonstraci v Duchcově byl neonacisty zasažen lahví do hlavy. Sedí bokem v ulici Havířská, má ruce od krve. Antikonfliktní tým mu poskytuje první pomoc.

 

 

16:06
Dvořákova ulice je zasypaná kamením. Hlouček anarchistů odděluje od skupiny neonacistů jen jedna řada policistů a novinářů. Dokumentarista České televize potřebuje bezpečně ukrýt diktafon, na pomoc si bere Evropský rozhled. Od této chvíle se držíme u sebe.

Dvořákova ulice je plná novinářů, mladší z nich mají vyděšený pohled, někteří novináři se ale chvílemi usmívají.

Na zemi se válí rozbité skleněné lahve, v dálce je vidět bílý dým. Ulice je zasypaná sklem a kamením.

16:08
Vracíme se zpět do Studniční ulice a postupujeme směrem k Husově ulici. Během několika okamžiků se ocitáme v naprosto odlišném světě, jsme účastníci pouliční války.

Hned na začátku ulice potkáváme kolektiv sdružený kolem neonacisty Jiřího Froňka, dříve člena Národního odporu, dnes je předsedou DSSS Karlovy Vary. V undergroundu se povídá, že má vlastní pěstírnu marihuany.

Běží kolem nás i dvě místní starší obyvatelky Duchcova, pláčou, možná kvůli slznému plynu. Jiná obyvatelka drží na rukách svého psa a snaží se přesunout do bezpečí. Na místě jsou i maminky s dětmi.

Demonstrace DSSS se odhadem účastnilo asi tisíc lidí, někteří neonacisté tvoří nejtvrdší militantní jádro.

Neonacisté násilí plánovali dopředu. Svědčí o tom přinesené kukly a zdravotnické roušky, množství zabavených zbraní, nevyjímaje boxera, obušky, basebalové pálky, kovové tyče a jiné zbraně. Na ulici leželo velké množství kamenů a klacků.

Na náměstí Legií není ze Skladištní ulice vidět, část ulice zahalil bílý plyn. Policisté mezi nás střílí neznámou pyrotechniku, všude je bílá mlha.

16:12
Neonacista s kapucí přes hlavu a červeným šátkem na obličeji láme větve stromů, kterými plánuje zaútočit na policisty. Dav se začíná proti policii organizovat, vrací se směrem k náměstí Legií, už neutíkají. Spousta lidí má zvednutou pravici, není ale jisté, jestli je to nacistický pozdrav, protože paži nemají pevně nataženou.

Transparentů je vidět minimum, jeden z nich hlásá Stop rasismu a pod ním je namalovaný bílý panáček, do kterého kope několik černých. Přítomny jsou i červenobílé vlajky s bílým lvem, které symbolizují přítomnost rozpuštěného Národního odporu.

16:15
Potkáváme i neonacisty, kteří mají horní končetiny obvázány obinadly, ačkoliv nejsou viditelně nijak zraněni. Neonacisté takto maskují vytetované symboly, které jsou v České republice zakázané.

Policie nasazuje vodní dělo, po kterém nejradikálnější neonacisté vrhají kameny. Vidíme i neonacisty v plynových maskách, pouliční boje měli dobře naplánované.

Policie nasadila slzný plyn, který zasáhne novináře, včetně nás dvou. Dokumentarista mě ujišťuje, že jsme dostali jen slabou dávku, přesto mi slzí oči a štípe mě v krku.

Extrémisté běží k rybníku Barbora, sundavají kukly a proplachují si oči.

Děláme rozhovor s jedním postiženým, který v tu chvíli ještě nevidí. Nastalou situaci nazval jako policejní stát, viděl prý u zásahu maminku s kočárkem. Domnívá se, že by se měla změnit politika státu. Kolemjdoucí radikál ho nabádá, aby se s námi nebavil: „Jsou to zmrdi zkurvení“. „Já vím, ale obyčejný lidi to bolí.“ „Oni se nám smějou, vole, a tancujou si tam to svoje country,“ Rozhovor narušují dělobuchy.

16:17
Oblastí projíždí několik záchranek. Zraněno bylo celkem 5 osob, z toho jeden novinář a dva policisté. Kromě těchto vážněji zraněných na místě byli lidé s krvácivými oděrkami, kteří se ve statistikách neobjeví.

16:26
Vidíme policejní auto s rozbitým předním sklem. Poblíž vlakových kolejí je několik policistů na koních.

16:32
Vedení DSSS v podání pražského krajského předsedy Petřivalského vybízí demonstranty, aby se vrátili na náměstí Legií, přestože ví, že ulici zablokovali těžkooděnci s vodním dělem. Nikdo na něj zpočátku nereaguje, svojí výzvu musí několikrát opakovat.

Z vedení DSSS se ozývá: „Nemáme Vandase!“ Vandas po svém projevu nasedl do auta a násilností se neúčastnil.

16:35
Vracíme se na shromáždění Čikhatar het / Z bahna ven, cestou míjíme několik psovodů. Stojí v parku zasypaném kameny a větvemi, psi jsou u vytržení. Na závěr vidíme ještě transparent napsaný velmi ubohou češtinou: „Stop obracenému rasizmu podporovaným státem“.

 
Zpět v Nádražní ulici

16:53
V Nádražní ulici vládne klid a bezpečí. O násilí v nedalekých ulicích nemají žádné informace, nedolehlo to sem. Probíhá stále dětský den, před pódiem právě pobíhá kašpárek a občas něco zazpívají De La Negra.

17:49
Hezkou písničku na závěr zazpívala neznámá dívka z majority. Písnička byla o Romovi, kterému se majorita snaží vsugerovat, že už není člověk.

18:30
Na vlakové nádraží se vydává asi 20 aktivistů z řad anarchistů, Sociálistické Solidarity, Deníku referendum a jiných sdružení. Ještě než dorazí na místo, míjí je asi 10 policejních vozů s majáčkem – na nádraží zhruba čtyřicítka „závadových osob“ z řad pravice už čeká na lidskoprávní aktivisty, aby vyvolala další násilí. Lidskoprávním aktivistům je doporučeno, aby odjezd do Prahy posunuli na později. Sedí tedy na lavičkách v nedalekém parku a čekají na instrukce policie.

19:25
Aktivisté odjíždějí pozdějším vlakovým spojením, spolu s desítkou stoupenců krajní pravice. Doprovod do Ústí nad Labem jim dělá asi 30 policistů, kteří byli na cestu povoláni jen několik minut před odjezdem vlaku.

 
Fotografie z demonstrace DSSS:
 


 

Volba lidskosti