Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

EU k mediálnímu zákonu v Maďarsku

První ledna vstoupil v platnost maďarský mediální zákon, který je považován za zákon novodobé cenzury a za pokus o omezení svobody slova. Zákon vyvolal značnou nevoli u veřejnosti a Evropská komise upozornila, že je v rozporu se směrnicí o audiovizuálních médiích a Listinou základních práv a svobod Unie.

Na posledním plenárním zasedání oznámila místopředsedkyně Evropské komise Neeilie Kroesová, že Maďarsko přepracuje svůj mediální zákon. Maďarská vláda přijme úpravy na dalším zasedání.

Úpravy se budou týkat 4 klíčových oblastí:

1. Vyvážené zpravodajství bude stejné jako u ostatních členských zemích. Omezení uvalená na žurnalisty budou muset být přiměřená a bude se sledovat, aby se promítla do sekundárního práva.

2. Princip země původu. Zahraniční vysílací společnosti nebudou pronásledovány a trestány za porušování maďarských předpisů. Maďaři je budou smět na svém území vypnout. Vše je v souladu s platnou směrnicí v EU.

3. Registrace médií nebude probíhat před poskytováním služeb, ale až poté. Opět je vše v souladu se směrnicí EU.

4. Urážlivý obsah nebude zakázán až na jednu výjimku, kterou je diskriminace.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že maďarský mediální zákon je pokusem o novodobou cenzuru, Maďaři se domnívají, že se jedná spíše o politický boj mezi levicí a pravicí. Na mnoha názorných příkladech poukázali na to, že demokracie bývá často jednostranná. Za pravdu jim dali i europoslanci jiných zemí, např. Poláci.

Během jednání upozornil polský europoslanec Ziobro Zbigniew z Evropské konzervativní a reformní skupiny, že je v Evropě stále mnoho zemí, kde dochází k porušování svobody projevu. Například v Polsku má vládní většina převahu ve všech důležitých institucích, i v orgánu, který má na starost televizi a rozhlas. V Polsku novináři dodnes dostávají výpovědi za konzervativní názory. Přesto se tím Evropská komise nezabývá. Svoboda projevu je jistě důležité téma, přesto aktuální rozpravu o maďarském mediálním zákoně považuje pouze za prostor, kde levičáci a ekologové útočí na pravičáky.

Maďarský europoslanec Tabajdi Csaba Sándor ze Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu vyjádřil nespokojenost s tím, jak maďarská média rozpoutala tuto debatu v Evropském parlamentu a v jiných institucích. Kdyby Evropská komise na jejich podnět nekritizovala mediální zákon, Maďarsko by jim neustoupilo.

Deutsch Tamás z Poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) obvinil socialisty a liberály, že se rozprava z jejich strany unáší „divným“ směrem. Podle jeho vyjádření se zde jedná o dvojí standardy, které používají komunisti, zelení, liberálové a socialisté. Ve skutečnosti nikomu z nich nejde o svobodu projevu. Svá tvrzení doložil na nedávné historii Maďarska, kdy jeden z ministrů socialistické maďarské vlády chtěl vydávat informace pouze konkrétnímu novináři. V oné socialistické maďarské vládě byl i státní tajemník, který chtěl zahájit trestní stíhání za články, které nebyly lichotivé vůči vládě. Martin Schulz se však o ničem nezmínil.

Jeho slova potvrdila europoslankyně Gál-Kinga ze strany Fidesz, která si prožila diktaturu Ceaušesca. Podle ní je rozprava záminkou pro rozpoutání ideologické hysterie. Nikdo se ale neozval, když v ulicích Budapěšti byla pošlapávána svoboda slovenskou socialistickou vládou, která vydala jazykový zákon. Demokracie je pro některé jednostranná.

10.3.2011, AKTUALIZACE:

Evropský parlament požaduje další změny mediálních zákonů v Maďarsku