Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Evropský rozhled je dle Aktuálně.cz stránka, která křiví pravdu

 

Evropský rozhled se ocitl na seznamu desinformačních webů pravděpodobně kvůli reportážím o anarchistických demonstracích v rámci Antifénixu
Evropský rozhled se ocitl na seznamu desinformačních webů pravděpodobně kvůli reportážím o anarchistických demonstracích v rámci Antifénixu.

 

Objevili jsme se na seznamu desinformačních portálů, který zveřejnili redaktoři Aktuálně.cz ve svém dlouho připravovaném speciálu „Rozkrýváme pozadí nové světové války. Jak se Češi ocitli v zajetí lží“ v podkapitole „Stránky, které křiví pravdu“.

Tento speciál vznikal měsíce předem a paradoxně jsem se na něm podílela i já sama, konkrétně tím, že chodím osobně na různé akce pořádané ruskou ambasádou a mám o vývoji na této scéně přehled.

Konkrétně jsem pro daný speciál opatřovala informace o Jiřím Černohorským a jeho přítomnosti v Ruském centru vědy a kultury těsně předtím, než se odebral na udělování státních vyznamenání na Pražský hrad.

Dále jsem opatřovala redaktorům speciálu informace o činnosti Národní domobrany, jednání z interních schůzek pouze pro členy a také všechna vydání interního časopisu No Passaran!

V neposlední řadě měl v Aktuálně vyjít článek o mém projektu Target, takže jsem jim poskytla poměrně rozsáhlé informace o fungování celé aplikace, kterou jsem na boj s desinformacemi vyvinula.

Odměnou mi bylo zařazení na seznam desinformačních portálů hned vedle Aeronetu.

V podkapitole redaktoři uvádějí, že jde o jejich vlastní monitoring s použitím analytického nástroje Buzzsumo.

Později se však dovídám, že podkapitolu nezpracovávala redakce Aktuálně.cz, ale Ministerstvo vnitra, konkrétně Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Dozvídám se to proto, že jsem se stihla autorů článku zeptat, než jsem s nimi rozvázala spolupráci. Šlo tehdy o interní informaci, která se nesměla veřejně šířit.

Nicméně Lukáš Prchal, jeden ze spoluautorů speciálu, tuto informaci uvedl o pár dní později v rozhovoru pro Český rozhlas. Proč neuvedli CTHH jako zdroj informací a pod článek podepsali sebe bude asi navždy nezodpovězenou otázkou.

>>Poslechněte si: Lukáš Prchal pro Český rozhlas uvádí, že seznam vypracovalo MVČR

Důvody, proč se některé weby, které na seznam zjevně nepatří, protože nejde ani o zpravodajské kanály, ale spíše o aktivistické stránky, na seznamu ocitly, redakce Aktuálně neřešila a neověřovala. Toto není moje spekulace, ale vlastní tvrzení Lukáše Prchala ve vysílání Českého rozhlasu.

Druhý spoluautor Jakub Zelenka tomu dodal ještě větší nádech absurdity, protože poté, co jsem napsala dotaz na CTTH, proč jsme zařazeni na seznam desinformačních webů a redaktory Aktuálně.cz jsem dala do kopie, jsem se dozvěděla, že jsem je podrazila. V době měnícího se složení Poslanecké sněmovny tím mohu způsobit, že kvůli mojí otázce CTHH zruší. A na seznamu jsem prý pravděpodobně kvůli reportážím z demonstrací anarchistů v rámci Antifénixu.

Kdysi jsem byla jediná v ČR, kdo o těch demonstracích psal. Všichni ostatní novináři téma ignorovali, i když šlo v té době o kauzu spojenou s prvními českými teroristy, jak se mínilo a popisovalo v tisku.

Zde nutno podotknout, že to byl tenkrát právě Jakub Zelenka, který pro Lidovky.cz napsal, že k teroristickému útoku na vlak mělo dojít na Branickém mostě. Evropští rozhledáři se tam vypravili a zjistili, že k teroristickému útoku na vlak v těchto místech dojít nemohlo, protože most byl v rekonstrukci a koleje byly na několik měsíců vytrhané. Dnes už od policejní operace Fénix uplynulo několik let a několik soudních jednání a už víme, že soudy jednání obžalovaných za trestný čin terorismu nepovažují.

Jestli seznam opravdu sestavilo CTHH nevíme a nemůžeme potvrdit. Je ale více pravděpodobné, že nikdo z Ministerstva vnitra tento seznam sestavit nemohl, neboť není v jejich kompetenci sestavovat seznamy desinformačních portálů. Oni mohou dělit média maximálně na seriózní a neseriózní, přičemž se to odvíjí podle toho, jakým způsobem jsou tato média zaregistrována či nezaregistrována. Například Blesk a Aha na seznamu desinformačních médií zcela chybějí, protože jsou řádně zaregistrované. Sledují spíš standardy novinářské práce, jestli jsou články odzrojované, jestli nešíří aktivismus, zda se jejich zpravodajství neodvíjí od spekulací.

My po aféře s docentem Konvičkou jsme pravděpodobně na seznamu jako aktivistické alternativní zpravodajství, což ale nijak veřejnosti neutajujeme, naopak, sledování demonstrací, nepokojů a válek je naše hlavní zaměření.

Na Ministerstvo vnitra jsme zaslali dotaz, proč jsme vedeni na seznamu desinformačních médií, ale na jejich odpověď uplynula ještě příliš krátká doba.

Předpokládaná odpověď je, že nás na seznamu desinformačních médií nevedou. Kdybychom šířili desinformace, pomluvy, poplašné zprávy, kontaktovala by nás nejdříve Policie ČR a předvolala by si nás k podání vysvětlení. Teprve poté, když by policejní vyšetřování naznačilo, že se dopouštíme porušování zákona, dostala by se tato informace na Ministerstvo vnitra. Druhá cesta by byla cestou od BIS, ale o fungování této organizace nic nevíme a je málo pravděpodobné, že by informace pocházela od nich, protože i oni, pokud by vyhodnotili, že se dopouštíme trestného činu, museli by požádat Policii ČR o spolupráci. Ministerstvo vnitra pak pracuje s informacemi od Policie ČR a BIS, z jejich poznatků vznikají i čtvrtletní zprávy o extremismu.

Čili než bychom se ocitli na nějakém nežádoucím seznamu Ministerstva vnitra, už bychom museli mít problémy se zákonem a ty my nemáme.

Spekulace Aktuálně.cz o tom, kdo nás financuje, a že to lze jen obtížně zjistit, jsou pak úsměvné. Nejde to zjistit, protože nás nikdo nefinancuje. Jsme prostě skupina programátorů a vědců, která to má jako koníček. Tak jako někteří sportovci sportují, aniž by za to byli placení a dělali to závodně, tak stejně tak my vedeme Evropský rozhled – nejsme za to placení a neděláme to komerčně. Vedeni jsme u Národního střediska ISSN, což je víc, než mívají ostatní alternativy kolem nás. Možná zvážíme další registraci média, ale zatím v tom nevidíme žádnou výhodou, když neplánujeme psaním vydělávat.

Naše vlastnická struktura je též známá, všichni se podepisujeme celými jmény, což nebývá zvykem ani v mainstreamu, kde se dočteme mnohdy jen agenturu nebo iniciály autora.

To, že ne vždy je naše zpravodajství odzrojované, je způsobeno spíše tím, že jsme první zdroj, takže se nemáme na koho odkázat. Target jsme vyvinuli jako jediní, takže nemůžeme odkazovat na jiný seriózní web, kde by ho také vyvinuli, když jsme prostě první. Byli jsme také jediní na antifénixových demonstracích, takže kromě zvukového záznamu opět není možné uvést jiný než náš zdroj.

Tolik tedy můj komentář k tomu, proč jsme vedeni na seznamu desinformačních webů. Proti desinformacím je potřeba bojovat, nám se to snad daří také a snažíme se dělat ve svém volném čase maximum, ale musí se to dělat s rozumem – musí se ověřovat všechno, i když to řekne seriózní médium a informace dodá seriózní instituce, i když autoři mají svá jména a i když médium je registrované a odzrojované.