POSLEDNÍ ČLÁNKYAKTUALIZOVÁNO 25. 1. 2011 (diskuze FB – Jiří Havel aj.) Poté, co byla veřejnost uklidněna, že je Irsko zachráněno solidárním fondem různých zemí, jako například Slovenskem, se začínají objevovat pochybnosti, zda známe celou pravdu. Oficiální zpravodajsví si značně protiřečí a na druhé straně nepřiměřeně mlčí o podstatných „drobnostech“ celého problému. Několik těchto „drobností“ (tedy miliard USD/EUR/GBP) jsme dohledali a přinášíme pro doplnění mozaiky.

Jak velký problém je malé Irsko? Kdyby Irové „nezachraňovali“ cizí úvěry, tak by problémy patřily tomu, kdo si je svojí aktivitou přivodil. Víme ale komu?

Vysvětlivky ke grafu:

• 376,2 mld. liber = 440 mld. Euro (zeleně vlevo) – celková velikost Evropského záchranného stabilizačního fondu pro záchranu Irska
• 53,9 a 31,6 mld. liber (červeně vlevo) – kolik potřebuje v Irsku vláda a kolik banky
• 51,3 mld. liber „evropský finanční stabilizační mechanismus“ – viz odkazy dole
• 524,4 mld. liber (modře vpravo) – celková velikost expozice zahraničních bank (celková velikost úvěrů umístěných do irské ekonomiky)

Z grafu je zřejmé, že v Irsku je nyní umístěno („expozice“) přes 500 mld. liber (asi 0,6 bilionu Euro) úvěrů ze zahraničí. Irsko se rozhodlo udělat dobrý skutek. Irsko s HDP okolo 200 mld. liber se zaručilo (vlastně slíbilo) zaplatit sumu srovnatelnou se svým HDP a hned bylo za svůj čin spravedlivě potrestáno.

(EDIT, poznámka autora: Bohužel to nejde popsat bez té ironie. Jak může ratingová agentura dávat svá varování o budoucích problémech dlužníka a přitom vynechat, že právě přijímání záruk je jedna z nejriskantnějších operací? Kdyby to mělo fungovat normálně, tak před jednáním vlády o zárukách se vyrobí odborný dokument, ve kterém bude varování o snížení ratingu. Takže platí v praxi lidové za dobrotu na žebrotu.)

Ratingové agentury si náhle povšimly, že důvěra obchodních partnerů potvrzená příslibem Irů zaplatit 2500 tísíců miliónů korun za cizí dluhy, musí být okamžitě korigována směrem dolů, protože s takovým nezodpovědným rozhazovačným předluženým dlužníkem se už přece nesluší obchodovat. Všimněme si, že vševědoucí agentury pravdu znají jako první, ale kupodivu ji vyhlásí vždy jako poslední a hned rovnou jako ortel. Přesně toto se stalo i tentokrát. Následky se dostavily obratem.

Hlášení ze Švýcarska
Nejprve si pročtěme pozorně tento odkaz: Švýcarská centrální banka přestala přijímat irské dluhopisy jako kolaterál při repo obchodech.

Z textu vyplývá, v duchu technologie celé bankovní soustavy, nesměnitelnost irských dluhopisů, což neznamená ve skutečnosti nic jiného, než faktickou nemožnost irského státu finacovat vlastní státní dluh (který vznikl metamorfózou dluhů cizích).

Podle dostupných informací neměla ECB dost sil na směnu irských dluhopisů za hotovost (méně pozorné si dovolujeme informovat, že v Řecku řádí finační a jiné krize) a tak tiše souhlasila s „inovací“, která napadne každého, ale ne každý má na ni žaludek.

Výmarská cesta, peníze z ničeho, za nic a na všechno! (ale ne pro všechny)
Nahlédněme do tohoto textu: Irish lenders besiege central bank for emergency loans. Plyne z něj, že v prosinci bylo vyrobeno z ničeho 51 mld. EUR (43 mld. liber) Irskou centrální bankou, prý (?) za tichého souhlasu ECB. V rozvaze prostě přibyla položka „jiná aktiva“. A je to. :-) Tyto peníze nejsou kryty žádným závazkem (!), ty byly prostě jen tak připsány (!) na účty několika potřebných bank a budou utraceny zcela stejně jako jiné poctivé peníze, například peníze vyrobené v průmyslu, nebo peníze ušetřené z minulé výplaty. To přece nevadí, že to je porušení psaných i nepsaných smluv. Hlavní je, že to alespoň v tomto okamžiku funguje. Vždyť je možné, že to vydrží třeba až do příštích voleb!

Výše uvedené není nic jiného než pohled na řeckou, španělskou, italskou a kdo ví jakou budoucnost. Proč by mělo být nutné za dluhy platit zbožím a službami, když stačí napsat do správného počítače jedničku a dvanáct nul a je vše vyrovnáno, zaplaceno a zapomenuto? Není nám jenom jasné, co přesně se do toho počítače má napsat, abychom byli dost bohatí všichni…

– – – – – – – – – – – – – – –

Zeptali jsme se na facebooku známého ekonoma, pana Jiřího Havla, profil zde.

Michal Rusek
Pěkný den, prosím pěkně, je to opravdu možné? není tam chyba? Díky… (a uvádím odkaz na tento text: http://www.evropsky-rozhled.eu/?p=2566, Evropský rozhled » Irsko – peníze padají z nebe ) Plyne z něj, že v prosinci bylo vyrobeno z ničeho 51 mld. EUR irskou centrální bankou, prý za tichého souhlasu ECB. V rozvaze prostě přibyla položka „jiná aktiva“. A je to. :-) Tyto peníze nejsou kryty žádným závazkem (!), ty byly prostě jen tak připsány (!) na účty několika potřebných bank…
21 leden v 4:03
Toto se líbí uživateli Milan Haas.

Jiří Havel
Takhle se emitují peníze… Lidi vždy překvapí, když na to přijdou.
21 leden v 19:13 · To se mi líbí

Michal Rusek
Díky za komentář. Ale emitování peněz bývalo dosud (alespoň dosud) zvykem jen proti dluhopisům. Což v případě Irska nyní – údajně – nebylo. Je to tak?
21 leden v 19:34 · To se mi líbí

Jiří Havel
Centrální banka může v krizi poskytovat i úvěry, zpravidla na zástavu cenných papírů (lombard), tohle je ovšem zjevně bez zástavy, tedy jako obyčejný diskontní úvěr. Udělat to může, ale svědčí to o hloubce krize.
21 leden v 19:58 · To se mi líbí

Michal Rusek
Děkuji za váš názor, pěkný den.

 
Další důležité odkazy k tématu:

Central Bank steps up its cash support to Irish banks financed by institution printing own money
Irsko zažívá vládní krizi, odstoupilo pět ministrů
Irsko počítá s tím, že v něj důvěra investorů letos vzroste
Irsko pomoc nedokáže splatit, varuje svět MMF
The European Financial Stability Facility (EFSF) – FAQ
Fond finanční stability prý navrhl restrukturalizaci dluhu Řecka
Asie na záchranu v eurozóně
Nad eurem visí otazník
Peníze do EFSF by podle Němců mohly dodat země s nižším ratingem
Evropský stabilizační mechanismus přijat
Tisková zpráva o Evropském stabilizačním mechanismu
MMF: Hrozí značné riziko, že Irsko nesplatí finanční pomoc
Německý šéf financí nevidí potřebu pro navýšení EFSF
Hitparáda zkratek EFSF, ZEW, CPI VB a BOC
EU nevylučuje navýšení objemu záchranného fondu EFSF
Evropská unie shání peníze pro Irsko
Grahnlaw: European Financial Stability Facility EFSF
Japonsko nakoupí dluhopisy zemí eurozóny, podpoří fond EFSF
Japonsko chce v lednu koupit pětinu dluhopisů EFSF na pomoc Irsku a podpořit euro

Volba lidskosti