POSLEDNÍ ČLÁNKYS odvoláním na zpravodajský kanál Al-Džazíra Izrael pokračuje v útocích na Gazu, přestože s palestinskými frakcemi v úterý večer údajně uzavřel dohodu o obnovení klidu.

 

 

Izrael na Pásmo Gazy intenzivně útočí od pondělního rána, kdy ozbrojenci z přilehlého Sinajského poloostrova zabili izraelského civilistu.

Poslední útok se odehrál ve středu ve městě Rafáh v jižním cípu Pásma Gazy, jehož část se nachází i na egyptské straně hranice. Při náletu zemřel jeden palestinský bojovník, čímž se počet obětí zvýšil na devět.

Obětí by měl být člen Islámského džihádu. Podle Izraele se muž podílel na pondělním útoku z přilehlého Sinajského poloostrova.

Během středy uskutečnili Izraelci tři nálety do Pásma Gazy, které mířily například na výcvikové středisko brigády Izz ad-Dín al-Kassáma v Rafáhu, což je ozbrojené křídlo palestinského Hamásu, v Evropské unii považované za teroristickou organizaci.

Odvetný nálet nastal poté, co bojovníci Hamásu vystřelili na izraelské území 45 raket během 24 hodin. Jedna z raket zasáhla pohraničníky a čtyři zranila, z toho jednoho těžce.

Hamás v úterý vypálil rakety poprvé po roce, doposud byl s Izraelem v příměří.

Bojovníci Brigády tvrdí, že budou útočit tak dlouho, dokud nálety na Gazu neskončí.

„Je to naše odpověď na zločiny sionistů,“ uvedli.

Podle palestinského představitele, který si nepřál být jmenován, se Egypt pokoušel obnovit příměří mezi Palestinou a Izraelem. Palestinská hnutí byla připravena obnovit příměří, pokud by Izrael zastavil své útoky na Gazu.

V úterý večer mělo dojít dokonce k uzavření dohody mezi palestinskými frakcemi a Izraelem, která však byla ze strany Izraele porušena. Izrael existenci takové dohody nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

 

Odkazy:

Israel continues deadly attacks in Gaza

Volba lidskosti