POSLEDNÍ ČLÁNKYIzrael dnes schválil kontroverzní zákon, kvůli kterému lidé nebudou smět bojkotovat Izrael, a dokonce nebudou smět ani vystupovat proti okupaci Západního břehu.Balance © Stéphane Durocher

To je velmi chytrý krok. Nespokojenost samotných Izraelců s politikou vlastní země se rapidně zvyšuje, a tak Knesset vydá nový zákon zakazující vyjadřování se ke sporným bodům izraelské politiky.

Opozice v izraelském parlamentu vedla velmi bouřlivou debatu, ale ta bohužel nepřesvědčila poslance o tom, že zákon je nedemokratický.  47 % poslanců hlasovalo pro zákon, naopak 37 % hlasovalo proti.

Nový zákon púovažuje jakýkoliv bojkot namířený proti státu Izrael za civilní přečin, který se bude řešit soudní cestou. Pokud lidé budou chtít například uspořádat demonstraci proti krokům izraelské vlády, místní orgány ji podle tohoto zákona nebudou smět povolit. Zároveň každý, kdo bude veřejně vystupovat proti izraelskému záboru Západního břehu, se dopustí dalšího civilního přečinu. Izraelští občané tak ztratí demokratické právo kritizovat vlastní vládu.

Ostatně dnes je právo kritizovat izraelskou vládu běžně porušováno i bez výše uvedeného zákona. Lidé, kteří nesouhlasí se státní politikou, jsou perlustrováni policií a je jim doporučeno tyto aktivity ukončit. Opoziční poslanci Knessetu se se zákonem nemohou smířit a v úterý plánují podat stížnost k Nejvyššímu soudu.

Ilan Golani, člen opoziční parlamentní strany Merec, prohlásil: „Máme co do činění s legislativou, která je ostudou pro izraelskou demokracii a vede lidi na celém světě k otázce, zda tady ještě máme demokracii.“

Samotné hlasování o kontroverzním zákonu probíhalo netradičně. Předseda vlády Benjamin Netanjahu se hlasování nezúčastnil. Měl obavy, že by se země kvůli své legislativě dostala do špatného světla. Místo na zasedání  v Knessetu Netanjahu odcestoval do Spojených států amerických, kde vedl rozhovory o palestinsko-izraelských otázkách.

Pokud by byl zákon přijat, případně by opozice prohrála u Nejvyššího soudu, pak by byl de facto každý odpůrce sporných vládních kroků postaven mimo zákon. Izrael by vytvořil zákon postavený proti vlastnímu disentu. Zlegalizovaly by se praktiky, které se dnes uskutečňují v šedé zóně zákonnosti.

Aby toho nebylo málo, dnes se izraelský parlament zabýval ještě jednou spornou otázkou –  pravice požaduje kázeňská opatření proti  arabské zákonodárkyni Haneen Zoabiové, která se v minulém roce podílela na humanitárním projektu flotil, jež vezly potraviny a léky do pásma Gazy.

Volba lidskosti