Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Jacob Appelbaum opouští projekt Tor

Jacob Appelbaum - Wikipedia
 
Americký nezávislý novinář, odborník na počítačovou bezpečnost a hacker Jacob Appelbaum odstoupil ze své pozice v Tor projektu k 25. květnu 2016.

Už jako zaměstnanec Washingtonské univerzity patřil k významným členům projektu zajišťujícímu anonymitu na internetu. Tor projekt v minulosti označil za „součást ekosystému softwaru, který pomáhá lidem získat autonomii. Pomáhá lidem pomáhat si navzájem a pomáhá vám pomoci si sám.“

 
Jacob Appelbaum se do povědomí širší společnosti dostal díky rozhodnutí virginského soudu, který uložil sociální síti Twitter vydat jeho soukromá data americké vládě. Vše probíhalo potají za jeho zády a nebýt Twitteru, který se sám rozhodl Jacoba Appelbauma informovat o prohraném sporu, nikdy by se o rozsudku nic nedozvěděl. Spolu s ním byla vydána data i islandské poslankyně Birgitty Jónsdóttir a Ropa Gonggrijpa.

Jako pravá ruka Juliana Assange reprezentoval WikiLeaks na konferenci HOPE. I to byl jeden z důvodu, proč čelil rozsáhlým represím ze strany amerických úřadů. Například po výletě do zahraničí byl zadržen na amerických hranicích a byl mu zabaven laptop a mobilní telefony.

Patřil k jedněm z mála, kteří měli přístup tajným dokumentům Edwarda Snowdena. Ty byly zveřejňovány během roku 2013. Pod přezdívkou „ioerror“ byl aktivním členem hackerské skupiny Kult mrtvé krávy (Cult of the Dead Cow), který stál za vznikem fenoménu haktivismu. Spoluzakládal hackerský klub Noisebridge v San Franciscu.

Kromě toho se věnuje environmentalnímu aktivismu. Působí například v Greenpeace a v Rainforest Action Network (RAN). Kontroverzní je jeho působení v Kink.com, což je pornografická internetová společnost zaměřená na BDSM a sexuální fetišismus. Působí také ve vídeňské umělecko-technologicko-filozofické skupině monochrom.

Podporuje RiseUp – kolektiv provozující zabezpečené e-maily, VPNky, OTR pro jabber a jiné služby, kterých využívají anarchisté celého světa. Nedá se vyloučit, že je jedním ze zakladatelů projektu.

Jeho dětství bylo velmi těžké. Matka trpěla paranoidní schizofrenií a tvrdila, že ho otec obtěžoval, když byl ještě v děloze. V šesti letech byl od své matky odloučen a předán do opatrovnictví k tetě. O dva roky později byl umístěn do dětského domova v Sonoma County. Ke svému chudému otci se vrátil v deseti letech. Poté, co ho kamarádův otec zasvětil do počítačového programování, byl Appelbaumův život zachráněn. Internet je dle jeho vlastních slov jediný důvod, proč je ještě naživu.

Na rozdíl od jiných programátorů nesedí jen u monitoru. Odcestoval například do Iráku, kde pěšky překročil hranice a nainstaloval internetové satelity v Kurdistánu. Navštívil také New Orleans po hurikánu Katrína. Uvedl do života svobodný software VileFault, který prolomil bezpečnost společnosti Apple.

Nyní žije v Berlíně, protože se v Americe necítí bezpečně. Americkou vládu dokonce podezírá, že se vloupala do jeho berlínského apartmánu.

 
Odkazy:
WikiPedie: Jacob Appelbaum
Evropský rozhled: Na Twitteru už nehledejte soukromí