POSLEDNÍ ČLÁNKY



Možná jste o tom do nedávna nevěděli, ale děti jsou od narození organizovány v odborech a znají vymakanou strategii, jak dovést své rodiče do jistého zařízení.  Jak se ale dostat ven z nekonečného kolotoče, ve kterém běháte jako veverka v bubnu?

Jistě všichni důvěrně znáte čtrnáctileté chlapečky a dívenky oblečené celé do černého s otráveným výrazem ve tváři či malé batole, které křičí tak dlouho, až to jeho matka vzdá a povozí je ve šlapacím autíčku hned čtřikrát.  Děti, které si sami rozmazlíte a zkazíte, vám může znemožnit některé aktivity a na stará kolena řádně znepříjemnit život. Zkrátka a dobře výchova je těžká práce a není na ni moc času, ale dost už špatných zpráv, mám pro vás, vážení rodiče i  jednu zprávu dobrou: Existuje lepší způsob než dětem zmydlit zadní partie pokaždé, když zazlobí anebo na ně ráno tři čtvrtě hodiny křičet, aby se proboha už konečně umyly, nasnídaly a vydaly do školy.  Ale k tomu své dítě v životě nedonutím,  řeknou si mnozí z vás. Máte pravdu, nedonutíte, ale můžete změnit jak svoje návyky, tak návyky svého dítěte.

Děti jsou jako holubi, když je naučíte klovat, aby získaly odměnu, budou klovat stále stejným způsobem, avšak to, co se naučily, se mohou rovněž odnaučit a je to jen a jen na vás.  Co kdybyste jednou, když dítko bude dělat obvyklý tartas s odchodem do školy, prostě a jednoduše neudělali nic? Co kdybyste jednou sami  neudělali práci, kterou měla udělat vaše dcera nebo váš syn? Nic v životě není zadarmo a čím dřív na to vaše dítě přijde, tím lépe. Rodinné vztahy by měly být založeny na úctě, lásce a zodpovědnosti, nikoliv na nárocích.

Nároky rozhodně nejsou cestou, jak dítěti prospět, naopak mu tím spíše uškodíte. Správná výchova by měla tedy být založena na třech následujících pilířích:

a) postoji

b) sebeúctě

c) přijetí

Dříve než si o těchto pilířích povíme trochu více, zkuste se zamyslet nad těmito otázkami: Jaké bude moje dítě za dvacet let?  S kým z dětí mám nejvíce konfliktů? Je to s dítětem, které je mi podobné, nebo s tím, které je mi nejvíce podobné?

Děti často vyjadřují své postoje velmi výmluvně a na rodičích je, aby rozeznali, co je postoj a co jen takové období.  Pokud dítě odmlouvá nebo zakřičí nechci, vyjadřuje tím postoj, který je nutno řešit. Postoj dítěte poznáte snadno dle řeči těla a tónu hlasu.

Každé dítě  má potřebu cítit se jako člen rodiny, pokud ji rodič nenaplňuje, dítě neví, kam patří a hledá smysl života v různých partách. Gangy kvetou právě díky tomu, že se dětem nedostává identity a hledají si ji jinde. To, že dítě přijímáte, neznamená, že souhlasíte se vším, co dělá. Znamená to, že je milujete a chybuje-li, odpouštíte mu.

Kromě přijetí a postoje je pro výchovu důležitá také sebeúcta, o ní si ale povíme až příště.

viz. Kevin Leman: Do pátku bude vaše dítě jiné.

 

 













Volba lidskosti