POSLEDNÍ ČLÁNKYAbdul je irácký lékař, který pracuje pátým rokem v Německu. Mnohokrát jsme se setkali na kongresech a rozhovory se pochopitelně točily kolem zdravotnictví. Abdul plynně hovoří anglicky, o něco méně německy, ale bez potíží se domluví. Je ženatý a má dvě děti. Jeho žena je lékařka. Starší syn studuje na vysoké škole informatiku a dcera navštěvuje gymnázium.

Abdule, proč jsi odešel z Iráku?
Odešel jsem z Iráku, protože země je zničená válkou. Život tam není snadný, ačkoliv se po válce začala situace zlepšovat. Odešel jsem za lepším životem.

Kolik lékařů opustilo Irák kvůli válce?
Během války uteklo z Iráku asi deset tisíc lékařů.

Kam utekli?
Rozutekli se do celého světa, hlavně do Anglie, Německa a ostatních zemí Evropy. Mnoho iráckých lékařů teď pracuje v Anglii.

Na jaké úrovni se nachází zdravotnictví v Iráku?
Válka všechno zničila. Před válkou byla úroveň srovnatelná skoro jako se zdravotnictvím v Evropě. Za války se v nemocnicích rabovalo, lidé si odtud odnesli úplně všechno vybavení, včetně nábytku. Po válce zbyly v budovách jen holé zdi. I lékaři zmizeli. Teď se v Iráku začalo zdravotnictví pomalu obnovovat, ale je soukromé.

Jak probíhá obnova zdravotnictví v Iráku?
Někteří lékaři z Iráku neutekli a začali znovu léčit. Musí mít v sobě velkou odvahu, protože ani po skončení války v zemi není klid.

Vždyť jsi říkal, že nemocnice byly rozkradené…
To je pravda, nemocnice byly úplně rozkradené. Lékaři, kteří tu zůstali, začali léčit v prázdných budovách. Neměli vůbec žádné vybavení, byli bez rentgenu, bez laboratoře, léčili jen s tím, co měli po ruce, prostě jen tak s fonendoskopem v ruce.

Nemocní a jejich rodiny si léky museli obstarávat sami a bylo úplně jedno, kde je sehnali, jestli na černém trhu nebo někde jinde. Lékaři pracovali jen za předem zaplacenou práci. Za vyšetření pacienti platili kolem padesáti dolarů, což je v Iráku opravdu vysoká částka. Aby se nemocnému dostalo lékařského ošetření, musela se často složit celá vesnice. Lékaři pochopitelně začali rychle bohatnout. Ošetřili denně dvacet, čtyřicet pacientů, každý jim zaplatil kolem padesáti dolarů, tak si to spočítej…

Lidé tak vysoké částky platili?
A co jiného měli dělat? Na tyto lékaře se stály fronty!

Takže v Iráku jsou dnes bohatí lékaři?
Přesně tak, lékaři, kteří měli tu odvahu a léčili hned po válce, jsou dnes bohatí. Mají krásné domy a jezdí v mercedesech. Dokonce koupili zdevastované nemocnice a začali je opravovat a zařizovat.

Takže dnes už zase najdeš v Iráku moderní nemocnice?
Ano, dnes už v Iráku najdeš kvalitně vybavenou nemocnici. Někteří mí kolegové se vracejí, protože doma dostanou dobře placené místo. Vlastně se tam vrací celá řada mých kolegů. Ale léčí se samozřejmě za hotovost.

Máš v úmyslu se vrátit do Iráku?
Kdepak, moje děti vyrůstají v Německu a už jsme si tu zvykli. Navíc životní podmínky v Iráku pro nás ještě nejsou dostatečně příznivé. V Iráku je navíc velké horko. Jsou místa, kde si v poledne stoupneš na silnici, a tvoje nohy se zanoří do asfaltu. Ale určitě bych chtěl Irák ještě někdy navštívit.

 

Volba lidskosti