- Evropský rozhled - http://www.evropsky-rozhled.eu -

Kdo je Chádir Adnán

Přeloženo z Wikipedie [1]

Chádir Adnán (*24. března 1978) je palestinský politický vězeň zadržovaný Izraelem. Uvádí se, že je člen palestinského Islámského džihádu (ID) na Západním břehu a zaujímá vedoucí pozici v této organizaci. Izraelské úřady proti němu nevznesly žádné oficiální obvinění, nicméně tvrdí, že byl zatčen z důvodu „ohrožení bezpečnosti státu“. ID je považován Izraelem a jinými státy za teroristickou organizaci. Nebylo nikdy prokázáno, že by se Adnán podílel na nějaké militantní činnosti. Jeho manželka popírá, že by byl vůdcem ID, podílel se na militantní činnosti, a potvrzuje, že je členem Palestinského výboru usmíření.

 

 

Život

Ve svém rodném městě Arraba, oblast Dženínu na Západním břehu, pracoval jako pekař a vlastnil prosperující obchod. Získal magisterský titul v oboru ekonomie. Byl zatčen 17. prosince 2011 po půlnoci. Od 18. prosince 2011 drží protestní hladovku proti svému administrativnímu zadržení Izraelem. Jeho hladovka je nejdelší v historii Palestiny.

Od roku 2005 je Adnán ženatý s Randou Adnánovou, která je známá také pod jménem Umm Abdel Rahmanová. Mají dvě dcery, Maali a Bissan. Randa je v současnosti těhotná a čeká třetí dítě.

Podle organizace Addameer, která podporuje palestinské vězně, byl Adnán Izraelem zadržen už sedmkrát, a odseděl si ve vězení celkem šest let. Organizace Addameer tvrdí, že držel hladovku 12 dní na protest proti své izolaci v Kfar Jona (Jonova vesnice) v roce 2005. Gideon Levy říká, že poprvé držel hladovku v roce 2010 během svého zadržení Palestinskou národní správou.

Podle BBC, CNN a Al-Jazeery byl Chádir Adnán vůdcem palestinského ID na Západním břehu. Podle MSNBC, YNET a AP byl Adnán mluvčím ID. Podle The Guardian a Agence France Press byl mluvčím organizace jen jednou v životě. Nejsou žádné důkazy, že by se účastnil militantních činností. Izraelské úřady neposkytly žádné důkazy nebo informace, které by ho usvědčovaly ze spolupráce s ID. Jeho žena Randa odmítá tvrzení, že by byl vůdcem ID nebo se podílel na jejich aktivitách. Tvrdí, že byl členem Palestinského výboru usmíření, které se snaží usmířit Hamás a Fatáh.

 

Zatčení a hladovka
 

17. prosince 2011 po půlnoci vtrhla izraelská armáda do jeho domu ve městě Arraba a zadržela jej. Hned další den započal hladovku, která stále trvá, a je považována za nejdelší protest hladovkou v historii Palestiny.

V dopise, který předal svým právníkům k veřejné publikaci, Adnán vysvětluje důvody protestní hladovky:

Izraelská okupace zašla vůči našim lidem do extrému, zvláště vůči vězňům. Byl jsem ponižován, bit a obtěžován vyšetřovateli bez jediného důvodu, a tak jsem přísahal Bohu, že budu bojovat proti politice administrativní vazby, ve které jsme já a další stovky mých kolegů zadržováni. Jedinou věc, kterou mohu učinit, je nabídnout svou duši Bohu, a věřit, že pravda a spravedlnost nakonec zvítězí nad tyranií a útlakem. Tímto prohlašuji, že toto nečiním jen kvůli sobě, ale pro tisíce dalších vězňů, kterým jsou odpírány základní lidská práva. Nastal čas, aby mezinárodní společenství a OSN podpořily vězně a donutily Izrael k respektování mezinárodních lidských práv a aby se přestal chovat k vězňům, jakoby nebyli lidé.

K 31. prosinci 2011 bylo v administrativní vazbě drženo 307 Palestinců, zahrnujíc 21 členů Palestinské legislativní rady (pozn. parlament). Pod rouškou administrativní vazby může izraelská armáda držet vězně po neurčitě dlouhou dobu bez obvinění či důkazů, pokud se domnívá, že osoba představuje pro stát hrozbu. Rozhodnutí zadržet člověka je založeno na důkazech předložených pouze vojenskému soudu, ale důvody vazby se před zadržovaným a jeho právníky tají.

Adnán nebyl oficiálně obviněn ze žádného zločinu. Izrael ho zadržel „za aktivity, které ohrožují bezpečnost státu.“ Izrael, společně s Evropskou unií, Kanadou, USA a jinými státy považují palestinský ID za teroristickou skupinu, která podnikla řadu útoků na izraelské obyvatelstvo a vojenské cíle. Izraelský vojenský soud 13. února 2012 zamítl jeho první odvolání v nemocnici Safed, kde je držen.

Adnán svým právníkům vypověděl, že izraelští vyšetřovatelé měli sexuální narážky o jeho ženě, vysmívali se jeho víře, bili ho, přivazovali jej k židli do bolestivých pozic, vytrhávali mu vousy z bradky a špinili mu tváře. Izraelci tato obvinění nekomentovali. Podle jeho ženy a právníků jeho utrpení nadále pokračuje a zahrnuje dlouhé období na samotce a hrubé výslechy. 30. prosince byl převezen do nemocnice, ale odmítl se nechat vyšetřit izraelskými lékaři. Organizace Lékaři pro lidská práva vyjádřila hluboké znepokojení nad jeho zdravotním stavem a situací, kterou lékaři popsali jako kritickou. Chádir zhubl kolem 35 kg.

Adnánova manželka Randa Adnánová tvrdí, že se jí zdál manžel vyhublý a špinavý a byl připoután k nemocničnímu lůžku. Vězeňská služba uvedla, že Adnán souhlasil s podáváním pilulek s draslíkem a údajně nechce umřít.

Pokračování příště…

 

Písnička

David Rovics – Khader Adnan, Bobby Sands.