POSLEDNÍ ČLÁNKYKhader Adnan se stal symbolem boje za lidská práva a spravedlnost. Tento člověk je nezákonně zadržován v administrativní vazbě. Dnešním dnem zahajuje svůj 66. den protestní hladovky. Izrael opět ukázal, jak moc není demokratickým, když drží ve vazbě člověka pohybujícího se na hranici života a smrti. Tato země si hraje na tichého brouka. Jenom si mele neustále svou jedinou písničku o tom, že on je chudák a jenom se brání válčící Palestině. Přitom je to Izrael, kdo porušuje mezinárodní pakty a úmluvy. Zneužívá administrativní vazby za účelem likvidace politických protivníků.

 

 

Je to právě Khader Adnan, který se stal symbolem nenásilného odporu proti nezákonnému útlaku a nespravedlnosti. Pro mnoho lidí je čest a spravedlnost cennější než ubohý lidský život. Khader Adnan je inspirací pro mnoho dalších nespravedlivě perzekuovaných. Je nadějí, že se svět začne zabývat řešením fašizoidního stylu chování Státu Izrael. Jak může někdo někoho nezákonně zadržovat a ještě se k tomu prohlašovat za demokratickou výspu Blízkého východu? Kolik takových demokracií ještě existuje? Severní Korea, Čína, Barma, Bělorusko a další totalitární země.

Khader Adnan nejspíš, i když bude propuštěn, bude mít velmi vážné zdravotní potíže způsobené hladovkou. Před statečností tohoto člověka každý slušný člověk musí smeknout. Tento Palestinec, obyčejný pekař, je novou ikonou palestinského odporu. V Tunisu inspiroval k velkým změnám ve společnosti také jeden odvážný člověk jménem Bouazizi. Khader Adnan nedrží protestní hladovku kvůli sobě, ale kvůli osudu dalších tisíců nezákonně vězněných Palestinců. Khader Adnan je palestinským Bouazizim.

Podle mezinárodního práva není možné kohokoli věznit bez soudů, bez obvinění. Není možné věznit příslušníky okupovaného území na území okupanta. To je také porušení mezinárodního práva, ale o tom jsem již psal v mnoha mých článcích. Mě osobně, jako zastánce lidských práv, nemůže nechat být chladným toto porušování lidských práv ze strany Izraele. Toto není útok na Izrael samotný, to je útok na protizákonná počínání izraelské vlády a jejích celků.  Mezinárodní dokumenty, smlouvy a pakty nejsou toaletním papírem, který by mohl použít kdokoli z členů izraelské vlády.

Zpočátku byl protest Khader Adnana ve světových sdělovacích prostředcích vnímán vlažně. Začal se valit jako lavina na Twitteru pod tagy #KhaderAdnan a #Dying2live. Zde se každý mohl dozvědět vše potřebné o celé situaci kolem Khader Adnana. V těchto dnech světová média, dokonce i ta naše („s výjimkou České televize), informují o celém dění. Upozorňují na nezákonnost izraelského počínání. Zatímco představitelé jednotlivých evropských zemí si hrají na nic nedělající. Aktivisté po celém světě burcují lidi k demonstracím. Demonstruje se skoro po celém Izraeli, v Tel Avivu, v Jeruzalémě, před izraelskými věznicemi, v Západním břehu, v Gaze. Zatímco se Izrael chová jako malé děcko a raději znepřístupňuje své webové a faceookové stránky a skupiny pro všechny, kdo se na netu zmínili o Khader Adnanovi.

Už v tomto postoji je vidět, že sám Izrael ví, že v tomto přestřelil, a že skutečně porušuje mezinárodní zákony a předpisy. Twitter ukazuje svou sílu, tentokrát nahradil moc mainstreamových médií, které se chovají jako jejich vlády. Izrael je internetem a demonstracemi tlačen ke zdi, je nucen, aby jednal. Což je dobře. Nejde, aby 33letý člověk umřel jenom proto, že je v Izraeli apartheid. Mlčení mainstreamových médií je neomluvitelné a opožděná reakce některých z nich také. Manželce Khader Adnana bylo umožněno navštívit svého muže jen dvakrát a to pouze na jednu hodinu. Adnanova manželka Randa je jakousi mluvčí svého manžela. Média jsou nevyrovnaná, překrucují její slova.

Palestinské centrum pro lidská práva vyzývá mezinárodní organizace k tlaku na Izrael. Human Right Watch, Amesty International a řada dalších organizací spustila kampaň petic na podporu propuštění tohoto muže. Lékař, který kontroluje Adnanův zdravotní stav 5 krát týdně informoval média, že tělo Khader Adnana začíná uvolňovat jedy, s ohledem na vážně narušenou imunitu tak hrozí srdeční infarkt. Lékař také poznamenal, že Khader Adnan nemůže bez jídla přežít víc jak 70 dní. Proto je rozhodnutí vojenského soudu o prodloužení vazby Khader Adnana rozsudkem smrti.

Každý rok USA vydávají seznam zemí, které porušují lidská práva. Izrael v této zprávě není. Americká vláda se v tomto chová pokrytecky. Americké ministerstvo zahraničí se chová stejně jako izraelský protějšek. Nic nekomentuje. Občané Spojených států amerických požadují v demonstracích, aby se Obama nebo Clintonová začala Khader Adnanem zabývat. Mluvčí izraelské vlády Mark Regev ve svém rozhovoru pro CNN  nezodpověděl, proč Izrael zadržuje Khader Adnana. Nazývá Khader Adnana chladnokrevným zabijákem, teroristou. Opět tady máme tradiční izraelskou demagogii. Mark Regev není schopný sdělit důvod jeho věznění, ale ví o něm, že je zabiják a terorista. Není toto podivné?

Khader Adnan ztratil třetinu své hmotnosti, přesto je v posteli spoutaný. Takto se chová opravdu demokracie? Vojenský soud odmítl odvolání Khader Adnana. Izraelský Nejvyšší soud oznámil, že se bude urychleně zabývat případem Khader Adnana. Neveřejné jednání o Adnanově odvolání mělo být tento čtvrtek. Čtvrteční jednání je ale velmi pozdě (69. den hladovky). Do té doby může Khader Adnan zemřít. Tento muž se dostává na skutečný pokraj svých sil. Je v ohrožení života. Proto by bylo čtvrteční jednání před Nejvyšším soudem spíše otázkou toho, jestli se ho Khader Adnan vůbec dožije. Na základě tlaku Khaderových právníků Izrael přesunul odvolací řízení s Khaderem na dnešek, tedy na 21. 2. 2012 na 15:00 hodin.

Palestinský vyjednavač Saeb Erekat včera, 20. února 2012, vyzval světové vůdce k nátlaku na Izrael. Sdělil tiskové agentuře AFP, že obeslal s žádostí o větší intervenci v Khaderově případu americkou ministryni Clintonovou a ministryni zahraničních věcí EU Ashtonovou, dále hovořil o situaci s čínskými vyslanci.

Bude Khader Adnan propuštěn z administrativní vazby? Izrael by měl už ve svém vlastním  zájmu jednat. Pokud Khader Adnan zemře, je více než pravděpodobné, že dojde k 3. intifádě, což by si jistě Izrael nepřál. Na druhou stranu je Izrael nedemokratickým státem, který nedodržuje mezinárodní právo. Jak se zachová tato Amerikou chráněná diktatura?

Profesor Princetonské univerzity, Richard Falk, na Twitteru zcela trefně pojmenoval celý stav: „Případ Khader Adnana je výmluvným mikrokosmem nesnesitelné krutosti dlouhodobé okupace“

Ano, s profesorem Falkem souhlasím. Případ Khader Adnana je opravdu jednou z mnoha krutostí, kterých se Izrael dopouští na Palestincích.

Článek jsem publikoval také na svém blogu.

Volba lidskosti