POSLEDNÍ ČLÁNKYVětšina „bojovníků“ proti chudobě nemá ani ponětí, co je to chudoba.

Z internetových diskuzí na českých webových portálech vyplývá, že za chudého Čecha je považován ten, kdo nemá vlastní auto, širokoúhlou televizi a nemůže jezdit na dovolenou do zahraničí.

Za vše hovoří komentář mladé političky, kterou raději nebudeme jmenovat:

„Ve stávajícím bordelu chudobu nemá smysl řešit, nejsme charita. Není hloupé, že lidi chudnou, to by měli, protože tenhle standard, co tu máme, to nemůže fungovat.“

V České republice už dávno nejsou chudí ti, kteří doma nemají barevnou televizi. V České republice přibývají lidé, kteří nemají kde bydlet, kteří dlouhodobě nemají co jíst, nemohou si koupit oblečení. Hlavní příčinou bývají dluhy, někdy je to ale nerovný životní start mladých lidí, kteří z podobně zasažených rodin pocházejí.

V důsledku psychického vyčerpání se stávají na pracovišti konkurence neschopní, o své zaměstnání přicházejí, nové nezískají. Stávají se hojně obětmi různých zločinů. Aby například získali střechu nad hlavou, mnohdy se upisují do novodobého otroctví, jsou nuceni vykonávat nedobrovolnou práci a ženy bývají sexuálně zneužívány.

Chudoba není jen otázkou poklesu životního standardu, je to komplex mnoha dalších psychosociálních a socioekonomických faktorů, které se odstraňují velice obtížně a hlavně dlouhodobě. Situace je o to smutnější, když představitelé politických stran veřejně prohlašují, že vlastně o tomto problému nic nevědí.

 

Volba lidskosti