POSLEDNÍ ČLÁNKYV sobotu 13. července 2013 bylo na sídlišti Máj v Českých Budějovicích zatčeno na šest desítek osob z celkového počtu tří set účastníků nepovoleného shromáždění proti policejní brutalitě. K násilí ze strany policie údajně došlo během potlačování protiromských demonstrací v uplynulých dvou víkendech. Nejčastějším důvodem zatčení bylo neuposlechnutí výzvy k rozpuštění demonstrace.

Z hlediska čtenosti to byl po novináře nudný den, proto se nelze divit, že si pro čtenáře události přikreslili. Na Máji se tak „sešlo 300 radikálů, kteří se pokusili prorazit policejní zátarasy a proniknout do Volfovy ulice, načež došlo ke střetu radikálů s těžkooděnci“.

 

 

A teď pravdu.

Na Máji u multikina Cinestar se po páté hodině odpolední sešlo odhadem 300 osob na nepovoleném shromáždění proti policejnímu násilí, ke kterému údajně došlo během dvou předcházejících protiromských protestů. Oproti minulým protestům na ni dorazili převážně místní lidé, hojně byla zastoupena mládež. Někteří radikálové, kteří dříve podněcovali k násilí, na místo sice také dorazili, ale byli oblečení jako slušní lidé a chovali se umírněně.

Policie vyzvala účastníky shromáždění, aby se rozešli, jinak proti nim bude použito donucovacích prostředků. Demonstranti výzvě nevyhověli, ačkoliv dostali na rozmyšlenou několik desítek minut. Celý protest včetně následného zatýkání se obešel bez násilí.

 

 

První skupinu demonstrantů policisté vytlačili do ulice J. Bendy, obklíčili je ze všech stran a začali jednoho účastníka po druhém odvádět do policejního antonu. První dva zadržení skončili povalení na trávníku, zbylí demonstranti vyčkávali nenásilně u zdi, až si je odvedou.

Ačkoliv se na první pohled mohlo zdát, že policie zatýkala pouze místní mládež, která se kromě neuposlechnutí výzvy ničeho jiného nedopustila, ve skutečnosti se mezi nimi pohybovali lidé, kteří se v minulých týdnech zúčastnili násilných demonstrací. Například se mezi nimi objevil mladík, který se minulý týden v mikině World of Ultras a s kuklou na hlavě dostal do prvního konfliktu s antikonfliktním týmem v ulici Antonína Barcala a byl jedním ze startérů nepokojů. Dnes byl však slušně oblečen a zdrženlivý k jakémukoliv násilí.

 


 

Další fáze zatýkání se odehrála před multikinem Cinestar. Zde byla situace trošku akčnější, to když osamělé osoby vyzývaly dav, aby se vydal směrem do Volfovy ulice, kde paralelně probíhalo romské shromáždění. Ani dva mladíci v tričkách s nápisy Street War Riot a Perfect Pet nezískali podporu demonstrantů a nikdo je nenásledoval. Nakonec se sami vrátili zpět před místní Penny Market.

 

 

Demonstranti a těžkooděnci stáli proti sobě na silnici a dívali se na sebe tak dlouho, až se znechucení demonstranti sami rozešli domů. I tato skupina lidí měla mezi sebou startéry nepokojů z minulých týdnů, jmenujme „muže o berlích“, který tentokrát seděl na zábradlí u multikina Cinestar a díval se do zdi, bez berlí.

Z hlediska poutavosti článků se jednalo pro mainstream o jednu z nejnudnějších demonstrací s největším počtem zadržených, proto se u komerčních deníků nelze divit, že nasadili metodu desinformace a prodejnou akčnost si prostě vymysleli. Jeden z novinářů tvrdil, že články o demonstraci ve skutečnosti nepsal. Hlavní slovo při psaní článků má Praha, která zprávu přebrala z ČTK. Jiní novináři potvrdili, že kvůli zvýšení čtenosti jim korektoři články upravují.

 

Zajímavosti:

 • Dopravní podnik musel na sídlišti Máj nechat vypnout elektřinu a místo trolejbusu číslo 3 nasadit autobusy. Důvodem byla přítomná vodní děla. V případě, že by je policie v krajském městě nasadila, demonstranti by kromě vodní spršky byli zasažení elektrickým proudem z trolejového vedení.
 • Na demonstraci dorazila celá řada „tajných policistů v civilu“. Když je účastníci demonstrace rozpoznali a oznámili jim, že jsou prozrazeni, dostalo se jim odpovědi, že nikdo z nich svojí příslušnost k policii neutajuje.
 • O největší rozruch dne se postaral psychicky nemocný mladík, který byl údajně těžkooděnci při jejich přesunu za Penny Market sražen k zemi. Vyhlídl si náhodnou skupinku těžkooděnců a v záchvatu hysterie na ně vykřikoval, že jim nic neudělal. Dožadoval se kontaktu s velitelem zásahu. V záchvatu emocí s sebou házel o zem a po několikaminutovém vystoupení jsme se dozvěděli, že mu policie v minulosti zabila otce. Mladík byl nakonec svěřen do lékařské péče.
 • Někteří demonstranti zkoušeli známou fintu hraní si na chromé. Nešlo přehlídnout mladíky o berlích, pro něž berle při případných násilnostech měla plnit funkci basebalové pálky. Jeden účastník demonstrace měl „zlomenou ruku“ schovanou v šátku uvázaném kolem krku, ovšem bez sádry.
 • Část protestujících působila dojmem náboženského shromáždění. Jeden pán držel v ruce transparent s nápisem „Hlas lidu, hlas boží“, což byla zřejmě narážka na jeden romský transparent z minulých týdnů, který pronikl i do médií: „Když Bůh tvořil svět, chtěl aby byl barevný.“ Jiní účastníci demonstrace byli oblečení do bílých triček s velkými černými kříži.
 • Mezi demonstranty se pohybovala celá řada odpůrců shromáždění. Jeden měl na tričku napsáno: „Podle barvy třídíme pouze prádlo.“
 • Někteří demonstranti na Máj přišli ozbrojení, za zády skrývali prázdné flašky od piva, ale chyběl startovací impuls, který by jim „dovolil“ láhev na těžkooděnce hodit.
 • Co se týče oblečení, většina účastníků se nijak nelišila od zbytku společnosti. Vyskytovaly se na místě ale i výjimky. Například byl na místě viděn pán v černém tričku, na kterém byly vyobrazeny dva bílí panáčci s pistolemi. Jiný muž, který byl i zadržen, měl na tričku obraz německého vojáka v helmě. V tričku s nápisem Everlast přišla tentokrát jen „policie v civilu“. Řada lidí byla bohatě potetovaná, ženy měly piercingy a muži náušnice.
 • Jeden pán nadával z okna panelového domu: „My tu bydlíme, ne vy!“
 • Zadržení při odvodu do antonu vytvářeli tak zvaný „vláček“.
 • Protestům byl přítomný Michal Choura, svolavatel prvního protestu, který poskytl své vyjádření „k bezdůvodnému zatýkání mládeže“ do televize.
 • Někteří demonstrovali ze zahrádek přilehlých restaurací, nejvíc obsazeno měla ta naproti stanici městské policie. Strážnici tak museli čelit urážkám demonstrantů, kdykoliv se objevili ve dveřích.

 

Volba lidskosti