POSLEDNÍ ČLÁNKYV rámci Evropského týdne proti rasismu připravily Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) a Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty promítání dokumentárních filmů s následnou diskusí, během které se rozdávaly propagační materiály včetně velmi podařeného komiksu o životě uprchlíků Můj svět.

 

 

Publikaci vydalo SIMI ve spolupráci s mezinárodními partnery – maďarskou Nadací Baptistické Charitativní služby (HBAID, Hungarian Baptist Aid) a italskou Společností Civilních Dobrovolníků (GVC, Gruppo di Volontariato Civile). Komiks vznikl v rámci projektu Změna přístupu evropské mládeže k rozvojovým zemím s pomocí migrantů s podporou Evropské unie v programu Europe Aid a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

„Možná ty to necítíš, ale věř mi, máš štěstí. Bydlíš v státu, kde vás netrápí krvavá občanská válka, ničivé sucho nebo tragické hladovění. Nehoní tě kvůli tvému náboženství, můžeš volně volit, a oblečeš se, jak chceš (možná se to jen nebude líbit tvým rodičům).“ Tak začíná slovo úvodem, které napsal v češtině jeden z uprchlíků.

Publikace následně vykresluje čtyři příběhy uprchlíků, kteří museli opustit svou rodnou zem a integrovat se v nových zemích.

První příběh pojednává o mladém čečenském muži, který v podstatě nemá na vybranou – buď zůstane ve své vlasti a bude čelit hrozbě, že za své politické názory půjde do vězení a následně bude popraven jako jeho bratr, nebo se stane uprchlíkem.

„Čečensko je známé o jeho válkách. Když uslyšíme jeho jméno, tak myslíme na tanky, zbraně a výbuchy. Ale myslíme li i na jeho obyvatelé? Myslíme li na ty, kteří tráví jejich život ve smrtelném strachu, a mezitím, co tady sedíme před našim počítačem, oni bojují za jejich život. […]“

Druhý příběh je o malém školákovi z Mongolska, kterému se rozpadla rodina v důsledku velké bídy. Jeho táta emigruje do Jižní Korey a máma do Maďarska. On žije chvíli s babičkou, ale zanedlouho odcestuje za mámou, a nastoupí do školy, aniž by rozuměl jedinému slovu v maďarštině. Zvládne tak tvrdou zkoušku hned na začátku svého života?

„V Mongolsku není válka, ale je taková bída, že mnohokrát se stane, že děti zmizí, nebo je prodají jejich rodiče, aby potom rodina mohla žít dál z peněz, co dostali za jejich orgány.“

 

 

Ve třetím příběhu utíká mladý muž z Mosambiku před bídou a nemocemi nejprve do Brazílie, kde to není o moc lepší, a potom do Itálie. Na příběhu je zajímavé také to, že hlavní hrdina nemyslí jen na sebe, ale chce změnit svět, aby každý mohl žít lepším životem: „Nevím, jestli někdy pochopím, jak funguje svět, ale cítím, že nestačí se jen postarat o vlastní rodinu. Musíme pomoct jiným. Každý by měl, ale k tomu je potřeba, aby lidé uvažovali jinak.“

V posledním příběhu se seznámíme s křesťankou, která žila v islámském světě.

„Na blízkým východu, kdo má jiné názory a kdo se modlí k jinému bohu to nemá vždy lehké. Sema byla křesťanská v islámském světu. Nevydržela protivenství moc dlouho. Už nejednou ohrožovali její rodinu, přátelé a také jí, a to proto, že řídila křesťanské společenství. Nakonec neměla na vybranou, uprchla ze svého domova. Nechala tam jeho muže a syny, protože nevěděla, co se s ní stane. Nakonec se dostala do Maďarska, do uprchlického táboru.“

Všechny příběhy nakonec dobře skončí, ale ne vždy je to pravidlem. Jejich cesty za lepším životem byly trnité. Někdy takové cesty mají tragické konce:

„Ve würzburské ubytovně oběsil Mohammad Rashepar, bývalý íránský policista, který odmítl splnit rozkaz při potlačování Zelené revoluce v roce 2009, byl za to uvězněn a mučen. Uprchl do Německa, kde žije jeho sestra, v Íránu nechal manželku se třemi dětmi. V bývalých Kasárnách Adolfa Hitlera opakovaně žádal o povolení přestěhovat se k sestře do Kolína nad Rýnem, ale všechny jeho žádosti byly zamítnuty, přestože lékaři varovali, že trpí depresemi, doporučovali přestěhování, upozorňovali na riziko sebevraždy.“

Publikace je primárně určená pro žáky 2. stupně základních škol a pro střední školy, ale je přínosná i pro ty, kteří se o problematiku uprchlíků zajímají.

Její online verze je dostupná v pdfku na stránkách SIMI.

 
Odkazy:

Sdružení pro integraci a migraci
Publikace o migraci ke stažení

Volba lidskosti