POSLEDNÍ ČLÁNKYKrvavý obchod s diamanty na africkém kontinentu je podle důkazů mezinárodních humanitárních organizací podporován také Čínou a čínskými aktivitami. Africký kontinent zažívá neuvěřitelnou vlnu nové kolonizace. Pěkně potichu a téměř neslyšně do afrických končin proniká asijská velmoc.

Čínská činnost v Africe je velmi rozporuplná, můžeme sledovat, jak vnáší do černého kontinentu zvyklosti běžné v čínském prostředí. Lidé zaměstnaní v čínských firmách přestávají být lidmi, najednou jsou z nich pouhé stroje vhodné leda tak k nějaké otrocké práci. Zapojení čínských firem je různorodé. V Demokratické republice Kongo se Čína uplatňuje v mnoha aspektech. Podílí se na těžbě cenného dřeva, doluje drahé kameny a snad se pokouší zahájit těžbu zemního plynu a ropy. To všechno je provázeno válečnou vřavou, která je v těchto afrických končinách na denním pořádku.

Dokonce se proslýchá, že Čína spolu s dalšími světovými velmocemi živí válečné konflikty, aby svět nemohl vidět tu hrůzu a neštěstí, které jsou obchodníky používány. Humanitární pracovníci dosvědčují, že čínští prospektoři si platí místní hrdlořezy na shánění nových pracovních sil. Jak takové shánění vypadá? Podstatně se od evropského způsobu zaměstnávání liší. Pár podplacených vrahů přijde do konžské vesnice s kalašniky kývajícími se u pasu a jednoduše potřebné pracovníky unesou. Proti své vůli a v nelidských podmínkách jsou otrocky zaměstnávány ženy s dětmi, po dokončení práce jsou na předem připravených místech zabiti.

Existuje dokumentární film, ve kterém se o těchto praktikách rozpovídal bývalý dětský voják, který se na těchto zvěrstvech podílel. Čínské snažení se nyní pohybuje kolem krvavých diamantů afrického diktátora Mugabeho (viz: Mugabe’s darkest secret: An £800bn blood diamond mine he’s running with China’s Red Army). Možná si vzpomenete na mediální kauzu darovaných diamantů modelce Naomi Campbell.  Krvavé diamanty libérijského diktátora Taylora financovaly zahájenou genocidu. Taylor, okouzlený krásou Naomi, jí daroval několik diamantů. Tato žena posléze svědčila v mezinárodním trestním procesu s tímto hrdlořezem.

Zájem světových médií způsobil, že 75 zemí sdružujících se ve World Diamond Council souhlasilo, že se budou smět nadále prodávat pouze certifikované diamanty. World Diamond Council je organizace dohlížející nad regulací obchodu a diamanty po celém světě. Toto mezinárodní uskupení (nově také dohlíží na to, aby bylo obchodováno pouze s certifikovanými diamanty) má zabránit podobným excesům jaké nastaly v případě diktátora Taylora. Původní úsilí a snaha World Diamond Council je bohulibá. Každý diamant má být těžen v souladu s lidskými právy a mezinárodními předpisy hájícími bezpečnost práce a humánní zacházení se zaměstnanci.

Vize je to jistě úctyhodná, ale v praxi stále málo dodržovaná. Minulý měsíc se další krvavé diktátorské diamanty snažil zlegalizovat konžský prezident Mathieu Yamba. Prohlásil, že diamanty z polí Marange Diamond mohou být nyní certifikovány. Marange Diamond je oblast diamantových dolů v západní části Zimbabwe. Těží se zde od roku 2006. Chudí lidé sem přicházeli těžit diamantové bohatství nelegálně. Zimbabwský režim proti těmto chudákům použil absolutně nechutnou moc. Armáda koncem roku 2008 tzv. čistila danou oblast od samozvaných horníků.

Vojáci stříleli do lidí z vrtulníků, zabili na 200 ilegálních horníků. Po takzvaném vyčištění se do oblasti dostaly polostátní podniky. Zimbabwská armáda zde dohlíží nad dělníky a podle několika zjištění zde s horníky není zacházeno podle zásad mezinárodního diamantového regulátora. Proto se zimbabwské diamanty nesměly vyvážet. Údajně tak ve skladech hlavního města Zimbabwe je velké množství krví vykoupených diamantů v celkové hodnotě zhruba 5 miliard amerických dolarů.

Konžský prezident tedy jednoduše zlegalizoval financování Mugabeho režimu. Možná by si lidé měli připomenout, že právě Mugabe přikázal zavraždit 181 lidí. Je pozoruhodné, že jak Mugabe, tak i prezident Jižní Afriky Jacob Zuma, hovoří o zlepšení stavu v Zimbabwe.

A co s tím mají společného Číňané? Jednak se v mezinárodních organizacích dožadují zlegalizování  krvavých Marangských diamantů, ale co víc, Čína do Zimbabwe poslala několik svých vojáků, kteří v oblasti Marange Diamond staví menší letiště s rozjezdovou dráhou pro letadla.

Zimbabwe a Čína se velmi sbližují. Některé z firem v diamantové oblasti Zimbabwe jsou živeny čínským kapitálem. Čínská armáda si zde bez ohledu na nelidské zacházení s horníky bude hlídat svůj kapitál. Je také nutné dodat, že spolu s Čínou požadují zlegalizování krvavých diamantů také Indie, Bahrajn, Jižní Afrika a Libanon. Nicméně je to právě Čína, která v oblastech má své vojáky, své  prospektory – prostě své zájmy.

Otázky

Máme citlivost k tomu, že se nová světová velmoc podílí na byznysu i za cenu zabíjení? Uvědomujeme si, že se zde zachází s lidmi v rozporu s mezinárodním právem? Je zřejmé, že čínské aktivity, nejen v Zimbabwe, popírají člověka a jeho potřeby. Podívejme se třeba na Súdán a čínskou těžbu ropy v této zemi. Hlavní jsou jen a pouze peníze. Ani příroda, ani lidská práva (ba dokonce ani zcela základní právo na život) zde nejsou brány v potaz.

 

Odkazy:

Čína půjčí Zimbabwe téměř 700 milionů dolarů
Rusko a Čína vetovaly sankce proti Zimbabwe
Čínské zbraně mají do Zimbabwe volný průjezd
Odkazy na Google

Volba lidskosti