POSLEDNÍ ČLÁNKYDeník Právo 10. května 2013 přinesl na titulní straně článek s nadpisem: „Na šéfa protikorupčního trestní oznámení“, s podtitulkem „Podání se týká jeho role v případu stamiliónů korun lobbisty Romana Janouška a jeho matky ve Švýcarsku“, ve kterém se následně dozvíme, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přijala trestní oznámení na končícího ředitele protikorupční policie Tomáše Martince, které podal jakýsi Václav Prokůpek z české pobočky Freedom House, a to na základě informací, které se dočetl v tisku.

 

Titulní stránka deníku Právo, 10. 5. 2013, dvojklikem obrázek zvětšíte

Titulní stránka deníku Právo, 10. 5. 2013, dvojklikem obrázek zvětšíte


 

Jenže tato mediální senzace má svoje velké ALE. Žádný Václav Prokůpek z české pobočky Freedom House totiž neexistuje, jelikož Freedom House pobočku v České republice nemá. A protože Freedom House nemá v České republice pobočku, nemáme zde ani jejího mluvčího, natož čerstvě zvoleného ředitele. Tak kdo je tedy ten Václav Prokůpek, který se za něj vydává?

Václav Prokůpek je mediálně známý podvodník, který nejednou jednal jménem organizací, s nimiž ve skutečnosti neměl nikdy nic společného. Jeho případu se podrobně věnovala Romeareportéři České televize.

Evropský rozhled na jeho jednání upozornil koncem dubna, když jsme zjistili, že je spojen s neregistrovaným občanským sdružením Amnesty World, které se za podezřelých okolností snaží navázat spolupráci s levicovými aktivisty, nabízet právní služby lidem v nouzi a získat zdroje financování. Za toto odhalení Evropskému rozhledu hrozilo hned několik trestních oznámení od osob aktivních v rámci Amnesty World, jednou z nich byl právě Václav Prokůpek. V současné době se aktivisté nalákaní na projekt občanského sdružení pro právní pomoc snaží tento projekt skutečně naplnit, jakoukoliv spolupráci s Václavem Prokůpkem vylučují.

Autor článku, Radim Vaculík, je zkušený reportér Práva, který se dlouhodobě zabývá děním v našich bezpečnostních složkách, částečně i na základě jeho článků byl odvolán policejní prezident Lessy z funkce. Oslovili jsme ho, abychom ho upozornili, že organizace Freedom House pobočku v České republice nemá a Václav Prokůpek je s vysokou pravděpodobností onen známý český podvodník.

Portál Novinky.cz si chybu během dne pravděpodobně uvědomil, text: „na základě článků v tisku se nyní na inspekci obrátil mluvčí české pobočky amerického občanského sdružení Freedom House Václav Prokůpek,“ již během pátečního dopoledne změnil na: „právě na základě článků v tisku se nyní na inspekci obrátil Václav Prokůpek, který se v prohlášení označil za mluvčího české pobočky amerického občanského sdružení Freedom House.“ Jak Radim Vaculík potvrdil, je si vědom, že za představitele Freedom House se zřejmě vydává nechvalně známý podvodník.

 

Printscreen z prohlížeče DuckDuckGo, který potvrzuje, že článek z deníku Právo byl během dne upraven na přesnější formulaci.

Printscreen výsledků vyhledávače DuckDuckGo, který potvrzuje, že článek na portálu Novinky.cz byl během dne upraven na přesnější formulaci, dvojklikem obrázek zvětšíte.


 

Radim Vaculík dále uvedl, že informace o trestním oznámení získal přímo od inspekce a Václav Prokůpek trestní oznámení na šéfa protikorupčního skutečně podal jménem organizace Freedom House. Na závěr dodal, že minulost Václavu Prokůpkovi nijak nezakazuje angažovat se v této záležitosti. Jeho článek je proto věcně v pořádku.

V tom případě ale Václav Prokůpek pod záštitou organizace, která o tom nemá nejmenší potuchy, podal trestní oznámení na šéfa protikorupční policie Martince. GIBS tak nyní čeká nelehký úkol v rozhodování, jestli takové trestní oznámení je vůbec platné a jestli by neměla spíše dát podnět k trestnímu stíhání Václava Prokůpka za jeden z jeho dalších podvodů.

 
Podrobnosti:

Na vyjádření americké organizace Freedom House zatím čekáme. Na webu http://www.freedomhouse.org/ nicméně nelze jméno Václav Prokůpek dohledat. Zato na zdarma hostovaných stránkách http://svobodne-slovo.webnode.cz/ se dočteme: “Letos byl Václav Prokůpek zvolen předsedou nevládní neziskové organizace Freedom House, což je organizace, která vznikla z iniciativy amerického prezidenta Roosevelta v roce 1941 jako organizace monitorující porušování a zneužívání svobody slova a dodržování lidských práv (více na freedomhouse.netstranky.cz)…”  Web http://freedomhouse.netstranky.cz/, rovněž zřízený na veřejném bezplatném hostingu, označuje Václava Prokůpka mluvčím iniciativy Freedom House pro Českou republiku a odkazem na Amnesty World naznačuje, že jde skutečně o „našeho‟ Václava Prokůpka. Jeho další webové stránky jako http://www.regionpodlupou.cz/politik/vaclav-prokupek.xhtml nebo http://vaclavprokupek.ano2012.txt.cz/ nebo http://www.vaclav-prokupek.eu/ nebo http://vaclavprokupek.eblog.cz/ často odkazují jedna na druhou, uvádějí životopisy s totožnými částmi a sdílejí totožné články, čímž ukazují, že jde stále o jednu a tutéž osobu.

Volba lidskosti