POSLEDNÍ ČLÁNKYV Litvínově si necelá stovka nacionalistů připomněla 14. výročí tragické smrti Miloše Reha, který byl během rvačky na litvínovském nádraží ubodán Romem Pavlem Gorem. Po položení věnce na místě skonu mladého radikála se dav nesoucí černé prapory vydal na Náměstí Míru, kde byly předneseny projevy proti multikulturalismu. Akce byla zakončena pietním pochodem městem. Podle policie se akce krajní pravice obešla bez protiprávních jednání.

 

 

K pietní akci do Litvínova vznikla na internetu českoněmecká pozvánka, která hned v úvodu podotýkala, že nejde jen o vzpomínku na Miloše Reha, ale také o vzpomínku „na všechny zabité kamarády a na systémem vězněné a omezované kamarády, kteří byli postihnuti výsledkem multikulturního soužití s přistěhovalci“.

Kvůli vydatnému dešti se na u litvínovské restaurace Jáva začali nacionalisté scházet až před obědem. Na místě byla řada známých tváří, jmenujme například šéfa srbské pobočky Blood and Honour Dragana Petroviće. V minulosti uspořádal soukromou sbírku na podporu zatčených členů elitního oddílu belgické armády, kteří plánovali rozsáhlé útoky na státní budovy. Pietní akci přijeli podpořit i radikálové z NPD, německé krajně pravicové politické strany, která je považována za neoficiálního nástupce Německé říšské strany. Nechyběli ani Slováci.

Po položení věnce na místě tragického úmrtí Miloše Reha, kde má rovněž pamětní desku, a společné minutě ticha k uctění jeho památky, se smuteční průvod s černými prapory vydal na nedaleké Náměstí Míru, kde se konalo několik projevů namířených proti menšinám.

Na Náměstí míru mladá slečna kritizovala soužití s nedotknutelnými a dále tolik prosazovaný multikulturalismus v Evropě. V době multikulturalismu je podle ní o to víc důležité, aby se naše kultura zachovala, nikoliv aby ustupovala jiným kulturám.

Německý mladík připomněl nedávný případ, kdy němečtí turkové v autobuse ukopali mladého Daniela. Poté, co upadl do bezvědomí, zbaběle uprchli. Kdyby to samé udělal Němec Turkovi, stanul by do několika dní před soudem a byl by odsouzen. Spolková země podle něj nechrání Němce, ale ustupuje menšinám. Vyzval k zastavení šílenství, které je politiky nazýváno kulturním obohacením.

Během projevů se vybraní novináři dostávali do potyček především s německými účastníky demonstrace, kteří jim bránili ve fotografování řečníků a to tak, že jim stoupali před objektivy. Jeden maskovaný účastník si poté před novináře stoupl a dal jim ostrým pohledem jasně najevo, že pokud s tím nepřestanou, může dojít i na násilí. V takovém případě si už novináře fotily dva němečtí školáci s fotoaparáty zabalenými do igelitu.

Tato taktika je zcela běžná během demonstrací NPD na území Německa, používá se proti novinářům, kteří o nacionalistech nepíší tak, jak by si oni přáli, nebo které podezírají z napojení na levicové aktivisty. To se stalo německé novinářce, kterou označili za známou členku německé Antify, která zveřejňuje fotografie příznivců krajní pravice na antifašistických portálech. Do následného slovního sporu se nakonec vložil antikonfliktní tým.

Po skončení projevů se účastníci shromáždění vydali na pietní pochod městem, který zakončili na litvínovském nádraží před restaurací Jáva. Poté se účastníci pochodu rozešli buď do svých domovů, nebo na vlastní soukromé akce v Litvínově. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové policie situaci monitorovala i po skončení akce zvýšeným výkonem služby.

Volba lidskosti