POSLEDNÍ ČLÁNKYKoncem září schválili v Maďarsku zákon, dle kterého se bezdomovcům zakazuje zdržovat se v místech světového kulturního dědictví UNESCO. Městské části dále mohou vymezit další zóny, kde bezdomovci nesmějí pobývat. Je také zakázáno budovat si přístřešky v lesích. Za spaní na veřejném prostranství hrozí pokuta a tresty veřejně prospěšných prací, při opakovaném porušení hrozí i uvěznění.

 

 

Zákon se nelíbí nejenom mnohým Maďarům, ale rovněž lidem bez domova a neziskovým organizacím v České republice. Na mezinárodní den bezdomovectví proto uspořádali Happening „Nechte nás vyspat!“, během kterého si na krabicích, kartonech a ve spacácích ustlali pod okny Maďarské ambasády.

O tom, že podobný výstřelek není jen výsadou Maďarska, svědčí skutečnost, že v minulosti se v Praze pokusili postavit „koncentrační tábor“ pro bezdomovce nedaleko malešické spalovny, tedy tam, kde by „tábor co nejméně narušoval život normálních lidí“.

Radní pro sociální oblast Jiří Janeček, který dokument předložil, odešel od ODS a dnes působí v novém volebním bloku Hlavu vzhůru, které se proslavilo souslovím „metelesku blesku“, jehož autorství si nárokuje Zdeněk Svěrák.

„Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravuje regulaci sociálního bydlení. Navrhují velký program za 15 miliard na stavbu ubytoven, které budou kdesi za městem. V ubytovnách bude přísný režim, všude budou kamery a lidem tam budou znepříjemňovat život. Sociální bydlení nemůže být na ubytovnách, bydlet se má v bytě,“ uvedl mluvčí Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Ani samotná kriminalizace bezdomovců není levnou záležitostí. „Náklady na jednoho Čecha ve vězení vychází na 27 tisíc korun měsíčně, o kolik by bylo jednodušší a hlavně levnější zajistit všem střechu nad hlavou, aniž by k tomu měli mříže na oknech a ochranku,“ poukázal na plýtvání veřejnými prostředky Tomáš Vokoun z Alternativy zdola.

A právě z těchto důvodů se před Maďarskou ambasádou ozývalo bubnování samba bandu a na ulici ležela ve spacácích zhruba třicítka lidí bez domovů a jejich přátel, která v maďarštině provolávala: „Nechte nás vyspat! Každý člověk má právo na bydlení!“ Zaměstnanci ambasády je ale neslyšeli, protože kvůli chystané demonstraci opustili svoje pracoviště.

 
K poslechu: Projevy před Maďarskou ambasádou.

 

Volba lidskosti