POSLEDNÍ ČLÁNKYVe čtvrtek 17. srpna 2012 se ve Studiu Béla v Kině Maďarského institutu uskutečnila první projekce letošního festivalu Prague Pride nesoucí název Poď von, která byla spojená s debatou organizátorů českých a slovenských pochodů hrdosti.

 

Prague Pride 2011 - foto: www.praguepride.com


 

Krátký dokument slovenské režisérky Vladimíry Hradecké o prvních dvou bratislavských prides vykreslil atmosféru spojenou s organizováním festivalu v Bratislavě. Slováci na pochod hrdosti reagovali různě, od sympatií až po tvrdý odpor ze strany neonacistů a jednoúhelné záběry ze strany médií.

Debaty se zúčastnili:

Lucie Hanyášová – Queer Parade Brno
Jiří Hromada – Gay Parade při Duhovém festivalu Karlovy Vary
Romana Schlesinger – Dúhový Pride Bratislava
Hana Kulhánková – Prague Pride

 
Jak probíhala organizace festivalů

Brno

V roce 2008 se v centru Brna konala první akce svého druhu, Duhová vlna 2008 – Queer Parade Brno.  Kladla si za cíl posílit hrdost sexuálních menšin a otevřít společenskou diskusi nad některými tématy, jako jsou rodičovská práva. Duhového průvodu na Náměstí svobody se zúčastnilo zhruba 500 osob.

Hlavními pořadateli byly Holky v Brně, Kluci.info, NESEHNUTÍ, STUD, Genderové informační centrum NORA a Stejná rodina.

Poslední průvod v Brně se konal v roce 2010, kdy se rozpadlo volné uskupení organizátorů složené z neziskovek a hlavně konkrétních lidí.

http://www.stejnarodina.cz/aktualita-191-tiskova_zprava___duhova_vlna_queer_parade_brno____uspech_a_bilance_.htm

http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_udalosti&load=1849

 
Bratislava

Bratislava byla poslední krajina v Evropě, která pride ještě neměla, a tak se dalo dohromady deset lidí bez zkušeností a uskutečnili historicky první pochod gay hrdosti na Slovensku – Dúhový pride v Bratislavě 2010.  Rázem se na Slovensku spustila lavina hysterie. S odporem církve počítali, ale šok přišel, když proti nim do ulic vyrazili neonacisté.

http://www.stud.cz/ohlasy-z-medii/duhovy-pride-v-bratislave-media.html

 
Praha

Když mluvčí brněnského festivalu oznámila konec Queer Parade Brno, napadlo tři kluky, že by se přímo v Praze mohla konat podobná akce. Přes Facebook svolali zájemce do klubu Friends a na místo překvapivě dorazilo 30-40 lidí.

Dnes má Prague Pride tým 15 členů, kteří pracují zadarmo, a každý dělá, co umí. Oficiálním organizátorem je občanské sdružení Prague Pride. Na akci se podílí dalších 45 organizací a klubů. Vždy nejdřív osloví všechny organizace a kluby, které se mohou zapojit i ve své obci.

Minulý rok se pochodu zúčastnilo 8 tisíc lidí, návštěvnost festivalu se vyšplhala na 25 tisíc osob.

http://www.praguepride.com/index.php?page=prague-pride-o-s

http://www.praguepride.com/index.php?page=organizacni-tym-prague-pride-2012

 
Karlovy Vary – Jiří Hromada

Jiří Hromada se v roce 1990 stal spoluzakladatelem Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů (HRHO). Od roku 1991 předsedal Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR.  Potom byl předsedou Gay iniciativy.

Na počátku devadesátých let fungovali jako regionální organizace se společnou platformou a měli zhruba deseti procentní společenskou podporu.  Proto jejich hlavním cílem bylo oslovit širokou veřejnost a vysvětlit jim, co jsou homosexuálové zač. Pořádali besedy, diskuse a malé filmové festivaly.

Velkým impulsem pro média se stal Gay Man České republiky, což byla soutěž o nejsympatičtějšího gaye v ČR, kterou pod záštitou SOHO organizovaly některé z jejich regionálních organizací. Gay Man byl jedním z významných akcí lesbické a gay komunity v ČR.

V roce 1998 se konal první Karlovarský duhový festival, kde byla přehlídka alternativní gay kultury spojená s průvodem městem.

V roce 1989 byla založena Společnost AIDS Pomoc (SAP). Už v květnu téhož roku se podařilo zakladatelům SAP uspořádat Světlo pro AIDS a přidali se tak k celému světu, kde se podobné akce každoročně pořádaly pod názvem Candlelight Memory.

Ze začátku SAP neměl nic společného s gay hnutím, ale to se hned od dalšího ročníku změnilo. Pro gay minority byl každoroční Světlo pro AIDS vlastně takovými malými Prague Pride.

http://www.stud.cz/index.php?option=com_rokdownloads&view=file&task=download&id=47

http://www.gayman-cr.cz/historie/

 
Hlavní cíle duhových festivalů

Praha

Pro Hanu Kulhánkovou je Prague Pride lidskoprávní zábavný festival, který má ale také svoje politické cíle.

Například PROUD – platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu – si klade za cíl zlepšovat zákony pro gaye a lesbičky.  Jsou přesvědčeni, že lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech bez jakýchkoliv rozdílů. Sexuální orientace a identita by neměly být rozhodující pro kvalitu lidského života.

Minulý týden uspořádali prezidentskou debatu, kde se snažili zjistit postoje prezidentských kandidátů k lidskoprávním agendám. Bylo to navíc poprvé, kde se kandidáti setkali pospolu.

Včera, 16. srpna 2012, zase uspořádali setkání s představiteli církví.

S prezentací Prague Pride v médiích ale příliš spokojení nejsou, protože média vybírají do záběrů jenom extrémy, kterých je na Prague Pride ve skutečnosti jen minimum.

http://www.praguepride.com/index.php?page=odpovedi-kandidatu

 
Brno

V Brně měli velké problémy s neonacisty, tak jako v Bratislavě. Brno je přitom komorní město, kde konfrontaci s neonacisty nikdo nečekal.

Zásluhou pochodu v Brně se ukázalo, že v České republice žijí dobře organizovaní neonacisté, kteří mají vysoké politické ambice a nejen to, oni do té vysoké politiky možná i vstoupí. Přitom jdou proti všem demokratickým principům této země a jejich projevy jsou násilnické povahy.

 
Karlovy Vary – Jiří Hromada

Prague Pride 2011 - foto: www.praguepride.com

Jiří Hromada ve stručnosti shrnul, co nejpodstatnějšího se zdařilo během jeho působení v gay hnutí.

V první řadě zrušili zákony trestající homosexuální projevy mezi občany jednajícími ve vzájemné shodě a srovnali věkovou hranici pro heterosexuální a homosexuální aktivity na 15 let.

V roce 1993 dosáhli vynětí homosexuality ze seznamu nemocí a přerušení jakéhokoliv léčení či výzkumu směřujícího ke změně homosexuální orientace.

V roce 2006 prosadili zákon o registrovaném partnerství.

O dva roky později pomohli prosadit přijetí antidiskriminačního zákona.

Kromě výše uvedeného se jim podařilo prosadit likvidaci speciálních policejních záznamů, tzv. růžových listů, vyloučit diskriminaci při výkonu profese z důvodu sexuální orientace, vytvořili poradenskou síť, která řeší problematiku COMING OUT (sebepřijetí) a prevence HIV/AIDS a v neposlední řadě změnili postoj české veřejnosti ke GL minoritě, kde z původních 10 % občanů je dnes akceptuje 75 %.

http://www.proudem.cz/

http://www.jirihromada.cz/prezident-gl-hnuti

 
Bratislava

V Bratislavě se ze začátku setkávali s ignorací politiků, takže jejich hlavním cílem bylo zviditelnit se.

První vášnivější debata se konala až v roce 2001 a týkala se registrovaného partnerství.

Dúhový Pride Bratislava vnímají jako pochod za zrovnoprávnění a jejich cíle jsou primárně politické.

 
Pride lze ukrást pro dvě věci – pro sex a ultrapravicovou rétoriku

Praha

Podle Hany Kulhánkové v medializaci Prague Pride pomohl prezident Václav Klaus, když homosexuály označil za devianty. Tím urazil nejen homosexuály, ale i heterosexuály, protože jednu část svých občanů označil za deviantní. Ale zase na druhou stranu kdyby to neřekl, nepřilákal by pozornost reportérů a nekonaly by se společenské diskuse o homosexualitě.

Na českých médiích je typické, že neustále čekají na konflikt, který se nekoná. Skoro v každé diskusi se vrací ke Klausovi. Novináři neumí napsat článek z jiného úhlu než konfliktního. Bude potřeba novináře kultivovat.

Letos se konaly výstavy fotek z rodin, které se nebály nechat se vyfotit a zároveň sepsat i své životní příběhy. A média to zaujalo.

 
Brno

Lucie Hanyášová připouští, že média fungují jen na skandálech. Je z toho trochu zklamaná, ale vlastně se tomu vůbec nediví, protože potřebují přilákat pozornost čtenářů.

Letos se zaměřili na rodiny a jejich příběhy. Dnes už je společnost mnohem otevřenější než v minulosti. Například v roce 2008 museli odvážlivce pro medializaci hledat mezi sebou, protože lidé ještě neměli takovou odvahu.

 
Karlovy Vary a Jiří Hromada

Jiří Hromada zavzpomínal na dobu, kdy ho pozvali do televize. Šel tam původně s radostí, ale televize hned na úvod pustila jen záběry z travesti show v New Yorku, ačkoliv tam byla přítomna i Martina Navrátilová. Takové uvítání ho emotivně zasáhlo, o to víc, že nešel do bulváru, ale do veřejnoprávní televize.

Potvrzuje se tak základní rovnice – média chtějí konflikt, protože bez něj nebudou čtenáři a bez čtenářů nebude kšeft.

Každý, kdo jde do médií, s tím musí počítat.

V Amsterdamu chtěli například organizátoři pride zrušit, protože prý pomáhá extrémistům zviditelňovat se. Ale nakonec pride proběhl, protože je dobrý pro kšefty – a tohle je přesně to, v co nechce, aby se Prague Pride proměnil.

 
Bratislava

V Bratislavě se organizátoři museli poprat se dvěmi závažnými skutečnostmi a těmi byly neonacisté a církev. Obě dvě skupiny museli ignorovat.

Neonacisté chtěli vyvolat násilí a na násilí nelze nijak jinak odpovědět než ignorací.

Vliv pravicových extrémistů na Slovensku stoupá. Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko v roce 2010 kandidovala do Parlamentu, v letošních březnových volbách získala 1,58 % hlasů. Jsou nebezpeční, jsou to nacionalisté, jdou proti homosexuálům, mají vysoké politické ambice a poměrně vysokou voličskou základnu.

Kromě neonacistů je velkým problémem i církev. Na Slovensku má na rozdíl od České republiky velkou moc, a to i v politice. Kdykoliv jdou do médií, na protistraně sedí církev. Dřív na jejich místě seděli psychiatři, ale ty už do diskusních pořadů nepozívají.

Volba lidskosti