Ministerstvo práce a sociálních věcí založilo 1.4.2011 jeden obrovský centrální úřad práce, do jehož agendy spadají i výplaty sociálních dávek. Ministerstvo do konce roku očekává úspory ve výši 180 milionů korun.
Údajným smyslem tohoto úřadu je připravit a obsluhovat jediné výplatní místo. O vytvoření tohoto jednoho úřadu práce zabývajícího se také sociální agendou jsem již kdysi psal v tomto článku: Drábek vytváří mega úřad práce, který bude nejspíš k ničemu .
Na ministerstvu tak zahájili prazvláštní krok. Spojili sociální dávky s úřadem, který se zabýval z velké části péčí o nezaměstnané. V době, kdy roste nezaměstnanost, je tento krok opravdu velmi podivný. Na jedné straně ministr vystupuje v televizi se slovy plnými šetření, ale už nikoho nenapadne, jaký tento administrativní krok bude mít vliv třeba na sociální politiku státu a další řešení nezaměstnanosti.
Pojďme se trošku nad tím vším zamyslet. První škatulata hýbejte se byla nad sociálním systémem zahájena v roce 2007, kdy vznikal zákon o sociálních službách a zároveň docházelo k transformaci příspěvku na péči. Tenkrát docházelo k přesunu dávek z pověřených obecních úřadů na obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Tento krok byl velmi průlomový a dalo by se říct, že způsobil poměrně nepříjemné nakřivení sociálního systému. Sociální pracovnice, které byly na obecních úřadech se svými klienty seznámeny a znaly dokonale svůj rajón, tak byly nahrazeny novými pracovnicemi, které o případných spádových oblastech nic nevědí a mají do nich daleko.
Najednou se tak o třeba 5000 klientů staralo 7 sociálních pracovnic. Díky této administrativní změně v roce 2007 měli k sobě jak klient, tak i sociální pracovník velmi daleko. Pracovnice obecních úřadů obcí s rozšířenou působností neměly možnost získat objektivní informace při sociálním šetření. Docházelo ke zkreslování údajů a informací. Převedením vyplácení příspěvku na péči úřadům práce bude docházet k podobným důsledkům. Vše co se dělo v roce 2007 se bude dít i nyní.
Rozhodně nedojde k nějakému zlepšení činnosti v sociální oblasti, ba právě naopak. Trvalo několik měsíců, než sociální pracovníci obecních úřadů obcí s rozšířenou působnosti zmapovali svůj rajón a seznámili se částečně se svými novými klienty. Nyní, když vše tak nějak funguje, tak opět přijde další změna. Vše se těmto pracovnicím vezme a převede se na úřady práce. Pracovníci úřadů práce nemají zkušenosti například s příspěvky na péči, nemají zkušenosti se sociálním systémem jako takovým. Pracovníci úřadů práce nemají ani patřičné vzdělání, protože ho doposud nepotřebovali.
Úřady práce nemají dostatek úředníku, kteří by dostatečně pokryli potřeby sociálního systému. Úředníci úřadů práce již nyní mají problémy s vyřizováním péče o nezaměstnané. Mají svůj podstav, a pokud pracovnímu úřadu v podstavu přidělíte několik set tisíc nových klientů, tak si ani neumím představit, že nyní by tento úřad zvládal i tuto práci, když nezvládá tu současnou. Ono, i kdyby úředníci úřadu práce zvládali práci na sociálních záležitostech, tak budou ale stále mít renonc v terénní práci sociálního pracovníka.
Nyní sociální práce v terénu zabírá jen u příspěvku na péči zhruba 40% pracovní doby. Přetížení úředníci úřadu práce nebudou mít čas na výkon této práce. Terénní činnost sociálního pracovníka dnes představuje například zjišťování stavu v domácnosti klienta sociálního systému, představuje zjišťování a posuzování přirozeného prostředí klienta atd. Místo toho, aby se úřady práce aktivně snažily nacházet lidem práci nebo v rámci aktivní politiky zaměstnanosti participovaly na aktivním vytváření pracovních míst, převedou pod sebe dávky sociální péče, které s úřadem práce nemají vůbec nic společného.
Nemohu také opomenout ministrova slova o jednotném výpočetním informačním systému. . Programové vybavení pro výplatu dávek sociální péče dle vyhlášky 182/1991 Sb. se v jednotlivých městech liší. Města musela vynaložit v roce 2003 mnoho financí na zakoupení příslušného softwarového vybavení. Tyto jednotlivé programy byly postupem času upravovány a tzv. pilovány, aby odpovídaly potřebám systému a sociálních pracovnic.
V oblasti příspěvku na péči a dávek hmotné nouze je situace podobná. V roce 2007 byl spouštěn celorepublikový program OK nouze, garantem tohoto programu je MPSV, ale v době ostrého spuštění program fungoval napůl. Opět se musel pilovat a upravovat. Program neuměl generovat určité dokumenty a tak sociální pracovnice musely tyto dokumenty vypisovat ručně ve Wordu. Program neumožňoval zpracování odvolání, výplatu po odvolání atd.
MPSV také zaplatilo vytvoření a spuštění i pozdější každou úpravu této aplikace. Stejně tak MPSV zaplatilo výpočetní techniku, která je nyní používána. Převedením celé agendy na úřady práce bude toto aplikační prostředí odstřiženo od financí a veškeré náklady spojené s činností tohoto programu půjdou vniveč. Nevěřím tomu, že nebudou další náklady na software, protože firma, která ho bude rozšiřovat, to určitě nebude dělat zadarmo.
Program běžící na úřadech práce se bude muset rozšířit a i toto rozšíření bude stát nějaké finance. Předpokládá se, že by nový program měl pracovat na principu, ve kterém Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí důchody. No zkuste toto říct sociální pracovnici a hrůzou se jí postaví vlasy na hlavě. Mírně řečeno, tento princip činnosti není zrovna výhodným. Například obyčejná změna výplaty důchodů není možná v systému okamžitě. Dnes v aplikačním prostředí ČSSZ toto standardně trvá minimálně 3 měsíce. ČSSZ není schopna provést změnu ve výplatě důchodu dřív, důchody jsou nastaveny 3 měsíce dopředu. U dávek sociální péče je zapotřebí vysoké operativnosti systému, není možné výplatu dávky měnit s 3měsíčním zpožděním.
Není prakticky reálné, aby se do konce roku 2011 celý systém nastavil tak, aby odpovídal této operativnosti. Navíc není možné, aby takto systém pracoval bezproblémově. Toto bude stát spoustu financí. Pokud bychom se chtěli zabývat personáliemi kolem přesunu sociální agendy na úřady práce, tak i zde to není moc růžové. Vyškolení pracovníci s praxí budou nahrazeni neškolenými pracovníky úřadů práce. Všichni pracovníci sociálních odborů prošli zkouškou odborné způsobilosti, což je ta nejvyšší kvalifikace pro výkon práce úředníka. Pracovníci úřadů práce nic z toho absolvovat nemuseli, a tedy tato kriteria nesplňují.
Současné sociální odbory mají potíže s počtem úředníků. Díky zrušení sociálního příplatku tak mnoho klientů sociálního systému spadá do žádostí o hmotnou nouzi, podobný stav je u příspěvku prvního stupně, kde došlo k velkému snížení z 2000 Kč/měs. na 800 Kč/měs. a tak si lidé žádají o vyšší stupně. Magistráty tak vypisují výběrová řízení na úředníky. Vyučení úředníka trvá zhruba půl roku. Lidé, kteří se přihlásí navíc neví jestli budou mít koncem tohoto roku práci. Vyučí se, stát vynaloží peníze na zaučení a posléze zaměstnance propustí. Má toto logiku?
Dodnes není jisté, jestli úřad práce zaměstná současné sociální pracovníky. Samotný úřad práce plánuje propuštění zhruba 400 svých zaměstnanců. Je stanovený horní počet zaměstnanců úřadů práce, tento počet zaměstnanců se nesmí překročit. Z tohoto se dá celkem úspěšně vyvodit, že se bude přibírat málo zaměstnanců ze sociálních odborů magistrátů.
Převod sociální agendy na úřady práce je velmi nerozumným počínáním. Celý tento akt bude stát daleko více než je lidem sdělováno, do konce roku se toto vůbec nebude moci stihnout. Školení úředníci budou nahrazeni neškolenými. Může dojít k zanedbání péče o nezaměstnané, může dojít k narušení aktivní politiky kontroly práce, dokonce i ty veleslavné kontrolní činnosti při porušování zákoníku práce budou narušené.
Je zde reálné riziko zanedbání sociální oblasti. Jsem toho názoru, že úřady práce nebudou moci kvalitně vykonávat politiku zaměstnanosti a zároveň vyřizovat sociální oblast. Je to velmi drahý a nejistý podnik.
Redakce ER nepublikuje komentáře, ty píší čtenáři. Redakce se do diskusí zapojuje jen v ojedinělých případech.
Máme nastavený ban pro lidi, kteří porušují kodex diskutéra. Jejich komentáře putují do schránky ke schválení a pokud jejich další komentáře kodex neporušují, jsou cca do 24 hodin schváleny.
Zároveň máme nastavení filtr na spam.
Komentáře, které porušují kodex, a které nezachytí program na filtrování spamu, mažeme dodatečně.
Mažeme komentáře, které jsou vulgárního obsahu a nebo porušují zákon, mezi nejčastější prohřešek patří vyhrožování likvidací autorovi článku.
Redakce ER si vyhrazuje právo moderovat diskuse na svých webových stránkách, upozornění na moderovanou diskusi najdete hned pod boxem s komentářem a nad tlačítkem odeslat.
Děkuji za pochopení a těšíme se na další přínosné komentáře od našich čtenářů.
Komentář byl odstraněn, jelikož obsahoval citlivé osobní údaje třetí osoby. Děkujeme za pochopení.
Neodborná rozhodnutí nynější vlády nepovedou k: 1. zefektivnění sociálního systému; k úsporám v birokracii; 3. ke zkvalitnění kompenzací postiženým; 4. k vytváření nových pracovních míst se smysluplnnou pracovní náplní.
ad 1. – Nemůžeme se bavit o zefektivnění, pokud občanům tato agenda přitíží horší dostupností kontaktího místa; dodnes úřady nejsou schopny pracovat s klienty na dálku elektronicky, ač státní správa utrácí obrovské finanční prostředky za výpočetní techniku;
ad 2. – Nemůžeme se bavit ani o úsporách financí na straně státu, pokud se budou zavádět jakési ponižující sociální platební karty, kde jejich zavedení může stát až pět miliard Kč a obsluha takového systému má být financována za jakýchsi výnosů, což je nehorázné- o jakých výnosech pan Drábek mluví, když z pomoci potřebným je nemorální dělat jakýkoliv byznys;
ad 3. – Umíme si moc dobře spočítat, že převedením agendy z Úřadů a Úřadů s rozšířenou působností na Úřady práce k žádným úsporám nedojde. Důvodů je několik a jeden z nich je např. samotné snížení příspěvku na individuální dopravu, zavedení spoluúčasti u pomůcek dražších 35.000 Kč a zavedení dokonalé nedostupnosti pomůcek levnějších, než 35.000 Kč, na které si postižený ze samotného invalidného důchodu nebude mít žádnou šanci naspořit. Převedení agendy za účelem zefektivnění je jen pouhé klišé a jeden obrovský podvod na postižené.
ad 4. – Je velmi absurdní, aby se o lidi s postižením, pro které je pracovní trh takřka uzavřený, staral Úřad práce, který krom diskutabilních rekvalifikací bez záruky dalšího uplatnění nedokáže postiženým zajistit adekvátní pracovní nabídky.
Osobně se léta pohybuji mezi těžce zrakově postiženými a z praxe vím, jaké možnosti zaměstnání takoví lidé mají. V roce 2002/2003 jsem se účastnil projektu 20 minut pro zaměstnanost zrakově postižených (díky tomu jsem získal certifikát od Royal National Institute of Blind People, Anglie ), kde jsme mapovali zaměstnavatele za účelem zjistit jejich zájem o postižené zaměstnance v ČR. Výsledky byly katastrofální. Na http://www.sons.cz jsou dostupné materiály, které hovoří samy za sebe.
Přibližně od roku 1994 začala pracovní místa rapidně ubývat (digitalizace telefonních ústředen), nové pozice nevznikaly a dodnes vše stagnuje. Krom chráněných dílen s leckdy pochybnou náplní, malými platy a velkými normami dnes průměrný postižený
nemá moc šancí na přivýdělek (ne každý ví, že zaměstnání postižených v různých chráněných dílnách a občanských sdruženích dotujete vy, dańoví poplatníci a je možné, že byste byli raději, kdyby nám ty peníze stát vyplácel formou vyšších invalidních důchodů, než abyste dotovali leckdy nesmyslnné činnosti a spoustu lidí okolo, kteří si na postižených mastí kapsy). Proto by bylo lepší zachovat stávající agendu, kde příspěvky na kompenzační pomůcky spadají do působnosti Úřadů s rozšířenou působností.
Závěrem
Máme již zmapováno, že převodem sociální agendy na Úřady práce stát, ale ani postižení nic nezískají. Nepřeji si, aby mne, zdravotně postiženého, tento stát strkal do stejné krabičky s občany nepřizpůsobivými, s flákači a vychytrálky všeho druhu. Mám 19 let opracováno, z toho nemalou dobu jsem do práce i dojížděl denně 180 kilometrů, vstával ve 4.15, do práce dorazil na 7.30 a domů se vracel až v 19.40. Jsem velmi háklivý na to, když s postiženými kdokoli jedná jako s příživníky a nádeníky. Nemá-li nám Úřad práce a tato společnost již co nabídnout, není jediného důvodu, aby nás obsluhoval Úřad práce za Vaše peníze a tím přiživoval byrokracii. Jaromír Vít
P.S. K tomu, co napsala Katka: Omlouvám se za ni, ale chápu, že tolik osobních urážek na iDnes a Twitteru od pana autora k ní a pak i ke mne ji nemohlo nechat klidnou. Nazývat lidi žumpou bych si prostě nedovolil (www.twitter.com/gisat). Děkuji za pochopení.
Nějak tu s Mirkem vrtíme hlavou, proč je tomuto autorovi stále poskytován v ER prostor. Ale to je konec konců věcí Michala a Ingrid, ne naše, byť bychom to my mohli brát jako provokaci. Ale nač si kazit náladu, máme lepší věci na práci. Pro mě takovýhle text nesplňuje ani základní požadavky na odbornější text a spíš ukazuje, jak moc se autor v problematice zaměstnávání neorientuje. Ale na to už jsme u tohohle autora zvyklí. Zdejší blog snese všechno a větší aspirace to tu beztak nemá. Ponorkové povídání u piva a cigára, že? Škoda. Jinak pokud jde o článek: nehodlám úřady práce považovat za nějaký zaopatřovací ústav pro nezaměstnané, tudíž opravdu netuším, jakou „péči o nezaměstnané“ by si tak autor představoval, aby na ni bylo potřeba x měsíční školení nebo dokonce důvěrná znalost klienta. Jde jen o hledání práce a následné vyřazení z evidence ÚP. Případně substituci. Tudíž prostor na sociální agendu tam asi je. Stejně tak jako lidé, kteří tuhle práci jsou schopní vykonávat. Samotné hledání práce je beztak na tom daném člověku. Nicméně pokud to redakce a autor vidí jinak, jak už jsem psala, kecat jim do toho nebudu. Mějte hezký den.
Nevyzrálý osobní útok „na osobu“, ponížení oponenta, diskuse mimo téma. Gratuluji, odhaduji, že komentář zde vydrží nejdéle do večera. A příště sledujte název rubriky :), ušetříte se veřejnému trapasu.
„Osobní útok na osobu“ je logická pitomost a krom toho tam nic takového není, natož nějaké ponížení. To, že autor bere cokoliv jako osobní útok je čistě jeho problém a zatím nikdo mě nedonutil uvažovat o tom stejně jako on. Jak píše nahoře Mirek, jeden z důvodů, proč mi tento autor vadí je jeho neuvěřitelná sprostota, za kterou se dosud neomluvil všem dotčeným osobám a která je stále v řešení. Nejsem to já, kdo se snaží Evropský rozhled prezentovat jako nějaké seriózní médium, je to bohužel nezodpovědná slečna „šéfredaktorka“. V případě seriózního média by tu ovšem takové texty pohybující se mezi kompilátem a plagiátem (aneb kopírování z veřejně dostupných zdrojů, aniž by autor uvedl, z čeho čerpá), kde se autor ani nenamáhá naznačit nějaké řešení či nepřidá vlastní myšlenku, plus od takových autorů, asi neměly být. Rubrika se jmenuje „Souhlasíte?“ – tudíž se předpokládá polemika, které v mém předchozím příspěvku máte až dost, konkrétních bodů. Nelíbí-li se vám to, zrušte diskuse úplně nebo rovnou celý ER, to už tu taky bylo, opět díky „šéfredaktorce“. Veřejnost tu žádnou nemáte, počet návštěvníků se vám stále vejde do jednoho vlakového vozu. Zkrátka: o žurnalistice poučujte prosím někoho jiného než absolventa s praxí, a o nevyzrálosti taky radši někoho jiného než toho, kdo se rozhodl žít s téměř nevidomým partnerem. Možná by autor předchozího příspěvku měl zauvažovat nad tím, jestli by místo psaní nesmyslů do diskusí nebylo lepší se zvedout a jít hodit pár drobných do kasičky v supermarketu na výcvik vodicích psů. Ne, nestydím se za sebe, protože na rozdíl od autora i celého ER se snažím se situací něco aspoň trochu dělat.
Tvrdé, ale výstižné. Díky, Katko. Paní I.R. by si měla o panu J.H. nejdříve něco zjistit. Jsem přesvědčený o tom, že by se jí z toho nemuselo udělat dobře. Už jen to, jak pan J.H. špinil paní Ivetu Kollertovou, paní spisovatelku, je na bíledni.