Izrael přivírá oči nad zabíráním palestinských vodních zdrojů svými osadníky, které je financováno z izraelského státního rozpočtu. Alespoň to tak vyplývá ze zprávy Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
V rozporu s mezinárodním právem zakládá Izrael osady na okupovaném území. Osady často nemají své vlastní vodní zdroje, a tak místní regionální rada s pomocí armády zabírá ty palestinské. Tato rada je přímo financována ministerstvem vnitra.
Obyvatelé Palestiny si pak svou vlastní vodu kupují od izraelských osadníků. Podle zprávy OSN už došlo k zabrání 56 palestinských vodních zdrojů. Čtyři z vodních pramenů se nacházejí v zóně B, ve které podle dohody z Osla je palestinská civilní samospráva pod izraelskou vojenskou kontrolou. Ostatní prameny se nacházejí v zóně C, která je výhradně pod izraelskou civilní a vojenskou samosprávou.
Voda se používá k zavlažování izraelských polí, k plnění bazénů a k jiným účelům. Palestinská pole se nacházejí za ochranou zdí a Palestinci potřebují mít povolení, aby na ně mohli vůbec vstoupit. Zavlažování polí je nepřímo řízené spotřebou izraelských osadníků a zemědělců. Pokud jsou velká sucha, jsou izraelské potřeby upřednostňovány před těmi palestinskými. Často se stává, že jim vypnou vodu.
Izrael kontroluje všechny palestinské zdroje vody na Západním břehu a v pásmu Gazy. Na Západním břehu používá až 80 % vody z Horské zvodně, která je jediným zdrojem podzemní vody v oblasti. Zpráva Amnesty International z roku 2009 uvadí, že na okupovaných územích žije 450 tisíc izraelských osadníků, kteří pro sebe čerpají mnohem více vody, než která je dávána Palestincům.
Podle odhadů na Palestince připadá v průměru 73 litrů vody na den, zatímco izraelský osadník dostává 211-242 litrů. Existují ale i oblasti, kde Palestinci dostanou sotva dvacet litrů. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje minimálně 100 litrů.
Organizace pro lidská práva Be-celem dokonce uvádí, že 191 238 Palestinců ze 134 obcí nemá přístup k vodě. Dalších 190 tisíc Palestinců má omezený přístup k vodě. V zimě a na podzim shromažďují do zásob vodu z deště, na jaře a v létě si vodu naopak kupují, často od soukromých vlastníků. Voda dodávaná centrálním vodovodem stojí zhruba dolar za metr krychlový, soukromí vlastníci jí prodávají až šestkrát dráž.
Necelá polovina Palestinců přitom žije pod hranicí chudoby, a zhruba pětina Palestinců je bez práce. Nakupování vody proto představuje velkou zátěž pro rodinné rozpočty. Přitom kvalita vody je mnohdy velmi špatná. Proto si Palestinci kupují vodu od místních firem provozovaných většinou izraelskými osadníky.
Nedostatek vody je způsobován také špatnou infrastrukturou. Organizace Be-celem ve své zprávě uvádí, že téměř 33 % vody se ztratí v důsledku nekvalitních trubek vodovodní sítě. Navíc izraelská vodárenská společnost Mekorot v letních měsících snižuje Palestincům žijících na Západním břehu dodávku vody o 15 – 25 %.
Izrael se navíc podílí na ničení studní a dalších vodních rezervoárů, které postavili Palestinci. Od roku 1967 se na území Palestiny nevydává povolení ke stavbě, a tak jsou veškeré rekonstrukce vodních cest a děl považovány za nelegální.
Nedávno izraelská okupační vojska zničila celou palestinskou vesnici spolu s rekonstruovanou studní, na které se podílela polská charita Ministerstva zahraničí stejného státu. O tom píše například polský zpravodajský server TheNews.pl.
Izraelská politika zásobování vodou, stejně jako bourání vodních děl postavených Palestinci, je protizákonná.
Cena vody 1USD za m^3 odpovídá cca 20CZK. Vzhledem k tomu, že voda je v blízkovýchodních podmínkách vzácný statek, nechápu, proč se nějak pozastavovat nad cenou 6USD za m^3, když i v oblastech, kde je vody relativní dostatek, je běžná cena okolo cca 3-4USD:
http://www.cenyenergie.cz/nejnovejsi-clanky/cena-vody-2012-za-m3-zaplatime-71-56-kc.aspx
Ten, kdo si může dovolit utrácet za trhaviny, rakety a ostatní zbraně, nemá nárok na to, aby se mu voda dodávala gratis.
Jenže česká voda je zdravotně nezávadná, vypulírovaná čističkami vod a navíc v ČR je díky koruně 1 USD málo. V Palestině si ale kupují vodu nečistěnou, která prošla závadným potrubím a 1 USD je pro ně několikrát vyšší hodnota než pro nás.
Jinak zajimavý odkaz, vypadá to, že izraelská politika vody se nenápadně a úspěšně uplatňuje i v ČR :(
Nikde není psáno nic o tom, že by ta voda nebyla technologicky upravená. A i kdyby to byla surová voda, chemikálie na vyčištění a desinfekci vody jsou velmi levné,rsp. lze je velmi snadno vyrobit i s velmi primitivní technologií.
Myslím, že dilema voda nebo Kásám (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kasám_(raketa)) je obdobné dilematu Německa ve 30. letech (máslo nebo kanony). Jak si vybrali Němci, je známo (mimochodem, kolik měli palestinci divizí SS?). Zjevně se palestinci nepoučili.
Příteli, židi dodávají Palestincům, jejich vlastní vodu, pokud ti ten malý detail neunikl, jejich vlastní vodu, kterou jim ukradli.
Máš poněkud pokřivené myšlení. Nejsi náhodou jeden nich?Urážení diskutéra
1. Tvůj přítel rozhodně nejsem,
2. Máš v tom zmatek. Židi se o svojí vlastní vodu děli s palestinci. Pak, když je to jejich vlastní voda, jak tvrdíš, ji nemohli ukrást.
3. Ty zkus něco psát o pokřiveném myšlení.4. jeden z nich? Z koho?
Off topic
http://exotopedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_HrebenarUrážka autora
Konstatování faktů nemůže urážet.Off topic.
I ty jeden loudile… ;-) Ty se nezdáš, kluku jeden ušatá!!!http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:BKII0iXk9JEJ:hrebenar.blog.idnes.cz/c/141891/Zeny-divky-dejte-nam-sanci.html+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
Netýká se tématu.
Jiříku, přidej.http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-lkLgGupXbcJ:hrebenar.blog.idnes.cz/c/154953/11-zari-je-o-touze-po-expanzi-a-majetku.html+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
Netýká se tématu.