POSLEDNÍ ČLÁNKYPo třetí hodině odpolední se na náměstí Republiky u zdi Katedrály svatého Bartoloměje sešli Čeští lvi, aby vyjádřili nesouhlas s obráceným rasismem a neadekvátními policejními zásahy vůči majoritní společnosti. Stalo se tak v den, kdy se demonstrace v podobném duchu konaly napříč celou republikou.

Čeští lvi představují extrémně pravicovou Lidovou milici nově vznikající Demokratické strany pracujících, která počátkem léta vyhlásila v České republice rasovou svatou válku (RAHOWA, z anglického Racial Holy War). Naplánovali do konce roku několik rasistických pochodů napříč republikou, které jsou známé pod označením Czech Lion Tour. Do jejich pochodů se zapojují mladí lidé, kteří prahnou především po násilí, často se však ve skrytu internetu vydávají za slušné občany, kteří s extremismem nemají nic společného.

Čeští lvi hned na úvod kritizovali Romy za to, že se nedokáží sami sociálně integrovat. Porovnávali je s vietnamskou komunitou, která to dokázala, aniž by musela „parazitovat na systému“. Následně pokračovali kritikou bruselského programu Euromet, díky kterému by do Evropy měl začít příliv desítek milionů přistěhovalců z oblasti jižního a východního Středozemního moře.

Po krátkých projevech, které se nijak nelišily od projevů zástupců Dělnické strany sociální spravedlnosti na prvního máje v Přerově, se dav demonstrantů vydal na pochod městem s pokřiky: „Chceme Čechy Čechům! Policejní stát! Co je? Co je? Co je, co je, co je!“ Do toho zpívali písničku Karla Kryla Demokracie.

Daleko však nedošli, cestu do Františkánské ulice jim zatarasili policejní těžkooděnci. Odpůrci neonacistů, kterých bylo početněji více, pronikli na plánovanou trasu pochodu. Dav netrpělivě vyčkával na náměstí zhruba půl hodiny, neboť organizátoři protiromské demonstrace odmítli změnit trasu pochodu. Teprve až když policisté pozatýkali několik desítek jejich odpůrců, dal se dav opět do pochodu.

Jen několik minut poté se u Kopeckého sadů neonacisté setkali tváří v tvář s dalšími svými odpůrci, kteří postávali před Komerční bankou na Rašínově nábřeží, mezi nimi byl například známý aktivista Martin Marek, monsignore František Radkovský či předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. Setkání se obešlo bez násilí, bylo doprovázeno hlasitými pokřiky a zdviženými transparenty, které hlásaly: „Láska je řešení“; „Nenávist není řešení“; „Jsme nepřizpůsobiví“; „Různorodost je krásná“; „Plzeň bez násilí“; „Tolerance je řešení“; „Nevidíme to tak černě“; “Pro rasismus zde není místo“ a desítky jiných.

Takové setkání zažili ještě jednou nedaleko vlakového nádraží. Tam demonstranti drželi cedule: „Láska zvítězí nad nenávistí“; „Nechci vyrůstat v zemi plné rasismu“ či „Váš rasismus je otravnej k smrti“. Po celé trase neonacistického pochodu občanští aktivisté rozmístili cedule s nápisy: „Nerozdělují nás rasy, ale třídy!“

Neonacisté pokračovali až ke Slovanské aleji, kde svůj pochod rozpustili. Několik osamělých jedinců se odtud vrátilo zpět ke Komerční bance s úmyslem vyvolat konflikt se svými odpůrci, ti už tam ale po šesté hodině večerní nebyli.

 
K poslechu:

2013-08-24-Cesti-lvi-01
2013-08-24-Cesti-lvi-02
 

 
V ulicích Plzně proti neonacistům demonstrovalo několik stovek občanských aktivistů
 

Do protirasistického shromáždění se zapojilo více jak 20 organizací: Plzeňané o. s., HUMR o. s., Johan o. s., iniciativa Plzeň na kole, Strana zelených Plzeň, Děti Země Plzeň, Česká pirátská strana – Plzeňský kraj, Člověk v tísni Plzeň o.p.s., In Iustititia o.s., Ponton o.s., Plzeň proti rasismu, Food not Bombs Plzeň, TOP 09 regionální sdružení Plzeňsko, Žonglér o. s., Tady a teď o. p. s., Plzeňská aliance, Naděje o. s. – oblast Plzeň, iniciativa ProAlt, Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury, Český západ o. s., Arabfest o.s., Strana rovných příležitostí, Mladí sociální demokraté Plzeň, Ulice – agentura sociální práce a Amare Čhave.

Shromáždění přišel osobně podpořit monsignore František Radkovský, biskup plzeňský. Vyjádřil Romům plnou podporu a upozornil, že Romové jsou společensky odsouzeni ještě dříve, než se narodí a také že je potřeba dávat velký pozor na to, aby nenávist nepronikala i mezi obyčejné lidi.

Štefan Tišer, předseda Strany rovných příležitostí, člen Rady vlády pro národnostní menšiny a výkonný ředitel Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje neměl pochopení pro neonacisty, kteří už zřejmě zapomněli na druhou světovou válku a na to, kolik lidí tehdy zahynulo. Romové podle něj sami od sebe o práci nepřišli, může za to vláda a také zhoršující se soužití ve společnosti. Kritizoval i paní Šimůnkovou a Agenturu pro sociální začleňování, které podle něj nic pro Romy nedělají. Na závěr svého projevu vyzval občany, aby se proti rasismu postavili a dali jasně najevo, že ta chyba není v lidské pleti, ale ve vládě a v mezilidských vztazích.

Smyslem shromáždění nebylo upozornit na to, že rasismus je špatný, ale ukázat neonacistům, že jejich pochody si občané Plzně nepřejí. Pro občanské aktivisty je navíc důležité podpořit Romy, a to nejen proto, že je správné postavit se na stranu někoho, komu je ubližováno, ale i proto, že příště to může být kdokoliv jiný, ať už homosexuálové či jiní.

 
K poslechu:
2013-08-24-Tiser
 

 
Zajímavosti

Před několika dny bylo 70. výročí od okamžiku, kdy byl z Kunštátu u Hodonína vypraven nejpočetnější transport Romů do Osvětimi. Většina z nich v koncentračním táboře zahynula.

 

Volba lidskosti