POSLEDNÍ ČLÁNKY 

Během posledních dvou týdnů stovky lidí obsadily Zuccotti park na Dolním Manhattanu, NYC, v rámci protestů zvaných Occupy Wall Street.  Demonstranti okupují oblast, kde sídlí korporace zodpovědné za ekonomickou krizi z roku 2008. Sami se nazývají „99 %“ společnosti a dávají jasně najevo, že nebudou tolerovat chamtivost a korupci zbylého jednoho procenta vyvolených.

Postavili se bankám, které se vyhýbají daním, zatímco domovy Američanů jsou zabavovány kvůli nesplaceným hypotékám a studentům jsou účtovány přemrštěné úrokové sazby z půjček na studium, které je hned na začátku života vrhají do dluhů. Zatímco úroky z půjček na studium rostou, optimistické vyhlídky na budoucí zaměstnání se pomalu vytrácejí, jelikož v Americe se zvyšuje nezaměstnanost. Dnes žije v Americe 46 milionů lidí v chudobě.

 

Slavné osobnosti se postavily na stranu protestujících

Držitelka Oscara za film Mrtvý muž přichází, Susan Sarandon, přišla na Wall Street vyjádřit podporu všem protestujícím. Čtyřiašedesátiletá herečka, známá mimo jiné pro svou sociální a politickou aktivitu, davu otevřeně sdělila, že přišla podpořit všechny, kteří chtějí posunout paradigma propasti mezi chudými a bohatými. Na Wall Street přišla také proto, aby podpořila svobodu slova.

Susan Sarandon během krátkého rozhovoru s „občanským televizním štábem“ mimo jiné řekla:

„Nikdy se nic nemění od vrchu, všechny změny přicházejí ze zdola. A to je skvělé.“

„Chamtivost se rozšířila po celém světě.“

„Je velmi důležité, co děláte. Vytvořili jste tu krásné a útulné místo.“

„Nemůžeme dovolit, aby naši arabští bratři a sestry byli před námi (úsměv)“.

„Je zde mnoho lidí, kteří jsou oprávněně naštvaní na ekonomickou nerovnost v zemi.“

Herečka slíbila, že se k demonstrantům opět připojí, hned jak se vrátí z Itálie, kam právě odjela.

 

Jedné noci se mezi demonstrujícími objevil levicový spisovatel a dokumentarista Michael Moore.  Byla to náhoda, že tou dobou právě vyšla jeho kniha „Here Comes Trouble“?

Michael Moore připomněl, že kdyby lidé v minulosti nevyšli do ulic, nikdy bychom se nezbavili otroctví a ženy by nikdy nemohly volit.

„V Americe právě teď žije 46 miliónů lidí v chudobě. Je to absolutní zločin. Je to nemorální. A kde je to povstání? Právě teď začíná na Wall Street. Lidé se bojí, nikdo neví, jestli příští rok bude mít práci. Nikdo neví, jestli si bude moc dovolit lékařskou péči pro své děti. Padesát miliónů lidí stále nemá pojištění. Právě teď sedí doma a říkají si: Bože, kéž bych s tím mohl něco udělat! A to je přesně to, co právě teď dělají ty děti na Wall Street.“

 

Demonstranty podporuje otevřeně na sociální síti Twitter i americký herec Alec Baldwin. V krátkých tweetech popsal ekonomiku země jako hru na Škatulata, hejbete se, kdy hudba utichne každý deset let a odebere se pár židlí.

Svůj názor vyjádřil i nad probíhajícím policejním zásahem, během kterého bylo zatčeno kolem 80 demonstrantů. „Myslím si, že většina policistů chce dělat správné věci. Ale protesty by měly být také považovány za správné. Může 11. září zabít právo na demonstrace v NYC?“

 

K protestům se připojil také americký novinář, spisovatel a válečný korespondent Chris Hedges, jehož nejnovější knihou je překvapivě titul s názvem „Smrt liberální třídy“.

Tak jako někteří peacemakeři, kteří zprostředkovávají živé vysílání z Wall Street, i on se v minulosti ostře ohradil proti Izraeli v izraelsko-palestinském konfliktu. Ohradil se i proti postupu USA ve válkách v Iráku a v Afghánistánu. V minulosti byl zahraničním zpravodajem na Blízkém Východě a na Balkáně.

Chris Hedges během rozhovoru na Wall Street řekl několik výroků, které stojí minimálně za zamyšlení:

„Když se bojíte, myslíte jinou částí mozku. Policie se vás snaží zastrašit.“

„Ačkoliv jsou sociální média dobrá, nakonec musíte zapojit i své tělo.“

„Pokud se nám nepodaří projevit občanskou neposlušnost, pak hněv, který zakouší pracující třída, se bude filtrovat přes fašistické skupiny.“

„Musíme zlomit páteř konzumní společnosti.“

„Jsme kulturou naprosto zaplavenou lží.“

„Bojujeme s mocnými silami, ale obranou není podlehnout zoufalství.“

 

Skupina Anonymous odhalila identitu policisty s pepřovým sprejem

Skupina Anonymous prohlásila, že zná identitu policisty, který v sobotu 24. září 2011 nastříkal čtyřem dívkám do očí pepřový sprej, ačkoliv na něj dívky nijak neútočily.

Citlivá data policisty zveřejnili na stránkách Pastebin.com. Dokument obsahuje celé jméno policisty, všechny adresy, kde bydlel a kde se v současné době zdržuje, jmenný seznam rodinných příslušníku a nakonec také telefonní číslo, které mu pravděpodobně patří.

Identitu poručíka Anthony Bologna s největší pravděpodobností odhalil autor píšící na stránkách davidscameracraft.blogspot.com. Autor policistu po útoku vyfotil i s plackou na košili, na které měl napsané i své příjmení, jak je u newyorské policie (NYPD) běžné. Jeho bílá košile navíc napovídá, že se jedná o poručíka či někoho s vyšším postavením.

Podle starých manhattanských zpráv DNAinfo.com byl vedoucí velitel Bologna vždy vzorným zaměstnancem NYDP a každý jeho rok ve službě znamenal pokles kriminality v Dolním Manhattanu.

Policejní mluvčí Paul J. Browne tvrdí, že policie používala pepřový sprej přiměřeně a v souladu se zákonem. Naopak Patrick Bruner, mluvčí demonstrantů, ale trvá na tom, že policie pepřové spreje použila v sobotu vícekrát a zachovala se vůči poklidnému průvodu demonstrantů brutálně.

Policejní oddělení nicméně použilo pepřový sprej již vícekrát v minulosti, například při protiválečných protestech v roce 2003. NYDP také upozorňuje, že mnoho tzv. důkazných materiálů na internetu bylo upraveno s cílem uvrhnout policii do špatného světla.

 

youtube09a

 

Policista Anthony Bologna měl s demonstranty konflikty již v roce 2001 při pochodu na Mayday

Mnozí demonstranti si v souvislosti s odhalením identity „pepřového policisty“ vzpomněli na starou událost z roku 2001, kdy podobně brutálním způsobem zadržel dva z nich při oslavách svátku Mayday.

Mayday vznikl jako evropský pohanský svátek k oslavě první jarní výsadby. Zůstal velmi oblíben u řemeslníků ä vesničanů dokonce i přesto, že ho katolická církev zakázala. Během oslav ulicemi poskakují dvorní šašci a blázni, kteří si tropí neplechu z místních úřadů a duchovenstva.

U nás tento svátek známe jako Svátek práce a připadá na 1. května. Historické prameny svátku uvádějí 1. květen 1886 jako den, kdy Rytíři práce (The Knights of Labor) svolali generální stávku v USA a Kanadě s cílem prosadit osmihodinovou pracovní dobu. V Chicagu policie následně napadla účastníky stávky a šest jich zabila (pozn. čísla o počtu mrtvých se rozcházejí). V reakci na tuto tragickou událost se příští den konaly demonstrace proti policejní brutalitě na Haymarket Square. Během protestů do policejních řad dopadla bomba a osm policistů zemřelo. Tato událost vstoupila do dějin pod názvem haymarketský masakr.

Po oslavách svátku Mayday v roce 2001 se Anthony Bologna ocitl v novinových článcích jako policista, který brutálně zachází s demonstranty.

Oslav se účastnili lidé různých politických ideologií, největší zastoupení měli anarchisté, komunisté, zelení, socialisté a pracující třída přistěhovalců. Požadovali, aby všichni přistěhovalci měli stejná práva na spravedlivou odměnu za vykonanou práci a důstojné pracovní podmínky. Stalo se to den poté, co vypršela platnost víz pro přistěhovalce podle § 245 (i) z LIFE Act z prosince 2000 a přistěhovalci si museli zažádat o tzv. zelenou kartu.

Ve 3:30 se začal dav rozcházet, obklopen ze všech stran policii a členy NYPD Technical and Research Unit (TARU), kteří jsou známí tím, že nahrávají a fotografují aktivisty na větších protestech a shromážděních v NYC.

Problémy nastaly ve chvíli, kdy The Radical Cheerleaders (radikální nadšenci) byli pozváni na provizorní zápas, aby podpořili Super Barrio Mana. Zápas byl okamžitě přerušen Jeannette Gabriel, která přivolala policii a následně začalo zatýkání demonstrantů za porušení zákona o nošení masek a o zvukové technice.

Když policisté nakládali dva demonstranty do antonu, jistý fotograf s novinářským průkazem se pokusil tento okamžik zachytit, ale policisté ho napomenuli, že překračuje hranici kolem antonu, za kterou se nesmí vstupovat. V NYC byly ale v té době zákony nastaveny tak, že osoba s novinářským průkazem ji překročit směla.

Jedním ze zasahujících policistů byl právě poručík Anthony Bologna.

Co je demonstrantům vyčítáno nejvíce a na čem možná jejich veškeré snahy krachnou

Po pěti dnech Occypy Wall Street začala o události informovat i zahraniční média.

Americký New York Times přinesl článek autorky Ginie Bellafante, který popisuje demonstranty jako ušlechtilé, avšak roztříštěné hnutí mladých frustrovaných lidí, v jejímž čele stojí polonahá dívka Zuni Tikka v bavlněném spodním prádle, která se nápadně podobá písničkářce Joni Mitchell z poloviny šedesátých let.

Podle Ginii Bellafante jsou uváděné počty účastníků přemrštěné, první den nezávislé zdroje napočítaly jen pár stovek účastníků. Od té doby jejich řady klesají a ustálily se na stovce nejoddanějších. Většina z nich vůbec nepochází z NYC, ale přicestovala z Pensylvánie, Massachusetts, Missouri a Texasu.

V magazínu Mother Jones liberálka Lauren Ellis podrobně rozepisuje, proč okupace Wall Street nebude úspěšná. Ačkoliv v úvodu přiznává, že Yahoo cenzuruje e-maily obsahující #OccupyWallStreet, zbytek článku pak snesl na demonstranty kritiku.

Hned v prvním bodě autorka poukazuje na skutečnost, že skupina Adbusters vzkázala prezidentovi Obamovi: “Hej, prezidente Obamo, připravte se na náš první požadavek!”, ale od té doby se žádný první požadavek nikde neobjevil. Místo toho demonstranti sedí na ulici, zpívají, hrají a tancují a dělají hluk. Někde po zemi se válí „vánoční seznam“ toho, čeho chtějí okupanti dosáhnout, tam patří konec trestu smrti, nerovnosti bohatství, policejního zastrašování, nezaměstnanosti, amerického imperialismu a válek. Každý si tam něco najde, ale není tam žádný jasný požadavek.

Dále autorka poukazuje na skutečnost, že kdyby se na scéně neobjevila skupina Anonymous, po Occupy Wall Street by neštěkl ani pes. Anonymous prý odbíhají od tématu k tématu, jednou se věnují Wall Street, podruhé odplatě za popravu Troye Davise, aby krátce na to sklidili potlesk za odhalení identity policisty, který nastříkal mladým dívkám do očí pepřový sprej. Podle autorky je ale nadmíru nezodpovědné brát vážně lidi, kteří nosí masky Guy Fawkese.

V závěru článku autorka poukazuje, že Tahrir Square nešlo ignorovat, protože se tam do nepokojů zapojily skutečně všechny vrstvy společnosti, mladí i staří, nižší i střední vrstva, ženy, děti, studenti, prostě všichni, zatímco k demonstrantům v Zuccotti park se nepřipojila ani střední vrstva.

 

Další zajímavosti o #OccupyWallStreet

1. Danny Schechter na stránkách Al Jazeera přirovnal demonstranty k hnutí Yippies. Protesty proti finančníkům vedl v minulosti také Abbie Hoffman, který byl zakladatelem Youth Internetional Party, tzv. Yippies. Yippies byla radikální mládežnická odnož za svobodu slova a protiválečné hnutí v 60. letech minulého století. Často byli popisováni jako anarchistické mládežnické hnutí ovlivněné Novou levicí. V roce 1968 byl Abbie Hoffman zatčen za podněcování k nepokojům při Demokratickém národním shromáždění (Democratic national Convention) americké Demokratické strany.

2. Okupace Wall Street probíhá ve stejné době, kdy se v NYC koná Valné shromáždění OSN a kde palestinská samospráva žádá o členství.  USA oznámily, že budou vetovat každou podobnou žádost, která se dostane k projednávání Radou bezpečnosti OSN.

3. Demonstranti si vedou skórovací statistiky na téma „Demonstrantů vs. banksterů zatčeno“. Bankster je nový výraz, který vznikl v souvislosti s finanční krizí, a to sloučením slov banker a gangster. Jedná se o jakéhokoliv finančníka, který je zároveň zločincem.  Zatímco demonstrantů už bylo zatčeno kolem stovky, banksteři se úspěšně drží na nule.

4. Mezi demonstranty se opakovaně ozývá, že Twitter tu a tam blokuje hashtag #OccupyWallStreet. Společnost získala asi 400 milionů dolarů od firmy JP Margan Chase, nejstarší firmy na světě poskytující finanční služby a která má ústředí v New Yorku. Po CitiGroup je druhou největší bankovní institucí v USA.

5. Organizátoři tvrdí, že budou v Zuccotti parku do 6. října a pak se přesunou do Washingtonu, DC.

6. Occupy Wall Street doprovází dodávka WikiLeaks.

Pozn. Během psaní aktualizace článku došlo na Brooklynském mostě k masivnímu zatýkání demonstrantů, celkem bylo zadrženo kolem 700 osob. V médiích, včetně těch českých, se opakovaně objevuje fotografie polonahého muže s rudou hvězdou na zádech. Účastníci demonstrace se proti tomuto zmedializovanému zástupci ohrazují, dle jejich slov se jedná o tzv. agenta provokatéra.

youtube09b

Volba lidskosti