POSLEDNÍ ČLÁNKYOdborářský sněm se ve středu 22. května 2012 dohodl, že do začátku prázdnin generální stávku nevyhlásí. Ještě během sněmu se před Domem odborových svazů (DOS) na pražském Žižkově začali scházet demonstranti, kteří poté vyrazili na protestní pochod Prahou.

 

Podle policejních odhadů čtyřtisícový průvod platformy Stop vládě!

 

Po poledni vyrazilo několik tisíc odborářů a aktivistů z občanských iniciativ zaštítěných pod platformou Stop vládě na pochod od Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla ke Strakově akademii.

Demonstranti nesli cedule, na kterých bylo napsáno: Stop Vládě! Šetřit ano, škrtat ne! Chraňme se před Nečasem. Ne vládě neslušných neodborníků! Stop pravicovému extrémismu ODS a jejich vazalů.

Na pojízdném podiu před Strakovou akademií se vystřídalo několik řečníků, jmenujme předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila, Zdeňka Oberreitera z odborového svazu hasičů či Dominika Formana z iniciativy Za svobodné vysoké školy. Řečníky uváděla Radka Sokolová a Lukáš Matoška.

Odboráři kritizovali především rozhodování zdravotních pojišťoven o tom, komu se vyplatí zaplatit zdravotní péči a komu už ne, zápisné na vysokých školách, plánované snižování platů či propouštění policistů, hasičů a učitelů a také škrty v jejich rozpočtech, které přímo ohrožují bezpečnost občanů.

 

Nápisy na transparentech vyjadřující nespokojenost se současnou vládou.

 

 

Demonstrace se neobešla bez konfliktů

Pochod se neobešel bez několika drobných incidentů, ve většině případů za nimi stála iniciativa SKDE známá také jako „Ponertovci“. Už před začátkem pochodu na náměstí Winstona Churchilla polepili okolní stromy svým programem a uspořádali vlastní projevy, na což byli okolím obvinění z příživnictví na akci.

Během střídání řečníků u Strakovy akademie na pódiu chtěl vystoupit také neohlášený JUDr. Josef Hörl ze 4. odboje (Pepa z depa), kterému to ale následně nebylo umožněno. Doktor zastává názor, že trestním oznámením na vládu a jiné politické představitele dokáží mnohem víc, než všechny demonstrace odborů. Dav jej následně obvinil z notorického parazitování na demonstracích.

Pochod demonstrantů byl také doprovázen tichou skupinkou odpůrců odborářů, kteří nesli cedule s nápisy: Odbory přišly se svým slangem: Stávky, blokády, okupace, paralýza. To už jsme tady měli!!! My chceme demokracii, ProtiAlt – svoboda nemá alternativu. Stát není dojná kráva či Ano, krade se, ale komunisté ukradli všechno, pole, doly, svobodu. A ještě to povýšili na zákon. A vy dnes s nimi jdete ruku v ruce? Hanba vám!

 

Hlouček odpůrců odborářské demonstrace.

 

 

 

Přepis projevů

 

Obsah:
1. Jan Májíček, iniciativa Socialistická Solidarita
2. Dagmar Žitníková, předsedkyně zdravotnických odborů
3. Dominik Forman za iniciativu Za svobodné vysoké školy
4. Zdeněk Oberreiter, odborový svaz hasičů
5. Milan Štěpánek, předseda NOS PČR (Nezávislý odborový svaz policie)
6. Tereza Stöckelová
7. Jaroslav Zavadil, předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

 

 

1. Jan Májíček, iniciativa Socialistická Solidarita

Stojíme tady před Úřadem vlády. Tato budova se stala symbolem útlaku a arogance moci. Finanční a hospodářská krize dopomohla k moci názorům, že se musí škrtat. Vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti se toho zhostila věru bravurně. Škrtat máme kvůli tomu, abychom se zavděčili finančním trhům. Nikdo sice neví, kdo to finanční trhy jsou, kdo je reprezentuje nebo kdo je zvolil, v každém případě se z nich stala mocnost, které se mají podřídit všechny státy a plnit jejich přání. Ale co je moc, to je moc.

 

Jan Májíček, mluvčí iniciativy Socialistické Solidarity

 

Před několika týdny se Řekové rozhodli, že již nebudou poslouchat finanční spekulanty a jejich politické reprezentanty. A víte co? Nestalo se vůbec nic. Nepřestal fungovat svět, ani druhý den nepřestalo vycházet slunce. Řekové nám ukázali, že to jde jinak.

Česká vláda si kromě rozpočtové odpovědnosti také řekla, že chce zatočit s korupcí. To je ušlechtilý cíl, ale nesměla by to být vláda, která si z korupce udělala vládní politiku. Co jiného je korupce, než právě důchodová reforma, která má převést státní prostředky do rukou soukromých penzijních fondů?

Ale stejnou logiku vidíme i v dalších oblastech. Vidíme kupčení s pacienty, nezaměstnanými a studenty ve všech vládních reformách.

Tato vláda snižuje životní úroveň drtivé většině obyvatel na jedné straně a na druhé straně nechává neomezenou moc exekutorům a jejich agenturám, které přivádějí lidi do bídy a nakonec do vězení.

Ačkoliv se čas od času podaří zatknout nějakého toho korupčního politika, na celém systému to ale nic změnit nemůže.

My máme ale jednu výhodu, my tady nestojíme na straně té či oné politické strany. Stojíme tady jako alternativa. Ano, my jsme alternativa. Jsme alternativa, protože říkáme, že svět může být jiný.

 

Řečníky uváděla Radka Sokolová a Lukáš Matoška.

 

Říkáme, že společně na společné akci odborů a občanských iniciativ a sdružení a občanů této země můžeme tvořit svět, ve kterém chceme žít. Není to svět Kalousků, Nečasů, Schwarzenbergů a jiných korupčníků, kteří se rádi dostanou k moci, aby si nahrabali. Je to svět obyčejných lidí, kteří chodí do práce, kteří mají svoje rodiny, kteří mají svoje každodenní starosti a chtějí žít důstojný a spravedlivý život. To je náš cíl.

Zdá se, jako bychom zatím tahali za kratší konec provazu, ale nenechme se mýlit. Bylo spousta takových, kteří si mysleli, že jsou nedotknutelní, že se jim nic nemůže stát. A ejhle, kdepak je jim konec.

Sešli jsme se tady na další akci společné platformy Stop vládě. A v těchto protestech budeme dále pokračovat. Protože jenom vytrvalými protesty, jenom tím, že budeme stále a stále argumentovat, stále a stále říkat, že neustoupíme, tak jenom tak zvítězíme a nakonec pošleme všechny Kalousky a Nečasy tam, kam patří.

 

 

2. Dagmar Žitníková, předsedkyně zdravotnických odborů

Vážené dámy a pánové, milí přátelé,

víte, proč tu jsme? Demisi, demisi, demisi… (provolává stále dokola a dav slova opakuje). Víte, proč ji chceme? Protože současná vláda porušuje naše základní lidská a ústavní práva.

Pan ministr Heger se tváří, že chce ve zdravotnictví pouze to nejlepší pro vás, pro nás, pro občany. Dokonce minulý týden na zdravotním výboru řekl, že nechce ani privatizovat, ani okrást zdravotnictví. Pan Šnajdr řekl, že on proti privatizaci není a že ji vítá. K druhé části se bohužel nevyjádřil. O tom si můžeme myslet každý své.

 

Dagmar Žitníková, předsedkyně zdravotnických odborů.

 

Co vás a nás tedy ve zdravotnictví čeká? Zdraví už nebude veřejným statkem. Zdraví se má stát něčím, s čím se dá obchodovat a něčím, co se má zaplatit.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje rozsáhlé změny. Zdravotní pojišťovny mají rozhodovat o tom, komu zaplatí péči, za co zaplatí péči a kolik zůstane v České republice nemocnic. Na základě jejich návrhu se může 50 nemocnic v České republice zrušit.

Dále chce pan Heger ekonomicky ohodnotit rok vašeho života a potom vám vaše zdravotní pojišťovna řekne, jestli se jí vůbec vyplatí vás léčit, jestli vůbec dostanete nějakou zdravotní péči, nebo nikoliv. Toto neexistuje nikde na celém světě, takto primárně ekonomicky v syrové podobě. S tím zásadně nesouhlasíme. Souhlasíte s tím vy? NE!

Všude slyšíte, že se budete moci připojistit, ale nikdo neříká, že peníze, které dáte do soukromého životního připojištění, nepůjdou nemocnicím primárně, ale půjdou k zdravotním pojišťovnám a zdravotní pojišťovna v případě pojistné události rozhodne, zda vám za vaše připojištění něco vyplatí. Toto není věc, kterou bychom chtěli.

Reforma zdravotnictví je hazardem nejvyššího stupně. To, že není nereálnou, je dnes vidět z jiné reformy. Většina mladých rodin, většina důchodců a většina lidí, kteří se pohybují na hranici bídy, dnes na vlastní osobě pozná dopady sociální reformy. Sociální reforma, kterou připravilo ministerstvo sociálních věcí a práce, žene lidi do bídy. To nejsou moje slova. To jsou slova ombudsmana České republiky.

Já vám děkuju a znovu na závěr opakuju, to co říkáme všichni – Stop nespravedlivým reformám. Stop vládě, která je prosazuje. Stop premiéru Nečasovi a ostatním ministrům. Demisi vládě.

 

 

3. Dominik Forman za iniciativu Za svobodné vysoké školy

Vážení občané, dobrý den,

před nedávnem protestovali studenti proti zcestné vysokoškolské reformě. Vláda se zalekla a začala hledat jiné cesty, jak prosadit totéž. Školné bylo přejmenováno na zápisné. Zápisné, které má zatížit kapsu všem studujícím bez rozdílu.

Zápisné, jehož primárním cílem bude nedostatečná kompenzace stále se snižujících finančních prostředků na chod vysokých škol z veřejných zdrojů. Zápisné, které tvoří bariéru pro studenty z ekonomicky slabších rodin, kteří jsou již dnes nuceni pro zajištění vlastní obživy pracovat a jejich studium tím trpí.

 

Dominik Forman za iniciativu Za svobodné vysoké školy

 

Nově příchozího ministra Fialu prezentuje vláda jako nestranného odborníka. Může se tzv. nestraník připojit k vládě, která provádí ty nejbrutálnější škrty, jež samozvaně nazývá reformami?

A je možné, aby odmítal diskusi o tom, zda zápisné zavést či ne? S novým ministrem se změnila jen forma, avšak obsah zůstává stejný. Škrty se však týkají celého rezortu, který je již dnes výrazně podfinancován. V příštích letech má přicházet o další miliardy. Chceme, aby se financování našeho školství nadále propadalo na dno evropského žebříčku, to chceme? Opravdu musíme být až na posledním místě?

A jak mají být škrty realizovány? Další drastické snížení platů je jedna varianta. Druhou je masivní propouštění. Na tuto Sofiinu volbu nepřistoupíme.

Tato vláda žene celý systém vzdělávání do katastrofy nevídaných rozměrů. Jedině my, občané této země, můžeme zabránit této tendenci. Společně to dokážeme.

Děkuju vám za pozornost.

 

 

4. Zdeněk Oberreiter, odborový svaz hasičů

Dobrý den, přátelé,

hasiči jsou tady proto, že patří ke skupině zaměstnanců, kteří jsou nejvíce a nejtíživěji postiženi. Z průzkumu veřejného mínění o prospěšnosti jednotlivých povolání vycházejí hasiči vždy velice dobře.

Z denní praxe je zřejmé, že občan, který se dostane do krizové situace, ať už je to dopravní nehoda, požár, živelní pohroma či jiná mimořádná událost, se pomoci od hasičů vždy dovolá. Tedy alespoň dosud se dovolal. Hasiči jsou vždy první, kteří poskytují pomoc. To se však může změnit.

 

Zdeněk Oberreiter, odborový svaz hasičů.

 

Škrty v rozpočtu hasičů již teď znamenají, že investice určené na obnovu techniky jsou nulové, provozní prostředky na nákup pohonných hmot, hasiv a dalšího vybavení jsou na hraně udržitelnosti. Platy hasičům vláda snížila již v minulém roce a v letošním roce propad na platech nadále pokračuje.

Uskutečnění středně dobrého výhledu rozpočtu České republiky na roky 2013 a 2014 dojde k rušení hasičských stanic a tím k prodloužení dojezdu hasičů na místa zásahu, v horším případě, pokud vláda neustoupí ze svého záměru, sníží rozpočet hasičům v roce 2014 na 57 % současného stavu, dojde k destrukci desetiletí budovaného systému poskytování pomoci občanů.

Vláda, která se nazývá mimo jiné vládou rozpočtové odpovědnosti, svými prošlými škrty v rozpočtech bezpečnostních sborů rezignuje na základní povinnost státu – tím je zajištění bezpečnosti občanů. Hasičský záchranný sbor, aby dostál povinnosti vyplývajícímu ze zákona, se sníženým rozpočtem je nucen jít cestou neobsazování míst, ze kterých hasiči odcházejí přirozenou odchodovostí.

Vláda, nazývající se vládou rozpočtové odpovědnosti, se plošnými škrty stává vládou neodpovědnosti za lidské životy občanů, ohrožených při požárech a jiných mimořádných událostech. Stává se vládou neodpovědnosti za zdraví a životy těch, kteří mají účinnou pomoc v co nejkratším čase a v plném rozsahu občanům poskytnout.

Takovou vládu si nejen hasiči, ale i celý národ, nezaslouží.

 

 

5. Milan Štěpánek, předseda NOS PČR (Nezávislý odborový svaz policie)

Vážení přátelé,

je vedro. Nemyslíte, že by mohlo být ještě větší, nechtělo by to přiložit? U nás je vedro už několik let. Tři roky nám vláda snižuje platy, snižuje počty policistů, přitom trestná činnost neklesá. Tím, že na nás budou šetřit, bude nás míň. Na to doplatí bezpečnost, doplatíte na to vy. Chcete to?

Ani my to nechceme a proto jsme tady s vámi, proto vás podporujeme. A budeme s vámi vždycky. A ti muži a ženy v uniformách, co stojí tady okolo, sice stojí na druhé straně, ale nestojí proti vám. Poděkujte jim prosím.

Hodně zdaru a držme se.

 

Milan Štěpánek, předseda NOS PČR (Nezávislý odborový svaz policie)

 

 

6. Tereza Stöckelová

Dobrý den, přátelé,

v posledních týdnech jsem někdy, nebo docela i často i slýchala, že protesty nemají smysl. Bylo nás sto tisíc na Václavském náměstí, požadovali jsme demisi, požadovali jsme zastavení reforem a nic se nestalo.

A spousta lidí, kteří šli na to náměstí, tak bylo zklamaných. Našim cílem je možná demise vlády a zastavení reforem. Ale to není smysl toho, co děláme. Smysl toho, co děláme, je vytvořit, přetvořit novou informovanou, chytrou a organizovanou společnost, která už se nenechá nikdy nachytat. A v tom je ten smysl, proč musíme vytrvat a proč si nesmíme dělat hlavu z toho, že je demonstrace a vláda na to nereaguje.

 

Tereza Stöckelová

 

Ona na to nereaguje svým odchodem, ale moc dobře ví, že ve společnosti se něco děje, něco podstatného, proto se bojí a proto musíme ve svých protestech vytrvat. Jsou to zbabělci.

Politika je o hájení zájmů různých skupin obyvatel. To je pravda. A musí to být proces, ve kterém jsme schopni si vzájemně naslouchat, zvažovat svá různá hlediska, své potřeby a dávat prostor všemožným hodnotám. Nejenom ekonomickému zisku a podobně. Tomuto pohledu politiky se současná vláda totálně zpronevěřuje. Tím jak se chová k nám, kdo jsme na ulici, tím, jak se chová ve Sněmovně.

Je pozoruhodné, že tuhle roli společenského aktéra, který je schopen naslouchat různým stranám, a hájit rozličné zájmy a nejenom své dílčí omezené zájmy, jsou dnes odbory. Odbory, které vznikly jako sdružení lidí, které hájí svá zaměstnanecká práva, což je úplně v pořádku.

Ale dneska se staly odbory něčím víc. Nehájí jenom zaměstnance, hájí i nezaměstnané, hájí důchodce, hájí nemocné, hájí studenty. A tohle je obrovská věc, kterou české odbory v tuto chvíli dokázaly, a za to jim strašně děkuju.

Protest má smysl a nakonec dospějeme i k tomu cíli. Demisi!

 

7. Jaroslav Zavadil, předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

Neřeknu obvyklé ahoj, ale vítám zde všechny Čechy, Moravany, Slezany a dokonce i Pražáky.

Říká se, že česká společnost trpí finanční negramotností – půjčky atd. Ale jestli něco nebo někdo je finančně negramotný, tak je to tady za mnou tato vláda (ukazuje na budovu Úřadu vlády). Jak si mám jinak vysvětlit, že zatímco v Polsku roste HDP, zatímco v Německu roste HDP, zatímco v Rakousku roste HDP, tak u nás klesá jenom díky tomu, že tato vláda nic jiného nedělá než tupě a tupě škrtá.

 

Jaroslav Zavadil, předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

 

Dnes se najednou objevují názory, co by pravicových ekonomů, že tupými škrty se k prosperitě neproškrtáme. Kde byli před nějakou dobou? Proč najednou říkají, to co my jsme říkali před dvěma lety?

Proto si tahle vláda nemůže zasloužit důvěru. Proto se domníváme, že je správné, aby podala demisi, aby skončila s tím, co dělá, a kam vede Českou republiku.

Bylo tady řečeno od hasičů a od policie, jakým způsobem se zasahuje do těchto rezortů. Je připraveno propouštění 24 tisíc lidí v této sféře, včetně školství. To přece není normální. To přece není normální, abyste si kupovali hasičáky, abyste si kupovali pistole, abyste se bránili před tím, než vás někdo napadne, protože policajti toho nebudou schopni. A už dneska nejsou a to budeme dál formou škrtů působit na českou společnost? To my ale nechceme.

Arogance některých členů vlády, některých poslanců, už dorostla určitého vrcholu. Copak je normální, aby nám poslankyně, resp. seniorům vzkázala: „No dyť vy jste vlastně za druhé světové války vydrželi všechno možné, tak to vydržíte i teď.“ Copak tohle je věta, která patří na půdu parlamentu? Ano, je to ostudné a hanlivé.

Když si vzpomenu, jak Karolína Peake, naše svůdná poslankyně, prohlásila, že jí k tomu vedou čestné myšlenky, k založení své strany, díky níž je teď politická garnitura u moci dál, když řekla, že nic jiného neslibuje než pot, krev a slzy, tak jsem se zasmál.

 

 

Už jste viděli zpoceného poslance? Možná u soudu, teď. Vy jste viděli zakrváceného poslance? Já ano, když to bylo v Blesku vyfocené, jak dostal v restauraci přes hubu. A slzy? No ty zase jenom u soudu. Tak co nás paní Karolína Peake oblbuje. Jedná se jenom a jenom o prachy, o nic jiného. A v tom je ta hanba, že se snižujou k takovýmto věcem.

Jak už tady bylo řečeno mojí předřečníci, mojí mladší kolegyní, ano, my nemusíme všechno vyhrát, ale musíme v tomhle boji pokračovat dál, i za tu cenu, že prostě jednou dojde k situaci, kdy ta vláda padne. Musíme udělat všechno proto, aby si byla vědoma toho, co dělá špatně, aby si byla vědoma toho, že není možné rozkrádat, okrádat tuhle republiku a občany tohoto státu.

A nebojím se tady říct větu, která možná nebude vnímána dobře, ale jestli rostou preference komunistů, tak je to díky tomuhle baráku. A to je potřeba si uvědomit. A přiznám se, že byť jsem celý život proti tomuhle bojoval a nikdy jsem nebyl v žádné politické straně, tak mě to v současné době nechává klidným. Protože buď komunisty potřebujou, nebo jsou strašákem.

Je to pokrytectví, které je potřeba jasně definovat. Jasně a stručně. Já nemám žádnou radost z toho a říkám to i kolegům, kteří v komunistické straně jsou. Nemám z toho žádnou radost, že jejich preference rostou, ale jenom díky politice, která se tady odehrává. Protože zatímco ostatní politické strany jsou namočeny kde v čem, tak oni zatím ne, oni zatím ne. Tak víc k tomu nemám. A myslete si o tom co chcete. Říkám to všem, politikům, vám i svým dětem.

Takže na závěr vám chci říct, vydržte v tom, ať už se děje, co se děje. Buďme neustále připraveni na to protestovat, i dílčí protesty mohou znamenat, že kapka ke kapce se může slít potom. Jednou dojdeme k tomu, že budou muset skončit, že budou muset skončit.

A na závěr vám chci poděkovat, že jste přišli, že jste tady v tomhle horku vydrželi a že nás budete podporovat dál. Jenom v tomhletom je naše síla. Ahoj!

 

Na demonstraci dohlížela početná skupina policie, včetně hlídek na koních.

Několik metrů od Strakovy akademie probíhá demonstrace hnutí Occupy Prague.

 

Volba lidskosti