POSLEDNÍ ČLÁNKYVěřili, že bojují za správnou věc. Některé do války přivedl hlas boží a během cesty ve válečném Iráku je doprovázel Ježíš. Další se nemohli smířit s teroristickými útoky z 11. září 2001 a přidali se k celosvětové válce proti terorismu. Věřili své vládě a tomu, co se dozvídali skrze sdělovací prostředky. Ve válce v Iráku položili svůj život za vlast a za ochranu nevinných civilistů ohrožených diktátorským režimem. Jedinou záminkou, jak je dostat do Iráku, byla hra na boj za správnou věc.

Říká se jim PADLÍ HRDINOVÉ. Jsou to vojáci, kteří zemřeli ve válkách. Hrdinové jsou na obou stranách válečného konfliktu a nezáleží na tom, za jaký stát bojují, jestli za Ameriku, Irák či Libyi. Za války přišli o život a zanechali po sobě příbuzné, kamarády, spolužáky, sousedy a mnoho dalších lidí, kteří je teď postrádají.

Včera začala válka s Libyí. I Česká republika se na ní bude nepřímo podílet. V článku 43 Charty Organizace spojených národů a Statutu mezinárodního soudního dvora z kapitoly VII o „Akcích při ohrožení míru, porušení míru a činech útočných“ se jasně píše:

1. Aby přispěli k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, všichni členové Organizace spojených národů se zavazují, že Radě bezpečnosti na její výzvu a podle zvláštní dohody nebo dohod dají k disposici ozbrojené síly, pomoc a služby nutné k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, čítajíc v to právo průchodu.
2. Taková dohoda nebo dohody určí počty a druhy sil, stupeň jejich pohotovosti a všeobecné rozmístění i ráz služeb a pomoci, jež mají být poskytnuty.
3. O této dohodě nebo dohodách bude jednáno co nejdříve na podnět Rady bezpečnosti. Uzavře je Rada bezpečnosti se členy nebo skupinami členů Organizace a budou podléhat ratifikaci signatárních států podle jejich ústavních předpisů.

Válka není o těch, kteří přežijí, ale o těch, kteří zemřou pro politické zájmy své země. Chcete zemřít pro ODS, ČSSD, TOP09, pokud vás z ničeho nic požádají, aby jste šli zachraňovat životy nevinných libyjských civilistů? Budete jim věřit, když se v České republice stále více rodin propadá do dluhového otroctví, děti dlužníků se ocitají nespravedlivě na ulici a politiky vlastní národ jednoduše nezajímá?

Američané už nemusí přemýšlet, co všechno válka může způsobit se životy jednotlivců, v jejich řadách padly stovky vojáků.  S některými z nich vás seznámí následující dva skutečné životní příběhy.

Jose L. Ruiz

V prosinci volal Jose Ruiz své matce a sdělil jí, že „velký dárek“ je už na cestě. O pár minut později zazvonil domovní zvonek. Ruiz stál s úsměvem ve dveřích.

„Tady je tvůj dárek,“ řekl a objal svou matku.

Osmadvacetiletý Ruiz byl zabit 15. srpna při přestřelce v Mosulu. Ruiz původně pracoval jako inženýr počítačových sítí v New Yorku, ale po útocích teroristů z 11. září se přidal k armádě.

Zanechal po sobě manželku Alex a devítiměsíční dcerku Lianu, která se se svým otcem setkala poprvé a také naposled minulé vánoce.

„Když se poprvé setkali, byla to velká radost,“ řekl jeho otčím.

Ruiz se těšil na návrat domů, který se měl konat za šest týdnů, a koupil dům ve Washingtonu.

„Každý druhý den jsem věřila, že už pojede domů,“ říkala jeho žena. „Ale děkuji Bohu za to, že jsem s ním mohla být a že nám dopřál společné dítě.“

 

James Fleet McClamrock

Narozen: 17. listopad 1987, Columbia, Jižní Karolína

Zemřel: 7. září 2010, Balad, Irák

James F. McClamrock vystudoval South Iredell High School, kde se věnoval fotbalu. Aby narukoval do armády, opustil své zaměstnání na letišti v Charlotte/Douglas. O vstupu do armády uvažoval několik let, nebylo to žádné lehkovážné rozhodnutí. Modlil se k Bohu, aby bylo vyslyšeno jeho přání. Zemřel ve věku 22 let na zranění, která utrpěl při střelbě v provincii Salah ad-Din. Zanechal po sobě třiadvacetiletou manželku Shannah, rodiče Marka a Susan, tři bratry Johna, Barnese a Harrisonna, a dvě sestry Kathryn a Caroline.

„Chtěl být v první linii,“ prozradila jeho matka, když 9. září čekala na letišti Dover Air Force Base na letadlo, které z Iráku doveze jeho tělo.

Zemřel během první mise. Vše, co podle svých slov potřeboval, byl Ježíš.

Odkazy:

Padlí hrdinové

Pcf James Fleet McClamrock

Army Spc. Jose L. Ruiz

Volba lidskosti