POSLEDNÍ ČLÁNKYMožná to byla náhoda, když se naše tramvaj zastavila na Malostranském náměstí a nepokračovala dál v jízdě, neboť dopravu zablokoval narcisový průvod s Moranou připomínající prezidenta Václava Klause. A možná jsme tudy jeli zcela záměrně, protože jsme chtěli předběhnout onen narcisový průvod, který před malým okamžikem vyrazil z Hradčanského náměstí na Karlův most, kde měla být Morana zapálena a svržena do Vltavy. Ať tak či onak, začátek „Klausova odcházení s hanbou“ jsme prošvihli zhruba o hodinu a čtvrt, protože loučení začalo v nekřesťanskou třetí hodinu odpolední, kdy většina lidí ještě pracuje.

 

Morana s obličejem Václava Klause během narcisového průvodu na Malostranském náměstí


 

Hned po vystoupení z tramvaje jsme v průvodu potkali celou řadu známých osobností a uskupení. Jmenujme ekonoma Tomáše Sedláčka, který ale v ten okamžik působil dojmem, že se jen snaží přejít přes cestu a s průvodem nemá nic společného, nebo Pavla Vondrouše, který na svatého Václava v Chrastavě „spáchal atentát na prezidenta“ airsoftovou pistolkou. Z iniciativ jsme zahlédli zástupce Holešovské výzvy.

Ohlas přítomné veřejnosti na průvod byl překvapivě nelichotivý. Na chodnících Mostecké ulice sice postávali náhodní kolemjdoucí, kteří si průvod i fotili, nicméně se slovy: „Ti se ale ztrapňují.“ Lidé také říkali, že je to průvod pravdoláskařů. A jiní se zase ptali, jestli se průvod za 5 let zopakuje.

Jak se brzo ukázalo, z organizačního hlediska byla akce velmi špatně promyšlená. Na Karlově mostě se sešlo příliš mnoho lidí na to, abychom se dokázali protlačit do první řady a natočit podpálení Morany a její následné svržení do Vltavy zblízka. Dokonce jsme se museli smířit s tím, že jsme na mostě zůstali trčet natlačeni jeden na druhého (typický stav sardinek v konzervě), a tak jsme zvedali foťáky vysoko nad hlavy a fotili místo děje prostě jen podle pocitu, že tam někde by se to mohlo odehrávat. Z projevů, zpěvů a tanců jsme neviděli a neslyšeli vůbec nic, zato jsme až příliš dobře slyšeli hlasitý smích Pavla Vondrouše, když Morana hořela a padala do řeky.

Průvod byl následně oficiálně rozpuštěn a účastníci se vydali na Václavské náměstí, kde akce od půl šesté pokračovala. My jsme se nicméně rozhodli, že si Moranu vychutnáme alespoň plující po Vltavě, a tak jsme se na Karlově mostě zdrželi. Když dav Karlův most opustil, k Moraně připlul policejní člun a dva stateční policisté „se rozhodli topícího se prezidenta zachránit“ (rozuměj snažili se zajistit doutnající objekt dřív, než poškodí některou z lodí zakotvenou u nábřeží).

Na Václavském náměstí akce pokračovala vysíláním záznamů z televizního zpravodajství na velkoplošné obrazovce. Účastníci si tak připomněli největší skandály odcházejícího prezidenta Václava Klause, příkladem buď krádež ceremoniálního pera během jeho návštěvy v Chile a označení střelby airsoftovými kuličkami za atentát na prezidenta.

Klausovo odcházení s hanbou jsme museli předčasně opustit už po šesté hodině večerní, protože nám odjížděl poslední rychlík domů. Cestou na vlakové nádraží nás ale zastavil ještě jeden pán a přibalil nám na cestu brožurku Odkvétání s hanbou, která je veřejnosti dostupná i na adrese http://www.klausovavelezrada.cz/cs/odkvetani.

Pálení Morany se zúčastnil i Pavel Vondrouš.

Morana na Karlově mostě krátce před zapálením.

Hořící Morana.

Hořící Morana. Na pozadí kříž a před tváří narcis.

Dým z hořící Morany.

Když se účastníci průvodu rozešli směrem k Václavskému náměstí, na místo přijel člun Policie ČR a hořícího prezidenta z Vltavy vylovili (foceno bez stativu, jelikož ten je na Karlově mostě zakázán a na zvláštní povolení redakce ER nemá finance).

U některých lidí bylo těžké posoudit, o co jim vlastně šlo. Zde na obrázku je odpůrce prezidentů Václavů, komunistů a Pražáků.

Velkoplošná obrazovka na Václavském náměstí v Praze, na které se vysílaly největší trapasy prezidenta Václava Klause, např. když označil střelbu airsoftovou zbraní v Chrastavě za atentát.

Volba lidskosti