POSLEDNÍ ČLÁNKYPiráti a Svobodní vzali útokem pražské Kongresové centrum, kde se konal panel takzvané superdebaty, kterou dnes pořádala Česká televize. Podle Pirátů si Česká televize vymyslela pravidla, podle kterých vybrala superkandidáty super stran do super předvolební debaty, a tak svolali před Kongresové centrum spontánní happening, kterého se účastnily i další neparlamentní subjekty. Během happeningu desítky protestujících pronikly do budovy Kongresového centra, kde následně došlo k slovním a fyzickým potyčkám s ochrankou. Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi se podařilo proniknout až do debaty.

 

 

K prvním potyčkám došlo ve chvíli, kdy předseda Ivan Bartoš spolu s dalšími Piráty vběhl do vchodu deset Kongresového centra. V tu dobu na chodbě povstával Bohuslav Svoboda (ODS). Ochranka pohotově zareagovala a demonstranty vystrkala ven před vstup, který následně svými těly zablokovala. To si protestující nenechali líbit a dožadovali se za hlasitého „Pusťte nás dovnitř!“ k opětovnému vstupu.

Vedení České pirátské strany se z demonstrace vytratilo. Nikdo netušil, kam předseda Ivan Bartoš odešel. On se mezitím na vlastní pěst pokoušel proniknout do vysílání, o čemž podrobně minutu co minutu informoval na svém Facebookovém profilu.

Davem nespokojených politiků musel za doprovodu policie projít například Karel Schwarzenberg (TOP 09), kterého protestující hlasitě vypískali.

Když se ochrance podařilo vchod uzavřít, Piráti dveře polepili samolepkami a pověsili na ně vlajky České pirátské strany. Svobodní se k nim přidali a na dveře přilepili transparent s nápisem „Svobodní do médií“.

Zástupci Hlavy vzhůru spolu s Janou Bobošíkovou na místo dorazili s páskami, kterými si přelepili ústa. Na páskách bylo vyobrazeno logo České televize.

Happening doprovázely rytmy z přistavěného vozu Rádia Zlatka.

Když se protestující dozvěděli, že se do Kongresového centra mohou dostat skrz podzemní garáže, na nic nečekali a rozutíkali se nočními prostory všemi směry.

Ochranka pohotově uzavřela všechny podzemní vstupy do centra a rovněž vyřadila z provozu výtahy právě ve chvíli, kdy do nich nastoupilo několik demonstrantů.

Demonstranti se nakonec do budovy dostali z druhé strany skrz odlehlejší sektor, který nebyl nijak zabezpečen. Díky vnitřnímu propojení sektorů se dostali až do části, kde probíhala předvolební superdebata.

Docházelo k prvním fyzickým potyčkám s ochrankou, například když se členové ochranky snažili vlastními těly zastavit protestující na stojících eskalátorech. Díky včasnému uzavření všech vstupů se demonstranti po chvíli ocitli opět na přízemí.

V tu chvíli už do Kongresového centra přijeli policejní těžkooděnci a seřadili se do řady. Proti nikomu ale nezasahovali, vyčkávali, jak se situace bude vyvíjet.

Protest proti veřejnoprávní televizi ukončil až předseda Ivan Bartoš, který se nečekaně objevil na schodišti a oznámil, že se Pirátům podařilo proniknout do sálu s předvolební debatou.

„Dostali jsme se až na ten vochoz a dívali jsme na Filipa, ale prostě jako SmartPhone se vybil.“

Tím demonstrace skončila a protestující se rozešli.

 

Volba lidskosti