POSLEDNÍ ČLÁNKYKolem občanského sdružení Amnesty World, které by se v prvé řadě mělo zaměřovat na právní pomoc občanům ve sporu se státními orgány, se pohybuje JUDr. Norbert N. a Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., osoby, jejichž minulost je víceméně nejasná. Myšlenka Amnesty World zaujala celou řadu občanskoprávních aktivistů, kteří nijak neotáleli, a do organizace vstoupili. Zklamání a zděšení nastalo ve chvíli, když aktivisté zjistili, že výše uvedení pánové za sebou mají extrémistickou minulost, o čemž nikdo z nich neměl ani ponětí.

 

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D se proslavil jako autor článku o romské straně, která byla okradena vlastním pokladníkem. Informace byla zcela smyšlená, za to ihned sdílená všemi hlavními českými zpravodajskými kanály.

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D se proslavil jako autor článku o romské straně, která byla okradena vlastním pokladníkem. Informace byla zcela smyšlená, za to ihned sdílená všemi hlavními českými zpravodajskými kanály.


 

Ing. Václava Prokůpka, Ph.D. by snad nebylo třeba představovat, kdyby lidská paměť nebyla tak krátká. Stál v pozadí mnoha celorepublikových afér a svým způsobem se tak trochu zasloužil i o zkvalitnění českého zpravodajství. Extrémista z Dělnické strany totiž sepsal pro Parlamentní listy kachnu, ve které popisoval, jak ustanovující sjezd nové Evropské romské strany skončil krachem poté, co s penězi zmizel pokladník strany Jan Horváth. Zprávu ihned přebraly ostatní české zpravodajské kanály a brzy se ukázalo, že žádná Evropská strana, natož Jan Horváth, prostě neexistují. Čeští novináři tak byli donuceni hlouběji se zamyslet, jak budou od příště ověřovat přebírané zprávy z jiných zpravodajských portálů.

 
Parlamentní listy: Romové založili stranu a už mají problém: Zmizel jim pokladník i s penězi
 

Portál Romea.cz si Ing. Václava Prokůpka, Ph.D. vzal pod drobnohled. Dle jejich závěrů si pan Prokůpek vymyslel své akademické tituly, založil hnutí na podporu mafiána Vratislava Kutala obviněného a odsouzeného za vraždu v kauze lehkých topných olejů, kradl texty druhým, aniž by psal své, vydával se za advokáta a lákal z lidí peníze pod různými záminkami, předstíral, že byl manžel Lucie Talmanové dříve, než si vzala Mirka Topolánka, v neposlední řadě dvakrát stanul před soudem za fyzické napadení důchodce a politika Vilímce z ODS.

Pan Prokůpek tvrdí, že zdroje diskutující o jeho akademických titulech nejsou důvěryhodné a své akademické tituly může doložit. Zároveň tvrdí, že k žádné ustanovující schůzi Amnesty World nedošlo. Redaktoři Evropského rozhledu byli jedné schůze osobně přítomni a odnesli si z ní řadu materiálů, nicméně podle členů Amnesty World nešlo o ustanovující schůzi. Pan Prokůpek z ní byl omluven, dle vyjádření Norberta N. ten den byl převezen do nemocnice. Ostatní členové pana Prokůpka znají nanejvýš na dálku, doposud se na schůzích neukázal.

 
Romea: Podvodník Václav Prokůpek, který si vymyslel zprávu o romské straně, kandiduje za Sdružení nestraníků. A s ním další extremisti
 

Druhým ze zakladatelů Amnesty World je čerstvě dostudovaný právník Norbert N. (příjmení skrýváme záměrně), který ve svých jednadvaceti letech kandidoval za Národní stranu v Plzeňském kraji, byť byl bez politické příslušnosti. Jak posléze vysvětlil zbývajícím členům Amnesty World, v té době netušil, že Národní strana je stranou extrémistickou.

Jak upozornil blogger Jirka Hrebenár, Norbert N. na svém FB profilu sdílí rasistické a xenofóbní materiály (po upozornění byly z Facebooku odstraněny), například vtipy o Romech či zmanipulovaná poučení, jak s Romy naložili ve Švýcarsku. V podobném extrémistickém duchu se objevují jeho texty i na dalších internetových portálech, jmenujme článek Registrované partnerství? na Národních listech, ve kterém vyjadřuje šok z toho, že ve Vyvolených vyhrál homosexuál Vladko. Ve stejném článku poté zazní věta: „V médiích je prezentováno, že vítězství Cikána v Superstar a buzeranta v realityshow je důkazem toho, jak jsou Češi tolerantní.“

Norbert N. Amnesty World tvrdí, že články prý nepsal, ale měl je na blogu s tím, že se tam mohli zaregistrovat i další členové a sympatizanti strany a že nevěděl, že tam budou psát pravicoví extrémisté. Xenofobní články osobně prý nepsal.

 

Rasistický vtip, který Norbert N. sdílel na svém FB profilu.

Rasistický vtip, který Norbert N. sdílel na svém FB profilu.


 

Jak vyřešit nezaměstnanost Romů podle smyšlených pravidel přijatých ve Švýcarsku.

Jak vyřešit nezaměstnanost Romů podle smyšlených pravidel přijatých ve Švýcarsku.


 

 
Hrebenar: Právníkem Holešovské výzvy je volební kandidát nacistické národní strany

Národní listy: Registrované partnerství?
 

Řada nových členů Amnesty World o temné minulostí Norberta N. a Václava Prokůpka neměla ani ponětí a domnívali se, že Amnesty World tu bude také pro Romy. Za zamyšlení stojí také poznámka, jak je možné, že se pánům podařilo do občanského sdružení nabrat tolik levicových aktivistů, byť sami jsou smýšlení pravicově extrémistického, a jaký k tomu měli důvod. Jak tvrdí Norbert N., pokoušel se vytvořit nepolitické občanské sdružení, proto navázal spolupráci i s levicovými aktivisty. Členové Amnesty World původně uvažovali, že organizaci zcela opustí, podle nejnovějších informací ale dojde k vyloučení pana Prokůpka a Norbert N. s ohledem na svá vysvětlení dostane ještě šanci (a proto jsme skryly v článku jeho příjmení). Amnesty World se pokusí navázat spolupráci s romským odborníkem na práva, a pokud bude Norbert N. proti, bude z Amnesty World vyloučen stejně jako pan Prokůpek.

 
Ministerstvo vnitra ČR: Seznam občanských sdružení.

Webové stránky občanského sdružení Amnesty World

Volba lidskosti