Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Projekt Target byl v pátek třináctého ukončen

 
Projekt Target - míříme na falešné účty
 
Po půl roce od spuštění Projektu Target byla jeho činnost definitivně zastavena. Projekt Target si kladl za cíl v předvolebním období detekovat falešné profily na sociální síti Facebook, které se ve větší míře snažily manipulovat s veřejným míněním. Detekováno bylo několik tisíc falešných profilů, z nichž zhruba pět stovek jsme zveřejnili pod anonymními čísly na webové stránce k nahlašování. Řada profilů přestala vykazovat aktivitu, jiné zmizely zcela a jiné se přejmenovaly. Úspěšnost Projektu Target se pohybovala kolem 50-ti procent.

Od samého počátku byl Projekt Target limitován zákony České republiky, kdy nebylo možné splést se a označit za falešný profil ten, který by falešný být nemusel, neb by šlo o trestný čin pomluvy. Dříve označené profily se musely každý den kontrolovat, jestli se náhodou nepřejmenovaly na jméno, které se v České republice vyskytuje. Řada falešných profilů se proto přejmenovala na jména, která v naší zemi existují. I to však bylo přínosem, protože je rozdíl, když nepravdivou zprávu šíří Ježíš Kristus a když ji šíří Josef Novák.

V posledních dnech však začalo příliš přituhovat. Především kvůli kauze Facebooku se společností Cambridge Analytica, v jejímž důsledku Facebook začal měnit smluvní podmínky pro své vývojáře. Leč jsme se zaměřovali výhradně na falešné profily, někdo by mohl namítnout, že jde o zneužití osobních dat. Blížící se GDPR definuje, jak se má nakládat s osobními údaji, přičemž za osobní údaj je zde považováno vše, co vede k jednoznačné identifikaci osoby, čili i falešné jméno, pod kterým je ovšem člověk znám před svým okolím. U naprosto cizích falešných účtů jde ale sotva rozlišit, jestli třeba „Černý Anděl“ není pod tímto jménem znám v práci a ve škole. Bylo proto lepší zavčas projekt ukončit, než se dostat později do velkého maléru.