FACEBOOKOVÝ DETEKTIV


Facebookový detektiv dokáže najít různé informace o facebookových profilech. Jediné, co potřebujete, je znát ID profilu, o který se zajímáte.

1. Přihlašte se na Facebook

2. Jděte na zájmový profil

3. Zkopírujte url adresu profilu

4. Nechte si ji převést na ID, například tady.Pozn. Časem vytvoříme vlastní skript.

5. ID profilu vložte níže do polí a hledejte.


PříspěvkyPříspěvky, které profil napsal

Příspěvky, ve kterých je profil označen

Příspěvky, pod kterými profil komentoval

Příspěvky, které se profilu líbily


Fotografie


Fotografie s označeným profilem

Fotografie nahrané uživatelem

Fotografie, na kterých je profil označen

Fotografie, které profil okomentoval

Videa, na kterých je profil označen

Fotografie, které se profilu líbily


OstatníSkupiny, ve kterých je profil členem.

Soukromé skupiny, ve kterých je profil členem.

Přátelé profilu.

Stránky, které se profilu líbí.


POSLEDNÍ ČLÁNKY 
Projekt Target - míříme na falešné účty
 
Po půl roce od spuštění Projektu Target byla jeho činnost definitivně zastavena. Projekt Target si kladl za cíl v předvolebním období detekovat falešné profily na sociální síti Facebook, které se ve větší míře snažily manipulovat s veřejným míněním. Detekováno bylo několik tisíc falešných profilů, z nichž zhruba pět stovek jsme zveřejnili pod anonymními čísly na webové stránce k nahlašování. Řada profilů přestala vykazovat aktivitu, jiné zmizely zcela a jiné se přejmenovaly. Úspěšnost Projektu Target se pohybovala kolem 50-ti procent.

Od samého počátku byl Projekt Target limitován zákony České republiky, kdy nebylo možné splést se a označit za falešný profil ten, který by falešný být nemusel, neb by šlo o trestný čin pomluvy. Dříve označené profily se musely každý den kontrolovat, jestli se náhodou nepřejmenovaly na jméno, které se v České republice vyskytuje. Řada falešných profilů se proto přejmenovala na jména, která v naší zemi existují. I to však bylo přínosem, protože je rozdíl, když nepravdivou zprávu šíří Ježíš Kristus a když ji šíří Josef Novák.

V posledních dnech však začalo příliš přituhovat. Především kvůli kauze Facebooku se společností Cambridge Analytica, v jejímž důsledku Facebook začal měnit smluvní podmínky pro své vývojáře. Leč jsme se zaměřovali výhradně na falešné profily, někdo by mohl namítnout, že jde o zneužití osobních dat. Blížící se GDPR definuje, jak se má nakládat s osobními údaji, přičemž za osobní údaj je zde považováno vše, co vede k jednoznačné identifikaci osoby, čili i falešné jméno, pod kterým je ovšem člověk znám před svým okolím. U naprosto cizích falešných účtů jde ale sotva rozlišit, jestli třeba „Černý Anděl“ není pod tímto jménem znám v práci a ve škole. Bylo proto lepší zavčas projekt ukončit, než se dostat později do velkého maléru.

Volba lidskosti