- Evropský rozhled - http://www.evropsky-rozhled.eu -

Propouštění po izraelsky, aneb Izraeli je jedno, jestli Adnan zemře

Všechna světová média sedla na led několika dezinformací vypuštěných z izraelské strany. Khader Adnan [1] na dnešním odvolacím řízení u Nejvyššího soudu Izraele [2] nebyl propuštěn, nebyl ale také obviněn. Izrael se zřejmě ze strachu z masových nepokojů a nátlaku sociálních sítí, hlavně Twitteru, rozhodl uzavřít s právními zástupci zadrženého palestinského pekaře obchod.

Pokud izraelská strana do 17. dubna 2012 nenajde žádné důkazy o trestné činnosti Khader Adnana a tento člověk ukončí hladovku, nebude jeho administrativní vazba [3] prodloužena. Z faktického hlediska tady není ani slovo o tom, že by tento člověk měl být propuštěný. Mluvčí izraelské vlády, známý to agitátor Izraele a boje proti Palestincům, ihned sdělil, že Khader Adnan bude propuštěn z vazby. Následně se rozhořela vlna dezinformací, ve kterých právníci z Adnanovy strany oznamovali, že propuštění jejich mandanta není až tak jisté, a že dokonce ani sami právníci se svým klientem nehovořili o tom, jestli souhlasí s ukončením hladovky.

Celkem důležitá informace v celé té mozaice chyběla a světová média společně s těmi českými hovořila o propuštění a šířila jakýsi zbytečný optimismus nad celým procesem s Khader Adnanem. Jak jsem již uvedl, izraelská strana si protiřečí. Oznamuje, že propustí nezákonně zadržovaného a zároveň toho samého člověka označuje za teroristu a vraha Izraelců. Proč ho tedy izraelská strana neobviní a neodsoudí? Protože nejspíš žádné důkazy neexistují. Ostatně, ona ani Adnanova obhajoba neví přesně, jaké jsou a nejsou důkazy proti jejich klientovi. Veškeré důkazní materiály jsou v utajení a nejsou přístupné ani obhájcům Khader Adnana.

Mnohdy se stává, že izraelští vyšetřovatelé v daném procesu žádné důkazy nemají, nebo jsou totálně slabé a chabé. Je zde absolutní slepota v tajné izraelské složky, které slouží jako prodloužená ruka vlády v boji proti oponentům a nevinným Palestincům. Nyní mluvčí izraelského premiéra, Ofir Gendelman [4], zveřejnil video, ve kterém mají být důkazy o členství Khader Adnana v teroristické organizaci Islámský Džihád: http://youtu.be/CtPQ4EqePqw [5]

Opět se tedy ptám, pokud jsou důkazy, což toto video nedokazuje ani náhodou, tak proč tedy Izrael neodsoudí a neobviní Khader Adnana? Protože nejsou žádné důkazy. Pokud tedy je Khader Adnan teroristou, proč není před soudem, který by ho odsoudil? Dokonce i terorista si zaslouží soud. Prostě tady bych se opakoval stále do kolečka. Izrael nemá důkazy, naopak on sám se chová protizákonně v rozporu s mezinárodním právem. Byl tedy dnešní den a výrok u Nejvyššího soudu důvodem k nějakým oslavám? Jak se později v mém článku dozvíte, Khader Adnan se nakonec rozhodl ukončit hladovku trvající 66 dní, ale je tu dále velké nebezpečí, o kterém se zmiňuji o kousek níže.

Izrael se opět zachoval po svém. Možné neprodloužení nezákonné administrativní vazby [3] nedává Khader Adnanovi jakoukoli záruku práva na spravedlnost. Tento člověk nemá žádnou jistotu, že se dostane na svobodu. Je to podivné izraelské rozhodnutí, ve kterém izraelská strana nejdřív vypustila jakéhosi krakena v podobě vábničky o propuštění. Možná se tím izraelská propaganda snaží přikrýt své další nezákonné počínání. Zadržování občanů okupovaného státu na území okupantů je proti mezinárodnímu právu. Nyní je tady Izrael, který by měl světu říct, proč jedná protiprávně a proč se snaží mlžit.

Případné neprodloužení administrativní vazby neznamená nutně propuštění. Poté může následovat jiný druh věznění nebo případného dalšího zadržování, opět aplikovaný v rozporu s mezinárodním právem. Právníkům Khader Adnana bylo po dnešním soudním stání dlouhou dobu znemožněno vidět se se svým mandantem. Proto nebylo možné, aby se s ním domluvili, jestli s nabídkou soudu souhlasí. Teprve po delším vyjednávání mezi právníky a izraelskou stranou, došlo k jakési dohodě umožnění setkání se. Copak takto postupuje demokratický stát? Opět je tu porušeno mezinárodní právo na spravedlivý proces, ve kterém má právo zadržovaný na setkání se svými právníky.

Ještě V 17:00 místního času nebylo vězeňskou správou dovoleno, aby se právníci s Adnanem viděli.

Teprve v nočních hodinách oznámil výkonný ředitel Lékařů pro lidská práva, Ran Cohen [6], že se setkal s Khader Adnanem a ten mu sdělil, že souhlasí s ukončením hladovky.

Obavy o zdraví Khader Adnana jsou opodstatněné i v případě tohoto souhlasu ukončení hladovky. Dlouhotrvající hlad bude mít dlouhodobé, nevratné následky. Nyní je na řadě dlouhodobá, pravděpodobně celoživotní lékařská péče. Poškození zdraví Khader Adnana je značné. Není divu. Tak dlouho jako Khader Adnan, nikdo hladovku nedržel. Každopádně, tato neodkladná péče může být poskytnuta jen v případě, pokud bude Khader Adnan propuštěn. (Pozn. redakce: v letech 1980/81 drželi hladovku členové Prozatimní irské republikánské armády známé jako PIRA – vůdce protestů Bobby Sands zemřel, ale například Laurence McKeown byl rodinou donucen po 70 dnech hladovku ukončit a přežil bez ji bez trvalých následků.)

Bude tedy skutečně Khader Adnanovi poskytnuta náležitá péče, když je tento muž minimálně do 17. dubna 2012 stále administrativně zadržovaný?

Mluvčí izraelského premiéra, Ofir Gendelman [4], na svém twitterovém účtu řádí jako divoký pes utržený z řetězu. Jeho slova jsou plná nenávisti, rasismu, smyslu pro izraelský apartheid. Pan mluvčí uvádí, že Khader Adnan neměl být nikdy propuštěný. Je to další demagogická hra někoho, kdo by rád věznil už z principu, že se jedná o Palestince, aniž by existovaly jakékoli důkazy. Že by se členové izraelské moci přeměnili v hysterky ječící do světa svou bolest nad tím, že nemají důkazy, a tak nemohou svou zlobu aplikovat?

Khader Adnan nebyl nikdy za svůj život souzený, nebyl ani obviněný. Byl několikrát zadržený okupačními jednotkami Izraele, ale na okupovaném území se tento kolorit zadržení a následného propuštění děje stále, dennodenně. Což je také další aspekt izraelského nezákonného chování. Při takovýchto zadrženích je se zadrženými zacházeno nelidsky v rozporu s lidskými právy.

Nicméně rozhodnutí Nejvyššího soudu je stále v rozporu s mezinárodním právem. Amnesty International vyzývá izraelské orgány, aby dodaly důkazy a obvinily Khader Adnana, nebo okamžitě tohoto muže propustili. Philip Luther z Amnesty International sdělil tisku stejné obavy, které jsem zde uvedl já. Další pokračování administrativní vazby neumožňuje kvalitní dostačující zdravotní péči o Khader Adnana.

Khader Adnan je stále ohrožen na životě a potřebuje lékařskou péči. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je v tomto případě nedostačující a hrožuje Khader Adnana na životě.

Všechny své příspěvky publikuju také na svém blogu [7].