POSLEDNÍ ČLÁNKYHlásají transparentnost a přitom pro své nové členy přichystali takovou byrokracii, že přes ní není vidět ani do vlastních řad. Hlásají svobodu slova a bojují proti cenzuře, ale jen tak bez varování vám smažou diskusní příspěvky na fóru a když se zeptáte, kam ty příspěvky všechny zmizely, pošlou vás hezky po pirátsku do podpalubí.

 

 

Bavíme se o České pirátské straně a o jejím internetovém fóru, kde se řeší ona mediálně populární politika.

Piráti, respektive jejich administrativní odbor, narazili na problém, který zkrátka nedomysleli. Na problém, který jde proti všem jejich stanovám a novým členům bere iluze o straně a především o poctivosti jejich vedení.

Představte si, že jste novým členem České pirátské strany, strany ajťáků. A protože všichni správní ajťáci vedou diskuse na internetovém fóru, nezbývá vám nic jiného, než vstoupit na jejich moře. Poprvé seberete odvahu a napíšete příspěvek. Samozřejmě ještě nejste natolik politicky zběhlý, abyste hned na poprvé vyplodil proslov hodný T. G. Masaryka, takže je to spíš komentář napsaný od srdce. Čekáte, co na to řeknou ostatní, ale místo odpovědi zjistíte, že váš komentář prostě zmizel.

Každý normální Pirát začne uvažovat následovně: Někdo mě zcenzuroval. Někdo mě zcenzuroval na pirátském fóru… Tohle že se stalo u Pirátů, kteří bojují proti cenzuře? A tak se ptáte: Kde je můj příspěvek? A zkušení mazáci vám odpoví, že máte jít do podpalubí.

“Když mě Piráti jako nováčka poslali prvně do podpalubí, vůbec mě nenapadlo, že se jedná o nějakou skrytou část fóra, kterou si musím sám složitě v nastavení zapnout. Myslel jsem si, že mě posílají prostě do prdele,” tvrdí jeden z nováčků.

No dobře, do prdele to nebylo. Poslali vás prostě do neoficiální sekce fóra, kde se tlachá. Jenže nováčci na fóru tam nemají přístup.

A ještě vtipnější situace nastane ve chvíli, kdy nováčkovi nějaká dobrá duše dá odkaz na onen ztracený komentář. Po kliknutí na odkaz se nováček totiž dozví, že má přístup do podpalubí odepřen. Nováčku, vítej v realitě, tomu se říká přístup k informacím po pirátsku!

Administrativní odbor, který za celou aféru nese zodpovědnost, se ale domnívá, že se o žádnou cenzuru nejedná. Každý nováček si přece může podpalubí aktivovat v nastavení svého účtu. Že mu ale o existenci podpalubí předem nikdo neřekne, prý proto, aby nováček nenarazil na “pirátské sprosťárny” hned jako na první vlákno v politickém fóru, už nikoho z administrativní odboru nezajímá.

Administrativní odbor je v této záležitosti natolik arogantní, že ignoruje i výsledky pirátského hlasování, kde 18 Pirátů bylo pro automatické povolení vstupu nováčků do podpalubí a deset bylo proti.

A bonbónek na závěr – pirátská diskuse o celé této problematice byla administrativním odborem označena za zbytečný flame a přesunuta do podpalubí.

Volba lidskosti