POSLEDNÍ ČLÁNKY 
Ve středu 18. ledna 2012 proběhly na Internetu největší protesty v celé jeho historii. Stovky tisíc a možná až miliony lidí po celém světě protestovaly proti návrhům dvou amerických zákonů, které by v případě schválení mohly ohrozit svobodu Internetu – Stop On-line Piracy Act (SOPA) a Protect IP Act (PIPA).

 

 

Sdružení Fight For The Future (česky „Boj za budoucnost“), které bylo jedním z organizátorů středečních protestů, oznámilo, že Senát odložil jednání o navrhovaných zákonech na neurčito.

Protipirátské zákony se pokoušela do Kongresu protlačit nezisková obchodní organizace Motion Pictures Association of America (MPAA), která byla založena na ochranu filmových studií. Organizace je známá díky svým aktivitám proti nelegálnímu šíření audiovizuálních materiálů.

„Poslali jsme MPAA zpátky k rýsovacímu prknu,“ řekl spoluzakladatel Fight For The Future Holmes Wilson. „Jakýkoliv zákon, který by umožňoval copyrightové lobby zablokovat naše webové stránky, cenzurovat výsledky vyhledávání nebo odříznout nás od účtů u PayPal – aniž by dokonce proběhl soud – bude drtivě přehlasován.“

„Jednalo se o jeden z největších on-line protestů v historii,“ řekla Tiffiniy Chengová, spoluzakladatelka sdružení. „MPAA se snažila zákon v tichosti protlačit Kongresem. Když uživatelé Internetu začali zákonu věnovat pozornost, došlo na skutečnou demokracii. To je rozhodující okamžik v boji proti vlivu lobbistů na politiku.

Podle zakladatele Facebooku, Marka Zuckerberga, je Internet nejmocnější nástroj, který umožňuje vytvářet otevřenější a propojenější svět. „Nemůžeme dopustit, aby špatně promyšlené zákony zastavily rozvoj Internetu. Facebook je proti SOPA a PIPA a pokaždé se postaví proti zákonům, které by ho chtěly zranit.“

 

 

Protesty v číslech

Do protestů se zapojilo přes 115 tisíc webových stránek, včetně Evropského rozhledu, Pirátských novin či českých stránek organizace Greenpeace. Nesouhlas s navrhovanými zákony vyjádřilo více než 10 milionů uživatelů Internetu a další stovky miliony lidí na protesty narazily, ať už na WikiPedii, v televizních novinách či někde jinde.

Před protesty bylo proti zákonu PIPA pouhých pět senátorů, po protestech už jich bylo 36. Přetížené linky nezvládaly nápor volajících, webové stránky senátorů byly nepřístupné kvůli velkému množství návštěvníků. Senátorům bylo rozesláno přes 3 miliony e-mailů.

Statistiky na sociální síti Twitter ukazují, že hashtag #SOPA byl uživateli použit 2,2 milion krát, #PIPA byla zmíněna 411 tisíc krát a #SOPASTRIKE 52 tisíc krát.

 

 

Volba lidskosti