POSLEDNÍ ČLÁNKYChádir Adnán dnes vstoupil do 63. dne protestní hladovky proti svému administrativnímu zadržení Izraelem, které porušuje mezinárodní právo a Ženevské konvence.

Na sociální síti Twitter se napříč celým světem ozývá, jak je možné, že mainstream stále mlčí. A tak jsme se poohlédli po českých online denících, co o Chádir Adnánovi napsaly.

V České republice asi nejpodrobnější zmínku přinesl deník Shekel a Literární noviny, ale přidaly se i Novinky a Český rozhlas. Kromě nich přispěla článkem i řada propalestinských alternativních plátků a blogerů.

Předem ale musíme zmínit, že řada deníků neví, jak správně napsat Chádirovo jméno hezky česky. Proto se jednou píše o Khader Adnanovi (mezinárodní verze), podruhé o Chádir Achánovi (napůl dobře) a nakonec o Chádir Adnánovi (česká verze, která se uchytila).

 

I.

Český rozhlas napsal o Chádirovi Adnánovi článek v 56. den jeho hladovky. Hned v titulku upozorňuje, že jeho smrt může na Blízkém východě rozpoutat další vlnu násilí. Adnán je držen v administrativní vazbě, což znamená, že byl zadržen bez rozhodnutí soudu a nebylo proti němu vzneseno žádné obvinění. Podle Amnesty International by měl Izrael Adnána buď obvinit nebo propustit z administrativní vazby.

Palestinský hladovkář je v kritickém stavu. Jeho smrt by mohla spustit nové násilí

10. února  2012 v 08:48

Už 56. den drží hladovku představitel Islámského džihádu Chádir Achán, zatčený izraelskou armádou. Třiatřicetiletý Palestinec je skoro dva měsíce ve vazbě bez obvinění a bez soudu. Stravu odmítá i kvůli údajně ponižujícímu zacházení, kterému ho prý Izraelci vystavují. V Izraeli mezitím rostou obavy, že pokud Adnán vyčerpaný rekordní hladovkou zemře, vyvolá to nové kolo krvavého násilí. V tuto chvíli už není možný ani jeho převoz sanitkou.

 

II.

Literarní noviny se krátce o Adnánovi zmínily v článku o Íránském vojenském programu z pohledu ministra obrany USA Leona Panetty. Zmiňují se, že na západním břehu demonstrují tisíce lidí za propuštění palestince Chádira Adnána, který byl zatčen za údajné napojení na Islámský džihád. Následně hned zmiňují problematiku administrativní vazby, která zbavuje armádu či policii nutnost předložit zadrženému obvinění. Nezapomíénají dodat, že administrativní zadržení vzniklo ve Velké Británii a dodnes nebylo zrušeno, ač se jedná o zákon „hroší než nacistické zákony.“

 

Leon Panetta: Írán vojenský jaderný program nemá (a nafukuje i ten mírový)

Pátek, 17 Únor 2012 19:42 Tereza Spencerová
 
A když už jsem u Palestinců, tak ještě: tisíce lidí dnes demonstrovaly na západním břehu i v pásmu Gazy za propuštění Chádira Adnána, který byl zatčen kvůli svému údajnému napojení na Islámský džihád, nicméně skončil v administrativním vězení, kde už 62. den drží hladovku. Administrativní zatčení zbavuje armádu či policii nutnosti předložit dotyčnému obvinění nebo ho postavit před soud a dává jim právo uvěznit kohokoli na půl roku s tím, že tuto lhůtu lze opakovat. V současnosti je takto vězněno na 300 Palestinců.

 

III.

Novinky k tématu přistoupily radikálnějším úhlem pohledu. Hned od začátku se snaží zdůraznit, že Chádir Adnán je člen militantní skupiny Islámský džihád, který je zodpovědný za zabíjení Izraelců. Administrativní vazbu popisují jako prostředek, který slouží k zadržení podezřelých osob na základě tajně získaných informací, které nejsou poskytovány právníkům. Vazba se uvaluje na osoby, které představují zvlášť významné ohrožení pro Izrael.
 
Palestinský vězeň už dva měsíce drží protestní hladovku

Třiatřicetiletý Chádir Adnan, člen palestinské militantní skupiny Islámský džihád, už téměř dva měsíce během svého pobytu v izraelské věznici nepřijímá jídlo. Snaží se tak podle svých slov upozornit na izraelský vojenský soudní systém, který umožňuje věznit podezřelé osoby v prodloužené vazbě, aniž by padlo obvinění. Informovala o tom agentura AP.

 

IV.

Nejvyváženější česky psaný článek přinesl finanční košer portál Shekel.

 

AP: Palestinec v izraelské vazbě drží hladovku přes 50 dní

Člen palestinské radikální skupiny Islámský džihád drží v izraelské věznici už druhým měsícem hladovku. Chce jí připoutat pozornost k izraelskému vojenskému právnímu systému, který umožňuje držet osoby považované za nebezpečné v prodloužené vazbě bez obvinění. Chádir Adnan (33) nepřijímá pevnou stravu přes 50 dní a zhubl o 27 kilogramů na nynějších 60, píše agentura AP.

 

V.

Mimo výše zmíněných článků se do informování české veřejnosti zapojili také blogeři, jmenujme například našeho spolupracovníka Jirku Hrebenara. Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě si vypůjčila náš první článek o Chádir Adnánovi a obohatila jej o obsáhlou fotogalerii z demonstrací v Palestině.

 

Fotogalerie: Zásah izraelské armády proti demonstraci na podporu palestinského hladovkáře Khadera Adnana

15. února 2012

Palestinský vězeň, Khader Adnan, který před 60 dny zahájil hladovku na protest proti svému protiprávnímu zadržování v takzvané administrativní vazbě (to znamená, že dosud nebyl z ničeho obvniněn ani mu nebyl sdělen důvod jeho zadržování), je nadále v kritickém stavu. Na jeho podporu se konala celá řada demonstrací po celém světě i v samotné Palestině. Stejně tomu bylo i dnes, kdy Palestinci vyjářili solidaritu s Adnanem u izraelského vojenského vězení Ofer, umístěného na okupovaném území. Na místě zasahovala izraelská armáda, která proti demonstrantům použila slzný plyn.

Volba lidskosti