POSLEDNÍ ČLÁNKYRozhovor s Jakubem Michálkem, bývalým spolupředsedou Pirátské internacionály, se uskutečnil v pátek 13. dubna 2012 v pražské restauraci U peronu během neoficiálního zahájení mezinárodní konference Pirate Party International – General Assembly in Prague. Jakub Michálek je znám jako koordinátor PirateLeaks, webové stránky Pirátské strany pro bezpečné a anonymní předání utajovaných a cenzurovaných materiálů. Mezi největší kauzu patřilo zveřejnění hospodaření politických stran za rok 2010, včetně jmen všech sponzorů.

 

 

Proč pirátský Board svolal konferenci na nadcházející víkend?

Board pořádá konferenci, protože to nařizují stanovy Pirátské internacionály (Pirate Party International, PPI). Board je předsednictvo PPI, které každý rok pořádá Valné shromáždění. Letos byly celkem tři přihlášky – z Ruska, České republiky a nedodělaná přihláška z Tuniska. A ta česká byla z daleka nejpropracovanější. Ze všech konferencí do Prahy přijelo nejvíce lidí. Restaurace je úplně naplněná a atmosféra je skvělá. Pro nás je prioritní, aby se připravoval program pro evropské volby v roce 2014. Jsme tu ale i proto, aby se lidé navzájem potkali a vyměnili si zkušenosti.

 

Ze kterých zemí přijeli Piráti?

Myslím, že tady jsou Piráti z asi dvaceti zemí světa. Jmenujme Německo, Slovensko, Polsko, Rusko, Ukrajinu, Anglii, Belgii, Francii, Španělsko, Katalánsko a Tunisko. Letos je poměrně hojná účast. Určitě je tady obrovská možnost seznámit se s novými lidmi a získat reprezentativní vzorek pro případná rozhodnutí, která se tady budou přijímat pro celé pirátské hnutí.

 

Ve kterých státech už byli Piráti úspěšní?

První úspěch byl v roce 2009 ve Švédsku, to bylo po vypnutí The Pirate Bay. Tehdy švédská Pirátská strana získala dva europoslance. Na zítřejší konferenci je ohlášen Slim Amamou, bývalý ministr školství z Tuniska. Přijeli také naši europoslanci. Jsou tu berlínští poslanci, kteří byli zvoleni minulý rok na podzim a my jsme jim pomáhali s volbami. Jsou zde i naši zastupitelé, například Vít Praks z Průhonic. Takže je tady vlastně celá smetánka pirátského hnutí.

 

Jaký je program zítřejší konference?

Zítra jsou naplánovány formální záležitosti, to znamená změny stanov. A bude zase konference způsobem Open space, to znamená, že se udělají diskusní kroužky a v rámci těch diskusních kroužků se bude diskutovat o nějakém tématu, který lidi sami navrhnou. Pro nás je důležité téma evropských voleb a ideální by bylo, kdyby se nám podařilo shodnout na nějakém společném prohlášení.

 

Proč jsi vstoupil do Pirátské strany a jakou v ní hraješ roli?

V Pirátské straně jsem vedoucí administrativního odboru, dřív jsem byl vedoucí zahraničního odboru. Odbory jsou výkonné orgány strany, které mají pomáhat předsednictvu. Hodně se angažuji v právních záležitostech.

Mojí hlavní motivací, proč jsem vstoupil do Pirátské strany, bylo, že mi vadily velké společnosti, které neustále říkaly, že kopírování je krádež. To mi přišlo zavádějící a nebezpečné pro budoucnost, tak jsem to chtěl nějak ovlivnit. A když jsem viděl, jak schopní lidé byli v Pirátské straně, tak jsem se přidal. Nemá smysl nadávat někde v hospodě, či doma u počítače. Člověk by to měl sám ovlivnit.

Myslím, že za necelé tři roky se nám toho hodně povedlo. Podařilo se nám zastavit kopírovací zákon, který poškozoval knihovny. Dále jsme zastavili přílepky, které měly omezovat internet. Podařilo se nám dohnat vládu k zodpovědnosti za to, že podepsala dohodu ACTA – a zavázala se, že předloží ACTA Ústavnímu soudu.

Nejdůležitější je, že se nám podařilo vybudovat funkční politickou stranu, která nestojí na korupci. Naopak má plnou transparenci, od transparentního účtu až po transparentní účetnictví. Máme úžasné internetové fórum, kde jsou desítky tisíc příspěvků, kde probíhá diskuse a kde je předsednictvo pod neustálou kontrolou. Používáme přímou demokracii v praxi, ne jako politickou proklamaci a tím ostudným způsobem, jako to dělají Věci veřejné.

A teď se chystáme spustit web, který podle mě vyvolá velkou kontroverzi. Web bude vlastně výkladní skříní našich principů, takže každý, kdo tam přijde, bude vědět, jaké jsou principy, za kterými stojíme – kopírování je prospěšné, politické strany mají jednat otevřeně a politika má být na principu Wiki.

 

Když jsi se zmiňoval o Věcích veřejných, dneska byl na Praze 5 vynesen rozsudek nad Škárkou a Vítem Bártou. Co si o tom myslíš?

Myslím si, že je to pro společnost velký posun, je to vlastně první úspěšná kauza. Trochu mě mrzí, že zůstalo jen u této malé korupce za nějakých půl milionu korun. Přitom jsou tady korupční kauzy, ať už na pražském magistrátu, ať už na ministerstvech, které stojí Českou republiku a občany daleko víc peněz. To jsou kauzy v řádech milionů.

 

Jak byste jako strana předešli korupci? Děláte něco proto, aby nebyla korupce i v jiných politických stranách? Chystáte se vynést nějaké další informace na PirateLeaks? Nepřijde vám divné, že dary pro ODS jsou řádově v milionech?

 

V Pirátské straně korupci nemáme.

Informace vynášíme pravidelně, i tento rok bychom chtěli zveřejnit údaje o sponzorech ODS a ostatních politických stran. Ty zprávy jsou z velké části ne úplně věrohodné a samotné financování politických stran funguje trošku jinak, než jak je ve výročních zprávách popsáno.

Na druhou stranu si myslím, že nejdůležitější je, aby se nám podařilo takovéto strany porazit ve volbách a proto musíme občanům vysvětlit, proč principy jako otevřenost jsou tak důležité.

Aby se z České republiky stala moderní fungující země, musíme mít i moderní a transparentně fungující politiku.

 

Jak nahlíží Pirátská strana na školní reformu a jak bys řešil schodek státního rozpočtu, kdybys měl tu možnost?

Školství je velké téma. Samozřejmě je to podobné jako u ACTA. Původní drakonická opatření se podstatně změnila. Jako akademický senátor matematicko-fyzikální fakulty UK mohu tuto věc docela dobře posoudit a podle mě se nejedná o žádnou reformu, jsou to zase jen kosmetické změny. Co se týče řešení schodku státního rozpočtu, reforma školného na něj nebude mít absolutně žádný dopad.

Myslím si, že jsou potřeba opatření jak na příjmové, tak na výdajové stránce. Co se týče příjmové stránky, domnívám se, že je správné, když stát dává hodně peněz do školství, protože je to jedna z nejdůležitějších investic. Nebyl bych proti tomu, kdyby se investice do školství ještě zvedly.

Na druhou stranu je nutné, aby školství prošlo zásadní reformou, a to hlavně v tom ohledu, že vzdělávací systém musí něco vracet zpátky veřejnosti. To znamená, aby výsledky, které byly vytvořeny za veřejné peníze, byly také veřejně dostupné, aby je mohly používat firmy a aby byly aplikovány v praktickém životě. Školství by mělo fungovat kreativně – učitelé by měli doplňovat studijní materiály a dávat je studentům ke kopírování.

Co se týče výdajové stránky, tak bychom do školství chtěli zavést princip transparentní organizace – to znamená, aby škola hospodařila s transparentním účtem a zveřejňovala veřejné zakázky. Zkrátka aby to nebylo jako dneska, že se dohodnou ve vedení školy a vypíší nějakou pofidérní zakázku za pět milionů sedm set tisíc, která je těsně pod limitem, a ta se nějakým způsobem rozděluje.

Samosprávu považujeme za základ fungování vysokých škol. Rádi bychom jí přenesli do středních a základních škol, v tom smyslu, že by byl určitý zastupitelský orgán studentů, který by byl informován o krocích, které vedení školy chystá. Samospráva je prostě pro nás alfa-omegou škol a jestliže školy budou fungovat transparentně a zároveň budou přispívat veřejnosti, tak si myslím, že školství může mít daleko důležitější úlohu, než má dneska.

Volba lidskosti