POSLEDNÍ ČLÁNKY„Chceme mír a nechceme válku! – Obama je agresor! – USA je agresor! – Cameron je agresor! – Izrael je agresor! – Netanjahu je agresor! – Chceme život pro naše děti! Zrušte embargo pro naše děti. – Ruce pryč od Sýrie! – Ať žije Sýrie! – Ať žije mír ve světě!“ skandovala asi stovka lidí na demonstraci proti chystanému vojenskému zásahu v Sýrii, která se konala v pondělí před americkou ambasádou v Praze.

 

 

Podle protestujících je použití chemických zbraní na civilním obyvatelstvu, kterého se měla dopustit Asadova vláda, jen falešnou záminkou k boji, stejně jako jí byly kdysi události v Tonkinském zálivu a incident v kosovském Račaku.

Ten, kdo v minulosti používal zbraně hromadného ničení, byly vždy Spojené státy americké. Ve válce ve Vietnamu Spojené státy použily nasadily chemické zbraně, během druhé světové války svrhly atomové bomby na Hiroshimu a Nagasaki, takto bychom mohli jmenovat i další incidenty z bojů v Jugoslávii či v Afghánistánu.

 
Vladimír Dvořák, dokumentarista, se nejvíce opřel do Madeleine Albrightové a Hillary Clintonové, které označil za krvavé báby. Servítky si ale nebral ani se zpravodajstvím České televize, Lidových novin a jiných hlavních kanálů, které nám neustále lžou. Izrael prostě nechce vrátit Golanské výšiny, protože oblast je důležitou zásobárnou vody pro židovský národ.

K poslechu: Vladimír Dvořák

 

 

„Kam vstoupila noha amerického vojáka, tam vždycky tekla krev, tam vždycky byli zabíjeni civilisté,“ pokračovala Marta Semelová, ještě donedávna poslankyně Parlamentu ČR za KSČM. „Spojené státy jsou masoví vrazi, za kterými jsou tisíce a tisíce nevinných obětí. Komunisté budou pokračovat v boji za mír.“

K poslechu: Marta Semelová

 
Daniel Solis se naopak pozastavil nad tím, jak civilizovaná země, kterou USA beze sporu jsou, může vyslovit hrozbu jiné zemi. Pravidla chování pro státy jsou dány mezinárodním právem, které je vepsáno do Charty OSN. A Charta hovoří o tom, že členové nemají vyhrožovat, ani použít síly vůči jiným státům. „Proč tedy Barack Obama vyhrožuje použitím síly vůči Sýrii?“

K poslechu: Daniel Solis

 

 

Ahmed Khaddour, předseda Národního svazu syrských studentů v České republice, kladl důraz na postavení Sýrie v historickém měřítku. Sýrie není žádný nový stát, ale existuje už tisíce let. Část území spadá do oblasti Mezopotámie, kde jsou počátky všeho vědění světa, vznikla tam abeceda a první číslovky, bylo to centrum politického dění, bohaté kultury a obchodu. A teď tam mají přijít zahraniční bojovníci a učit místní o tom, co je to demokracie?

K poslechu: Ahmed Khaddour

Demonstraci, kterou pořádalo České mírové hnutí, přišly podpořit Komunistický svaz mládeže, Klub českého pohraničí a Nová antikapitalistická levice.

 
Další zvukové záznamy, letáky a fotografie:

Skandování na začátku demonstrace

Lenka Procházková

 

Volba lidskosti