POSLEDNÍ ČLÁNKYRychlík z Českých Budějovic do Prahy dnes kolem 11:00 hodin srazil v Benešově u Prahy mladého muže (*1993), který na místě podlehl těžkým zraněním.

 

 

V souvislosti s tímto neštěstím bychom jako účastníci nehody chtěli upozornit na jednu důležitou skutečnost, která se ze všech zpráv v masmédiích vytratila:

Protihlukové stěny ztěžují činnost záchranářům a ohrožují životy cestujících.

Kvůli dlouhému úseku protihlukových stěn podél železničního koridoru byla práce policistů, záchranářů a hasičů značně zkomplikovaná, protože museli vozidla zaparkovat stovky metrů od místa neštěstí a pokračovat po kolejích pěšky (AKTUALIZACE, 9.8.2012: Chlapec byl na místě mrtev, o záchranu lidského života se v tomto případě nejednalo). Vlakovou soupravu pak hasiči umyli až u železničního přejezdu v Čerčanech, protože se k rychlíku kvůli nepřístupnému terénu nemohli dostat.

Protihlukové stěny kolem tratí tak představují velké nebezpečí, na které je nutné upozornit. Pokud by v takovém úseku došlo k vážné nehodě vlaku, záchranáři nemají možnost dostat se ke zraněným včas a s potřebným vybavením.

O tom svědčí i odborná cvičení profesionálních jednotek hasičských sborů, kde se hasiči pokoušeli proniknout přes protihlukovou stěnu.

„Betonová stěna lemující koleje se pro hasiče stala nepřekonatelnou překážkou. Ukázalo se tak, že pokud by se jednalo o skutečnou nehodu na železnici, pak by záchranná akce mohla skončit kvůli neprostupnosti protihlukové stěny fiaskem,“ píše v článku Protihlukové stěny mohou být pro cestující nebezpečné! Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

„Reálná možnost, jak se k postiženým dostat se omezuje na rozebrání stěny jeřábem. Což si vyžaduje velké časové nároky několika hodin a včasné poskytnutí pomoci nemusí být reálné,“ popisuje závěry cvičení.

Jedna z cestujících na místě nehody uvedla, že bydlí u železniční tratě za protihlukovou stěnou. Podle jejího tvrzení projíždějící vlaky nikdy nezpůsobovaly takový hluk, aby bylo nutné protihlukové stěny u jejího domu stavět. Kromě toho, že protihlukové stěny ji omezují ve výhledu z domu, tak je teď prý v domě paradoxně více hluku než když ty stěny u domu nestály.

 
youtube18

Volba lidskosti