POSLEDNÍ ČLÁNKYSčítání lidu provázejí komplikace, které ne vždy pocházejí ze strany občanů. Včerejšího dne například do obce Munice na Českobudějovicku nepřišel sčítací komisař, ačkoliv měl ohlášenou návštěvu.

Obyvatelé se netají rozhořčením. Někteří si kvůli očekávané návštěvě museli vzít neplacené volno a přišli tak zbytečně o výdělek.

Na call centrum se v úterý večer nemohl nikdo dovolat, nikdo neodpovídal ani na e-mailové dotazy zaslané redakcí Evropského rozhledu na info@scitani.cz (dnes vyšla zpráva na iDNES, že e-mail je určen na neurgentní dotazy). Během telefonátu na sběrné místo nebyl nikdo schopen obyvatelům obce vysvětlit, proč komisař nepřišel. Nedokázali ani odpovědět na otázku, kdy proběhne druhá návštěva. Postižení lidé se pouze dozvěděli, že komisař v obci formuláře roznášel. Mezi lidmi se tak prohloubila nedůvěra k celé sčítací akci a  vzrostla obava z postihu desetitisícovou pokutou.

Ve středu ráno na call centru potvrdili, že ne všude komisaři přišli v termínu, který předem ohlásili. Obavu z pokuty lidé mít nemusí ani v případě, pokud by komisař nedorazil v druhém termínu. Formuláře si mohou lidé vyzvednout na sběrném místě. Při podezření z pochybení sčítacího komisaře na něj můžete rovněž podat stížnost.

Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

Volba lidskosti