FACEBOOKOVÝ DETEKTIV


Facebookový detektiv dokáže najít různé informace o facebookových profilech. Jediné, co potřebujete, je znát ID profilu, o který se zajímáte.

1. Přihlašte se na Facebook

2. Jděte na zájmový profil

3. Zkopírujte url adresu profilu

4. Nechte si ji převést na ID, například tady.Pozn. Časem vytvoříme vlastní skript.

5. ID profilu vložte níže do polí a hledejte.


PříspěvkyPříspěvky, které profil napsal

Příspěvky, ve kterých je profil označen

Příspěvky, pod kterými profil komentoval

Příspěvky, které se profilu líbily


Fotografie


Fotografie s označeným profilem

Fotografie nahrané uživatelem

Fotografie, na kterých je profil označen

Fotografie, které profil okomentoval

Videa, na kterých je profil označen

Fotografie, které se profilu líbily


OstatníSkupiny, ve kterých je profil členem.

Soukromé skupiny, ve kterých je profil členem.

Přátelé profilu.

Stránky, které se profilu líbí.


POSLEDNÍ ČLÁNKYV červenci 2010 jsme navštívili Mgr. Mortezu Khabiriho z Akademického a univerzitního centra v Nových Hradech. V době mezinárodních nepokojů kvůli íránskému jadernému programu jsme chtěli především zjistit, jak vypadá politická situace přímo v Íránu, ale zjišťovali jsme též rozdíly ve školství, vědě a kultuře – tak jak to vnímá íránský student zdejší biofyziky.

V čem se odlišuje íránský výzkum od toho českého?

Mezi íránským výzkumem a tím českým je mnoho odlišností. V České republice je dobrá spolupráce s jinými státy, ale pro Írán je mezinárodní spolupráce problematická právě kvůli současné politické situaci. Lidi se mě ptají, jestli nám naše vláda spolupráci s jinými státy zakazuje, ale tak to není. Cizí země se nás bojí, nechtějí mít s námi nic společného, dokonce ani se studenty. Když jsem se rozhodl jít studovat do zahraničí, měl jsem potíže získat vízum. Komplikace ale nevycházely z mé strany, ale ze strany těch států, kde jsem chtěl získat vízum.

Poskytuje Írán finanční podporu pro doktorské studenty? Lze získaz stipendia pro talentované mladé vědce?

Ne. Pokud chcete mít stipendium, musíte o něj požádat u konkrétní firmy nebo společnosti a pak jdete studovat na konkrétní univerzitu. Firma zaplatí za vaše vzdělání a vy pak po ukončení školy pro ně budete pracovat. Zároveň už nemůžete jít pracovat do jiné firmy. Každopádně na vzdělání si můžete vydělat sami, můžete chodit během studia do práce a pak se nikomu nemusíte ničím zavazovat. Talentovaní studenti a vědci dostávají v Íránu granty.

Které z íránských zkušeností jsi nejlépe zúročil v České republice?

Cizí jazyk. Mluvím dobře anglicky. V mojí zemi je všechno odlišné, jen málo z toho, co jsem poznal v Íránu, jsem mohl zúročit. Tady je jiný svět. Ať mluvíme o kultuře, počasí – Česká republika je naprosto jiná. Bylo pro mě trochu těžké zvyknout si na Českou republiku. I Evropa se velmi liší od Íránu. V ČR jsou malé rozdíly mezi bohatou a chudou vrstvou společnosti, všichni jako by byli na stejné finanční úrovni. Jste schopní si za šest měsíců vydělat na cestu do zahraničí, ale v Íránu něco takového možné není. Mezi bohatými a chudými je velká finanční propast. Jsme buď velmi chudí nebo velmi bohatí.

A co si vlastně myslí lidé v České republice o našem Íránu?

Mnozí si myslí, že v Íránu se mluví arabsky, ale zrovna my víme, že mluvíte persky (a dokonce známe jazyk farsí) . Každý zná Aliho Amiriho, zpívajícího doktora z Íránu. Díky televizním novinám máme povědomí i o špatné politické situaci ohledně prezidentských voleb. Ale na druhou stranu jsou zde skupiny lidí, kteří českým médiím nevěří, protože nám občas neříkají pravdu.

Se zahraničními médii je problém, ostatní země o Íránu obvykle nemluví pravdu. Někdy jsem se tu něco dozvěděl, o čem jsem vůbec nevěděl, tak jsem byl překvapen, a ukázalo se, že to není pravda. V českých médiích se dozvídám úplně rozdílné informace než v Íránu.

Někteří lidé tady u nás si myslí, že každý, kdo pochází z Íránu a Íráku, je terorista. V České republice například není íránským studentům povoleno studovat jadernou fyziku.  Tohle nařízení nedává moc smysl, protože když bychom chtěli vyrobit bombu, tak si o tom půjčíme knihu třeba v knihovně, a je jedno, co studujume za obor. Všichni íránští studenti jsou považováni za špiony a sledováni tajnou policií. Nevíme, jestli tomu máme vůbec věřit, jestli je to pravda.

Ano, skutečně se to děje. Znal jsem jednoho studenta fyziky, musel z těchto důvodů ukončit studia. Ale to se děje po celé Evropě, nejenom tady.

Děkujeme Mgr. Mortezu Khabirimu za poskytnutý rozhovor a Ing. Ivanu Součkovi za dopravu do Nových Hradů.

Celý rozhovor zaměřený na studentský život v ČR je v neupravené podobě dostupný na Pirátských novinách.

Volba lidskosti