POSLEDNÍ ČLÁNKYPo vzoru Jiřího Formana z Novinek.cz jsme připravili krátký přehled o „slušných občanech Českých Budějovic“, kteří se zapojili do protiromských nepokojů na Máji. Ve skutečnosti jde o známé postavy z krajně pravicové scény, které se zapojují do protiromských nepokojů po celé republice a které skrze cílené manipulace ovlivňují veřejné mínění ve svůj prospěch.

 

 

Nepochybně nejzajímavější postavičkou je muž, kterého RadicalBoys označili za policejního provokatéra z Duchcova (22. 6. 2013). Odklonil totiž dav demonstrantů do ulice mimo vyznačenou trasu pochodu, načež došlo k tvrdému zásahu ze strany policie. Pokud by byl opravdu policejním provokatérem, jak je potom možné, že týden na to byl jedním z pořadatelů demonstrace na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích (29. 6. 2013)? A jak si vysvětlit, že se spolu s lidmi jako je Josef Pánik či Jirka Froněk (NO Karlovy Vary) zúčastnil pietního pochodu za zabitého neonacistu Miloše Reha v Litvínově? V Duchcově tvrdil, že je občan Duchcova a má právo chodit ulicemi svého města, v Českých Budějovicích tvrdil, že je občanem Českých Budějovic a má právo chodit ulicemi svého města, viz video slovenského umělce Tomáše Rafy. Ve skutečnosti je spoluzakladatelem Demokratické strany pracujích, strany, která vzniká odštěpením se od Dělnické strany sociální spravedlnosti.

 

 

Mladík na obrázku je jednou z dalších zajímavých postaviček, která se vydává za občana toho města, kde se právě konají protiromské nepokoje. Je často viděn v přítomnosti extrémně nebezpečného neonacisty Lukáše Stoupy (NO Karlovy Vary). Na fotografiích zachycen v první linii osob, které se snažily prorazit policejní bariéry a proniknout na romský festival Čikhatar Het v Duchcově. O týden později vysedával na cestě v Českých Budějovicích spolu s dalšími radikály – podařilo se mu jako jednomu z mála téměř proniknout do Volfovy ulice. Fotografie vlevo dole pochází z pietní akce za zabitého neonacistu Miloše Reha v Litvínově, které se zúčastnil pro zajímavost například i Dragan „Bajba“ Petrovič, Jiří Froněk, Josef Pánik či Lukáš Stoupa. Bývalý člen Dělnické mládeže Sever stojí hned vedle jednoho z předních neonacistů v Německu, Normanem Kempkenem (drží fotoaparát).

 

 

V Českých Budějovicích „špinavou práci“ neodváděly známe neonacistické firmy, ale zaskočili je fotbaloví chuligáni, zvaní hooligans. Byli to právě oni, kdo po policistech házel kameny, skleněné lahve a jiné předměty. Na obrázku vidíte mladíka, který se v ulici Antonína Barcala (6. 7. 2013) dostal do sporu s členem antikonfliktního týmu, v té době měl na hlavě kuklu a byl oblečen do mikiny s nápisem World of Ultras. O několik desítek minut později doprovázel vozíčkáře, na hlavě už kuklu neměl. Oba dva se snažili namluvit policistům, že bydlí v oblasti obydlené Romy. Někdy krátce poté muž na vozíku kopl jednoho z policistů do hlavy. O týden později (13. 7. 2013) si stoupenec fotbalových chuligánů hrál na slušného občana Českých Budějovic, kterého policie bezdůvodně zatkla na sídlišti Máj.

 

 

Ani muž na vozíčku není neznámou figurkou na neonacistické scéně. Při prvních nepokojích v Českých Budějovicích (29. 6. 2013) jel v čele nepovoleného pochodu. O týden později postával s vozíkem v ulici Antonína Barcala s lidmi, kteří nejvíce podněcovali k proražení policejních zátaras. O několik desítek minut na to předstíral, že bydlí v oblasti obývané především Romy, ale nebyl schopen to doložit údaji na občanském průkaze. Ačkoliv měl být chromý, podařilo se mu nohou kopnout do hlavy jednoho z těžkooděnců, který mu chtěl pomoci zvednout předmět, který mu upadl. Údajně byl viděn i během nepokojů v Duchcově. Jedná se skutečně o vozíčkáře, o nohu přišel, když se v opilosti pokusil naskočit do rozjetého vlaku. V roce 2008 byl zmlácen antifašisty, kteří napadli kemp NA. Jeho kamarádi neonacisté před antifašisty utekli a jeho tam i s vozíkem hrdinsky zanechali napospas osudu.

 

 

Během nepovolené demonstrace proti policejní brutalitě mnozí předstírali, že jsou slušní občané, kteří se do násilí v minulých týdnech nijak nezapojili. Opak je pravdou. Mladík na fotografii vlevo byl zachycen na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích během prvního týdne nepokojů. O dva týdny později byl zadržen, protože neuposlechl výzvy k rozpuštění nepovolené demonstrace.

 

 

Pro názornost další slušní občané města Českých Budějovic, kteří se objevili na protipolicejní demonstraci. Muž v tričku neonacistické kapely Landser: Deutsche Wut, která byla v Německu oficiálně zakázána. Landser je starší výraz pro vojáky nižší hodnosti. Dříve se kapela jmenovala Endlōsung, tj. Konečné řešení.

Michal Choura, svolavatel první demonstrace. Otevřeně pro TV Prima uvedl, že po skončení projevů se dav vydá na nepovolený pochod na sídliště Máj, tomuto rozhovoru přihlížel i novinář Václav Janouš z MF Dnes. Michal Choura se následně od násilností distancoval, tvrdil, že s nimi nemá nic společného. O týden později byl vyfotografován, jak se šátkem přes obličej kráčí v druhém nepovoleném pochodu na Máj, který ale v Krajinské ulici zadrželi těžkooděnci.

Nešlo přehlídnout počet chromých účastníků přítomných na všech třech protiromských demonstracích. Jak se ale ukázalo během nepokojů, hole plnily funkci skryté zbraně, s podobnou funkcí jako má basebalová pálka – bez holí dokázali běhat stejně rychle jako jejich zdraví kamarádi. Muž na obrázku byl jedním z takových případů.

To je jen zanedbatelný výčet všech ultrapravicových extrémistů, kteří se v Českých Budějovicích zúčastnili pouličních bojů. Ke všem výše uvedeným i neuvedeným přijmeme jakékoliv informace!

Volba lidskosti