Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Soumrak kmotrů: Slova lidu už dávno nikdo neposlouchá

Včera se na Václavském náměstí konala jedna ze stovky dalších protivládních demonstrací, která dostala název Soumrak kmotrů. Pořádala ji Holešovská výzva, dříve úspěšná, dnes podle kritiků spíše upadající.

Chtěli dosáhnout demise vlády, sejmout všechny ty zkorumpované politiky, státní zástupce, soudce, vedení policie, manažery státních podniků a nastolit vládu přímé demokracie, odvolatelnost politiků v referendu – marně, senátor Tomio Okamura mezi politiky nemá žádnou podporu a slova lidu už dávno nikdo neposlouchá.

.

Slávek Popelka na velkoplošné obrazovce – Holešovská výzva, 7. 4. 2013

.

LIDEM jděte pryč, a ty Zemane taky!

„Jsme svébytný národ a proto žádáme, aby koaliční vláda Petra Nečase složená ze tří politických stran, ODS, TOP09 a LIDEM, kterážto nebyla v minulých parlamentních volbách zvolena jediným občanem České republiky do Parlamentu, odstoupila z toho důvodu, že je nelegitimní. Tato vláda nemá morální právo rozhodovat o této zemi. Měla by požádat o nový mandát, o nové předčasné volby,“ zaznělo hned na začátku demonstrace z pódia u sochy sv. Václava.

„Ani po prezidentských volbách vláda neuznala, že by měla podat demisi, když její kandidát kníže Schwarzenberg prohrál. Občanské iniciativy pozvaly na toto setkání i prezidenta Zemana, který tvrdil, že zastupuje dolních deset milionů lidí. Pane prezidente Miloši Zemane, kde jste?! Můžete přijít sem k mikrofonu? Žádám vás tímto, abyste jste tady převzal od svatého Václava dekret na vedení státu. Jste toho hoden?! Naposledy se táži, je mezi vámi Miloš Zeman, prezident republiky? Takže bohužel vidíte, že zase zůstalo u slibů. Pamatujete na billboardy, kde Zeman měl napsáno „Stop této vládě“?! Takže je to na vás, občané, jestli tato vláda bude vládnout dál.“

Nesouhlas s oběma kandidáty na prezidenta v 2. kole volby není nic neobvyklého, Holešovská výzva má totiž podporu u senátora Tomia Okamury, neúspěšného kandidáta na prezidentský post. Okamura získal více jak 50 tisíc podpisů do prezidentských voleb, po jejich překontrolování jich bylo platných ale méně než je stanovená hranice a vnitro ho do voleb nepřipustilo.

.

 Hledám spravedlnost – Holešovská výzva, 7. 4. 2013 

.

Čtyřicet tisíc demonstrantů nepřijelo

Původně se očekávala masivnější podpora ze strany občanů, ale nakonec jich dorazilo jen několik stovek. Aktéři Holešovské výzvy to zdůvodnili tím, že nastaly zmatky kolem ranního expresu, který měl svážet demonstranty až z daleké Ostravy.

Vlak měl původně vyjet v osm hodin ráno, ale během víkendu byl přesunut na šestou hodinu ranní, což mělo za následek, že se velká část demonstrujících o změně vůbec nedozvěděla. Kdo a proč vlak na poslední chvíli přesunul, organizátoři akce neuvedli, ale podle jejich vyjádření za tím stál „neznámý záškodník“.

Cestující z Ostravy si také stěžovali, že na vlakovém nádraží nebyl vlak nijak označen, a tak nevěděli, kde do něj mají nastoupit. Vlakem proto do Prahy přijelo jen 20 osob.

.

Tomio Okamura nemá podporu většiny poslanců

„Chcete demisi?“ křičel pan Bezák a lid skandoval: „Demisi, demisi!“

„A kdo se ujme nové vlády, kdo se hlásí? Jenom pan Okamura? Přivítejme pana Okamuru!“

Způsob přivítání Tomia Okamury na pódiu hodně lidí znechutil, protože jim připomněl jednu z dalších nechutných předvolebních kampaní, které jsme byli svědky v lednu tohoto roku.

Senátor Tomio Okamura se přesto ujal slova a v osmimunutovém projevu shrnul, o co Holešovské výzvě jde a jak s jejími návrhy uspěl mezi kolegy politiky:

Tomio Okamura – Holešovská výzva, 7. 4. 2013

„Milí občané,

všichni cítíme, že v této zemi není něco v pořádku. Dvacet let se stále něco reformuje a po dvaceti letech jsme stále na začátku. Ba naopak, stát je tak rozkradený, že je chudší než kostelní myš. Před dvaceti lety jsme měli nejen na důchody, ale stát vlastnil majetky za desetitisíce miliard korun, neměli jsme jednu korunu dluhu, naopak ostatní země dlužily nám. Máme tisíc důvodů nevěřit politikům, máme pocit a oprávněný, že nejsme ve své zemi pány, že za nás vládnou jiní, že nás okrádají a že my se nemůžeme dovolat spravedlnosti.

Problémem dneška je to, že nikdo není za to, co dělá, odpovědný. Když politik promrhá miliony či miliardy, s nikým to nehne. Úřední orgány až příliš často šlapou po právech obyčejných lidí, kteří ve většině případů nemají šanci se byrokratické zvůli bránit. Novináři denně překrucují fakta, nejen z hlouposti, ale také na politickou objednávku, aniž by byla možnost je jakkoliv za to stíhat, jakkoliv jim v tom zabránit. Policie a justice ve velmi mnoho případech nekoná navzdory zcela viditelným důkazům o trestné činnosti a naopak na demokratické poměry často stíhají a odsuzují nevinné lidi.

Zájem a práva občana už u nás desetiletí nic neznamenají. Kdo nemá privilegované postavení, nebo výjimečné schopnosti, nemá šanci v současném systému prorazit a obhájit svá zákonná a ústavní práva. Základní příčinou naší bezmoci a zklamání je absolutní neodpovědnost těch, kteří o nás a za nás rozhodují. Proto podle mého názoru je jedinou cestou od základů změnit principy fungování našeho státu. To znamená dát moc do rukou občanů. Jediná cesta je nastolení přímé demokracie.

Žádejme oddělení moci zákonodárné od moci exekutivní. Žádejme odvolatelnost politiků referendem, žádejme přímou volbu poslanců, starostů, hejtmanů, prostě všech, kdo o nás rozhodují. Žádejme odpovědnost pro politiky, soudce a exekutivu. Za čtyři měsíce v Senátu jsem s těmito návrhy obešel již téměř všechny vlivné a vedoucí politiky stávajících parlamentních stran a musím konstatovat, že nemám většinovou podporu. Nechtějí to.“

.

Blanický rytíř u sochy sv. Václava – Holešovská výzva, 7. 4. 2013

Vandas měl prý mít projev na pódiu

.

Podle vyjádření Tomáše Vandase, předsedy DSSS, měl na demonstraci řečnit také on sám, na poslední chvíli byl ale odvolán.

„Jsou tomu asi tři týdny, co mi volal pan Slávek Popelka, organizátor této akce, a žádal mě o osobní setkání. Vyhověl jsem mu a on přišel spolu s dalšími kolegy ze spolku, který si říká Holešovská výzva (pomíjím skutečnost, že tento název má zaregistrováno nám blízké občanské sdružení). Na této schůzce přednesl svoje pozvání mojí osobě a členům a sympatizantům dělnické strany s tím, že chtějí oslovit všechny protivládní strany a občanská sdružení. Zároveň mi sdělil, že s projevem rovněž vystoupí senátor Okamura a poslanec Vít Bárta. K tomu jsem poznamenal, že pana Bártu zrovna za opozičního politika nepovažuji, nicméně jsem nechal na uvážení organizátorů, koho chtějí pozvat. Celou schůzku jsme ukončili dohodou, že naše strana svoji podporu a mé vystoupení zveřejní asi týden před konáním na svých webových stránkách a zajistí propagaci mezi našimi členy.

Tento týden v úterý jsme dle smluvené dohody vše dodrželi. Uběhlo sotva pár hodin od zveřejnění akce na našich stránkách a ještě večer týž den mi volal pan Popelka a vylekaným hlasem mi oznámil, že mu kvůli mému avizovanému vystoupení volají novináři, policisté a různí občanští aktivisté, a činí na něj nátlak, aby mé pozvání zrušil. On jim bohužel vyhověl a řekl mi, že projev mít nemůžu, ač jsem ho předtím upozorňoval, že něco takového musí očekávat.“

Vyjádření DSSS nelze brát ale příliš vážně, protože mnohokrát se již pokusili na akci přiživit, včetně toho, že po úspěchu Holešovské výzvy z minulého roku si nechali zaregistrovat stejnojmenné občanské sdružení. Za to chtěli aktéři Holešovské výzvy DSSS zažalovat. „Mluvčí Holešovské výzvy Jaroslav Petr v České televizi řekl, že výzva nemá se stranou DSSS nic společného a ta jen parazituje na značce,“ uvedly Novinky.cz 15. dubna 2012.

AKTUALIZACE: Podle vyjádření příznivců a členů Holešovské výzvy ze dne 10. 4. 2013 Slávek Popelka skutečně s DSSS jednal o možném vstoupení pana Vandase během demonstrace. Bylo mu to však rozmluveno vlastními kolegy.

Na demonstraci se členové DSSS přišli osobně podívat, ale s organizátory akce nebyli v kontaktu.

Na druhou stranu Pavel Mladý (NAL) před rokem pro Evropský rozhled uvedl, že:

„na úvodní konferenci svolané Holešovskou výzvou vystoupili jako řečníci také nestoři českého fašismu Jan Skácel a Ladislav Malý. Zatímco Jan Skácel je bývalý předseda Vlastenecké fronty a později člen Národní strany nyní předsedající Českému hnutí za národní jednotu, Ladislav Malý si z fašistické skupiny Národní sjednocení odskočil do Dělnické strany, aby se opět vrátil k NSJ, kde je jakýmsi šéfideologem. Nejde tedy o žádné zbloudilé mladíky, ale veterány české fašistické scény.“

.

Rytíři na velkoplošné obrazovce – Holešovská výzva, 7. 4. 2013

Demonstrace proti demonstraci

Málokdo tuší, že ve stejnou chvíli se konaly na stejném místě vlastně dvě demonstrace. První patřila Holešovské výzvě, a ta druhá tradičně Ponertovcům, kteří mají ve zvyku současné demonstrace narušovat se svým ozvučeným autem.

Zdeněk Ponert pro Evropský rozhled uvedl, že příliš časté demonstrace vedené na způsob Holešovské výzvy vládu podporují a odrazují ty, kteří by chtěli něco změnit.

Kromě něj na demonstraci dorazila i řada odpůrců, pro které je Holešovská výzva příliš nacionální. Nacionální prvky mají podobu častého přehrávání státní hymny (zazněla i slovenská), chorálů, přítomnosti blanických rytířů atd.

.

JUDr. Josef Hōrl z Evropského odboje, dříve čtvrtého – Holešovská výzva, 7. 4. 2013

Svaz mladých komunistů Československa – Holešovská výzva, 7. 4. 2013