POSLEDNÍ ČLÁNKYProvinil se tím, že zaútočil na prezidenta Václava Klause airsoftovou pistolí a prezidentova elitní ochranka nestačila ani mrknout okem. Za to si Pavel Vondrouš, známý také jako „střelec z Chrastavy“, vysloužil nepřiměřeně vysokou pozornost tajných služeb a policie ČR.

 

Rakouská policie žádá Pavla Vondrouše o podání vysvětlení, proč přijel do Vídně a jestli své protesty nehodlá rozšířit i do zahraničí - foto © Milan Rokytka (poskytl Philipp Janýr)

 

Podle poznatků BIS není napojen na českou extrémistickou scénu, pouze je ukázkovým příkladem radikalizace české veřejnosti a výstrahou, že útoky na politické představitele se mohou opakovat.

Přesto se policie ČR rozhodla Pavla Vondrouše operativně sledovat a uchýlila se až k odposlechům jeho telefonních hovorů.

Vše se provalilo na základě nitek informací, které vyplavaly na povrch během žádosti rakouské policie o podání vysvětlení.

Ale hezky popořadě.

V úterý 13. listopadu 2012 se Pavel Vondrouš, Milan Rokytka a Philipp Janýr rozhodli pro bleskovou akci. Rozhodli se, že druhý den pojedou rozdávat druhé vydání Vondroušova občasníku XPRESS do Vídně.

Na tom by nebylo nic divného, kdyby se v tu samou dobu na stejném místě nechystal prezident Václav Klaus prezentovat svou knihu.

Ten samý den dali dohromady dvojjazyčné číslo občasníku XPRESS. O celé akci věděli jen oni tři a nikdo jiný. Domlouvali se po telefonu.

Ve středu 14. listopadu 2012 se Pavel Vondrouš vypravil do Vídně vlakem a Milan Rokytka autobusem. Philipp Janýr ve Vídni žije.

Jak dorazili na místo, přistoupil k nim uniformovaný policista. Překvapivě v ruce držel Vondroušovu fotografii ve formátu A4.

Vzápětí na místo dorazilo mimo jiné 30 policistů z odd. ochrany ústavnosti (německy Verfassungsschutz), kteří zasahují všude tam, kde je ohrožena ústava nebo ústavní činitelé. Na místo přišel také redaktor ČTK.

Rakouská policie požádala Pavla Vondrouše o podání vysvětlení, proč přijel do Vídně a jestli neplánuje svoje protesty rozšířit i za hranice. A protože na prezentaci knihy Václava Klause přišli jen čtyři lidé, rozhodli se, že s policisty pojedou ihned. Philipp Janýr v celé záležitosti sehrával roli tlumočníka.

Když novináři z ČTK a Práva viděli, jak nastupují do policejního vozu, napsali zprávu, že Pavel Vondrouš byl zadržen rakouskou policií spolu s aktivistou Philippem Janýrem. Zatčeni ale ve skutečnosti nebyli. Pavla Vondrouše pouze prohledali, jestli u sebe nemá airsoftovou pistoli.

Podle mluvčího rakouského ministerstva vnitra Karla-Heinze Grūndbōcka se rakouští policisté dozvěděli o Vondroušově cestě do Vídně už v úterý od českých kriminalistů. Náměstek policejního prezidia to potvrdil.

O tom, že Pavla Vondrouše sleduje BIS, není pochyb. Psali to o něm ve čtvrtletní zprávě o extrémismu, kdy prověřovali jeho napojení na českou radikální scénu. Ale o tom, že je operativně sledován českou policii, o tom doposud neměl nikdo žádný důkaz. Až teď.

Jelikož akce byla plánovaná bleskově, musí být Pavel Vondrouš odposlouchávaný živě, protože ještě tentýž den stihli čeští policisté kontaktovat rakouské kolegy. Kontaktovali je přesto, že věděli, že se chystají jen rozdávat letáčky.

Zajímavé na tom není jen to, že byl Pavel Vondrouš odposlouchávaný, ale také to, že informace z odposlechů unikala do ČTK již v průběhu dne, tedy ještě před akcí rakouské policie.

 

Přílohy:

 

Tisková zpráva Pavla Vondrouše k události ve Vídni

Dnes jsem ve Vídni před budovou Svazu průmyslu při prezentaci knížky Václava Klause rozdával další vydání mého občasníku Vondroušův XPRESS, který vyšel dvoujazyčně, tedy v němčině a v češtině.

Posílám jej v příloze.

V něm upozorňují mimo jiné na názorovou blízkost Václava Klause a Anderse Breivika, na korupční prostředí v blízkosti Václava Klause a na jeho propagandu proti EU.

Prezentaci knížky pořádalo české velvyslanectví ve Vídni, kde velvyslancem je blízký přítel Václava Klause, pan Jan Koukal, bývalý primátor Prahy za ODS.

Chtěl jsem upozornit především na to, že Václav Klaus za peníze daňových poplatníků provádí svou soukromou podnikatelskou činnost a svou soukromou propagaci asociálního neoliberalismu.

Jsem přesvědčen, že tím on a český velvyslanec Jan Koukal zneužili svou pravomoc ve svůj prospěch.

Rakouská policie mě požádala o podání vysvětlení a pan Philipp Janýr výslech překládal.

Pavel Vondrouš

 

Vondroušův XPRESS, druhé vydání

Volba lidskosti