FACEBOOKOVÝ DETEKTIV


Facebookový detektiv dokáže najít různé informace o facebookových profilech. Jediné, co potřebujete, je znát ID profilu, o který se zajímáte.

1. Přihlašte se na Facebook

2. Jděte na zájmový profil

3. Zkopírujte url adresu profilu

4. Nechte si ji převést na ID, například tady.Pozn. Časem vytvoříme vlastní skript.

5. ID profilu vložte níže do polí a hledejte.


PříspěvkyPříspěvky, které profil napsal

Příspěvky, ve kterých je profil označen

Příspěvky, pod kterými profil komentoval

Příspěvky, které se profilu líbily


Fotografie


Fotografie s označeným profilem

Fotografie nahrané uživatelem

Fotografie, na kterých je profil označen

Fotografie, které profil okomentoval

Videa, na kterých je profil označen

Fotografie, které se profilu líbily


OstatníSkupiny, ve kterých je profil členem.

Soukromé skupiny, ve kterých je profil členem.

Přátelé profilu.

Stránky, které se profilu líbí.


POSLEDNÍ ČLÁNKYPůvodní facebookový profil Gert Rúdy, který obsahoval škodlivý a phishingový obsah

Původní facebookový profil Gert Rúdy, který obsahoval škodlivý a phishingový obsah


 

Každý, kdo si vede statistiky o návštěvnosti blogu, si určitě povšiml, že k němu občas zavítají čtenáři z facebookového profilu Gertrudy, ale když se podívá na její Timeline, kromě překrásné ruské víly Alexandry tam žádný příspěvek ke svému blogu nenajde. A krom toho rozhodně netuší, že Gertruda bývala kdysi dost nebezpečná. Naučili jí podstrkávat do statistik odkazy na svůj profil a když jste na ně klikli, mohli jste při nejhorším scénáři přijít o všechny svoje účty.

 
Profil Gertrudy se ve statistikách blogů objevuje poměrně často ve formě HTTP referreru http://www.facebook.com/Gertruda. Referrer je identifikátor webových stránek, ze kterých k vám čtenáři zavítali a pro správce blogů to bývá jeden z nejcennějších zdrojů informací. Gertruda si toho bývala dobře vědoma, a tak vám do statistik dodnes podstrkává odkazy na svůj profil a tajně doufá, že kliknete… Z milionů uživatelů vždycky někdo klikne. Dnes už naštěstí z její strany nic nehrozí.

Samotná ruská dívka Alexandra samozřejmě nemusí mít vůbec ponětí, že její profil je součástí referrer spamu – a byl jím ostatně už nejméně pět let dozadu, ještě v dobách, kdy na url odkaze měla profil úplně jiná německá nezletilá dívka, a byl jím také v době, kdy na odkaze dva roky nikdo svůj profil neměl. Také tam působil falešný profil jisté Gert Rúdy, ale to je už hodně dávno, a právě ten měl být hlavním aktérém tehdejší kybernetické hrozby…

V té dávné době, když jste na odkaz klikli ze svých statistik, dostali jste se na stránky se škodlivým a phishingovým obsahem. Jak dávno to muselo zhruba být, o tom svědčí zastaralý odkaz http namísto moderního zabezpečeného https. Ten už Facebook roky nepoužívá. Dnes už můžeme pouze spekulovat, co Gertruda v minulosti prováděla, ale nejspíše se zaměřovala na krádeže facebookových profilů.

Dodnes ovšem zahlcuje správcům webů statistiky tímto prehistorickým odkazem. My jsme se jí koukli trochu blíže na zoubek a zjistili jsme, že používá nejméně 13 stálých IP adres. Nejvíce z nich je svázaných s bratislavskou společností ESET, softwarovou společností, která má naopak své klienty chránit před kybernetickými hrozbami. O tom, že Gertruda má původ ve střední Evropě, svědčí i písmeno „ú“ ve falešném profilu Gert Rúdy.

Uvádíme pro jistotu seznam všech námi zachycených IP adres bez časových údajů:

193.85.203.151
212.73.202.122
212.73.202.86
62.67.184.93
62.67.186.10
62.67.186.23
91.228.165.49
91.228.167.109
91.228.167.122
91.228.167.130
91.228.167.38
91.228.167.60
91.228.167.96

Ochranou před touto starou a jinými aktuálními hrozbami je neklikat ani ve vlastních statistikách na neznámé odkazy. Mnohem bezpečnější je odkaz zkopírovat a nejprve si jej nechat vyhledat v internetovém vyhledávači, co o odkaze píší jiní uživatelé. Užitečné je také podívat se například na stránky virustotal.com a nechat si odkaz prověřit přímo tam.

 
Aktualizace:
Informace o spojení s antivirovou společností ESET pochází z aktuálních whois výpisů k uvedeným IP adresám. Jakým způsobem Gertruda tyto adresy používá a zda nejde o podvrh ve statistických záznamech, je otázkou už pro IT odborníky, možná i pro samotnou společnost ESET.

Volba lidskosti